En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Selanik - Yunanistan


 


Saat Farkı: Yok
Türkiye'den ulaşım: Olympic Havayollarının direkt seferleri var.
Uçuş Süresi: 1,5 saat
Şehir içi ulaşım: Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 363,987

Selanik şu anda Parçalı bulutlu,Sıcaklık 23 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Selanik  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlıdır.

Ekonomi:
Liman ticareti, Petrol, Çelik, Tekstil, Makine, Çimento

Görülmesi Gereken Yerler:
Atatürk'ün Evi - Beyaz Kule ve Sahil şeridi - Aristoteles Meydanı - Modiano çarşısı - Ayia Dimitri Kilisesi - Hippodrome (antik harabeler) - Kapani (Vlali) çarşısı - Panayia Acheiropoietos Kilisesi - Ayios Yioryos (antik harabeler) - Vlatodon manastırı - Fuar Alanı

Müzeleri:
Bizans kültür müzesi - Arkeoloji müzesi - Musevi müzesi - Antik Yunan Müzesi - Etnogrfya müzesi


SELANİK VIDEOShare |Otelleri:
Makedonia Palace (5*) - www.classicalhotels.gr
Daios Luxury Living (5*) - www.daioshotels.com
Mediterranean Palace (5*) - www.mediterranean-palace.gr
Les Lazaristes Hotel (5*) - www.domotel.gr
Hyatt Regency Thessaloniki (5*) - www.thessaloniki.regency.hyatt.com
Hotel Nikopolis Thessaloniki (5*) - www.hotel-nikopolis.gr
Grand Hotel Palace Thessaloniki (5*) - www.grandhotelpalace.gr
Hotel Luxembourg (butik) - www.hotelluxembourg.gr
Capsis Bristol (butik) - www.capsishotel.gr
Porto Palace Hotel (4*) - www.portopalace.gr
Golden Tulip Electra Palace (4*) - www.goldentulip.com
Egnatia Hotel (4*) - www.egnatia-hotel.gr
Holiday Inn Thessaloniki (4*) - www.hithessaloniki.gr
Park Hotel (4*) - www.parkhotel.com.gr
Capsis Hotel (4*) - www.capsishotel.gr


Genel Bilgi:
Selanik, Yunanistan'ın ikinci büyük kenti ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir.

Selanik’in simgesi olan Beyaz Kule Osmanlılar Döneminde inşa edilmiş. Osmanlılar döneminde bir ara hapishane olarak kullanılan kule günümüzde müze olarak kullanılıyor. Liman, Ticaret ve on iki ay açık Fuar merkeziyle yoğun bir ticaret merkezi olan Selanik geçmişte birçok milleti barındırmasına rağmen günümüzde bundan pek bahsetmek mümkün görünmüyor.

17 yy. kalma Şadırvan Çeşmesi, 3 yy. kalma Roma dönemine ait tapınak Osmanlı dönemine ait birçok cami bulunmakta ise de bu camilerin tamamına yakını günümüzde ya kilise olarak kullanılıyor ya da müze olarak. Selanik’in en büyük caddesi olan Via Eknedsiya Caddesi boyunca birkaç noktada 3 yy Roma Dönemine ait Zafer anıtları bulunuyor. Yine aynı cadde üzerinde Osmanlılardan kalma bir de Hamam bulunmakta. Yine aynı cadde üzerinde bulunan ve son şeklini 18 yy. almış olan Yunanistan’ın en büyük kiliselerinden biri olan Aya Dimitri Kilisesi 4. yy Roma dönemine kadar uzanıyor.

Aristoteles Meydanı Selanik’in en önemli meydanı. Burayı ziyaret eden her yaşta, her kesimden, herkes kendine hitap edecek her şeyi bulabileceği bir meydan. Kafeler, Alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller v.s. hepsini meydan etrafında bulmak mümkün. Geometrik olarak planlanan ve daha sonra yapıların inşa edildiği meydan gece ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Selanik Türkiye Başkonsolosluğu ile Atatürk’ün doğduğu ev aynı avlu içersinde bulunuyor.

Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi yapılar günümüze kadar korunmuş durumda. Ancak bu yapılar mevcut yerleşim yerlerinden 1–2 metre daha alçakta olduğu gözden kaçmıyor. Hatta bazı yerlerde yol seviyesinin altında yeraltı şehri kalıntıları bulunuyor. Selanik’in yeni yapılaşmasında ki binalar 7–8 kattan oluşuyor. Dolayısı ile tarihi yapılar binaların gölgesinde kalmış durumda. Roma ve Floransa, Venedik gibi şehirlerde ise bunun tam tersi olduğunu oralara ait gezi notlarımda belirtmiştim. Buralarda hiçbir bina tarihi yapılardan daha yüksek değildi. Şehre baktığınız zaman tamamen tarihi yapılardan oluşan bir şehir olarak görünüyor. Selanik te ise birçok tarihi yapı olmasına rağmen binalar bu özelliği ortadan kaldırmış durumda.

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik 1430–1912 yılları arasında 500 yıla yakın bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğunun en önemli şehirlerinden biriymiş. 1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği Osmanlı ordusu tarafından fethedilen Selanik’e 15. yüzyıl boyunca Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleştirilmiş. 1492 yılında Osmanlılar İspanya'dan kovulan Sefardi Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir olmuş. Tarih boyunca; Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline gelen Selanik 1800'lü yılların sonlarına doğru 90.000 Yahudi, 30.000 Rum ve 10.000 Türk yaşadığı bir kent haline gelmiş. Büyük ölçüde Jöntürk hareketinin geliştiği Selanik'te Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra 1909 yılında buraya sürgüne gönderilmiş. Fakat 3 yıl sonra Balkan Savaşları sonunda Selanik Yunanlıların eline geçince İstanbul'a geri gönderilmek zorunda kalmış.
1917 yılında çıkan büyük bir yangın şehrin Türk bölgesini neredeyse tamamen yok etmiş. 1924 nüfus mübadelesi sonunda şehirde geride kalan bütün Türkler Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakılmış ve Anadolu'dan gelen Rum göçmenler giden Türklerin yerini almış. Kısa bir süre içinde şehrin nüfus yapısı tamamen değişmiş ve Yunanlılar burada azınlıktayken kısa bir süre içinde ezici bir çoğunluk haline gelmişler.

Osmanlıların inşa ettiği Beyaz Kule sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyanmış. O günden beri Beyaz Kule adıyla anılan bu yapının beyaz boyaları zamanla aşılıma uğramış ve eski rengini tekrar kazanmış. Kısa bir süre içinde camilerin minareleri yıkılmış, Bazı cami ve sinagoglar kiliseye çevrilmiş, Eski Osmanlı evleri bakımsızlıktan yok olmuş. Kentin geçmişiyle bağlantısı kesilerek modern bir Avrupa şehri haline getirilmiş.
Böylece; Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Şair-Yazar Nazım Hikmet’in, Kurtuluş Savaşı Komutanları’ndan Refet Bele’nin, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlı işgalcilere ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin’in ve Ülkemize hizmet etmiş birçok; şair, yazar, yayıncı, gazeteci, tarihçi, sosyolog, felsefeci, dil yalımcısı, matematikçi, siyaset adamı, Türkolog gibi birçok önemli konularda insan yetiştirmiştir.

1997'de Avrupa kültür başkenti seçilen Selanik’in En önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi olarak biliniyor. Ancak Şehir genelinde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait çok sayıda eser görülmeye ve ziyaret edilmeye değer yerler olarak halen ihtişamını koruyor.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Yunanistan

Ülkeye bağlı şehirler
 Atina
 Girit
 Mikonos
 Santorini
 Selanik
  


p p