En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 YUNANİSTAN

YUNANİSTAN

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 11,216,708
Yüz ölçümü: 131,990 km²
Para birimi: Euro (EUR)
Telefon kodu: 30
Başkent: Atina
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Selanik, Kavala, Iraklio (Girit), Kalamata, Larissa, Patras
Komşuları: Kuzeyde Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Doğuda Türkiye
Ekonomi: Bankacılık, Turizm, Yüksek teknoloji sanayi, Tekstil, Makine, Elektrikli aletler, Ulaştırma, İnşaat, Gemi
Voltaj: 110 Volt
Dil: Yunanca
Din: Hristiyan (Ortodoks)

Yunanistan  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcak ve kurak yazlar, serin ve yağışlı kışlar yaşanır. İlkbahar sonbahara göre daha ılık ve güneşlidir.


YUNANİSTAN VIDEOShare |Genel bilgi:
Güney Avrupa'da Ege Denizi ile İyonya Denizi boyunca yer alır. Türkiye, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan ile sınır komşusudur. Yunanistan, Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yıl boyunca güneşli, ılıman ve az yağışlı günler yaşanır. Ülkenin dağlık ve yüksek kesimlerinde, sert rüzgarlar eser ve kar yağışı görülür. Denize yakın kesimlerde daha ılıman bir hava hakimdir ve kışın meltem esintileriyle geçer.

Yunanistan'a eğlencenin her türlüsünü yaşamak, tarihe doymak, Atina gibi Avrupa kültürünün temelinin atıldığı yerlerde gezmek, Ortaçağ'a ait en eski kalıntılarla örtülü bir coğrafyaya şahitlik etmek, Ortodoks kiliselerinin en güzel örneklerini görmek için geliyor olabilirsiniz. Ya da Frenk, Venedik ve Türk dönemlerinden kalan kalelerin ihtişamıyla büyülenmek, Yunan yontma heykellere ve fresk yapılara hayran kalmak, yaklaşık 1400 adanın ev sahipliği yaptığı eserleri görmek ve bu adaların ayrı ayrı sunmuş oldukları sınırsız eğlence imkanlarıyla benzersiz anlar yaşamak da istiyor olabilirsiniz. Sebep her ne olursa olsun doğru yerdesiniz.

Tarihin ve mitolojinin ortak ürünü olan Atina, dolup taşan açık hava kafeleri ve Ortaçağ eserleriyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan bir kenttir. Batı dünyasının en önemli Ortaçağ anıtı olan Acropolis, sarp kayalıklardan oluşur ve çok sayıda önemli tarihi eseri bünyesinde barındırır. Parthenon, Propylaea, medeniyetin doğduğu yer olarak kabul edilen Akropolis (Acropolis)'in takviye duvarları, Athena'nın Eski Tapınağı ve Erechtheion, burada bulunan tarihi ve kültürel değeri çok büyük eserlerden birkaçıdır. Ayrıca Antik Agora ve Ulusal Arkeoloji Müzesi, kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Ülkenin Delphi, Delos, Olympia, Mystras, Meteora ve Vergina gibi arkeolojik ve kültürel alanları, insanı hiç yaşamadığı Ortaçağ'a götürür ve hiç tanımadığı kültürlerle tanıştırır.

Ülkenin güneyindeki Peloponnes Yarımadası'nın güneydoğu açıklarında yer alan Crete Adası, Yunanistan'ın sahip olduğu çok sayıdaki adaların en büyüğüdür. Muhteşem ve çok yönlü coğrafyası, iklimi ve plajları, kültürel ve tarihi eserleriyle çok önemli bir turizm bölgesidir. Ülkenin en popüler tatil bölgelerinden olan Patmos, Kos ve Rodhos adalarını da içine alan Dodecanese Adaları, bulundurdukları Ortaçağ kalıntıları ve plajlarıyla insanı büyüleyen bir hava estirir.


Ülke Mutfağı:
Çok eski bir tarihi olan Yunanlıların yeme alışkanlıkları asırlar boyunca çok değişmiştir. Günümüzdeki alışkanlıklar M.Ö. 5. ve M.S. 2. yüzyıllardaki alışkanlıklar değildir. Yunan mutfak gelenekleri ülkeler arasındaki iletişim ve etkilenişim nedeni ile çok değişmiştir. Örneğin bazı dönemlerde pazarlarda kimi baharatlar bulunmakta ve bunlar Yunan Mutfağı'nda çok kullanılmaktaydı. Bazı dönemlerde ise bu baharatlara ulaşılması zorlaşınca Yunanlılar kendi ülkelerinde bulunan baharatlara yönelerek ellerindekilerle yemeklerini yaptılar. Eski Yunanistan'da zencefil ve kişniş çok kullanılırdı. Bu baharatlar Doğu'dan gelirdi. O zamanlar Doğu ile ticaret çok önemli idi. Antik Yunanlılar daha o zamanlar kalite ve isim tescilli şaraplarını Doğu'ya ihraç ederlerdi. Örneğin, Hiyu, Fasus ve Kuzey Yunanistan'ın Ahakiziki şarapları da bunlar arasında yer almaktaydı. Bu gelenekler tabii hala günümüzde de devam etmektedir. 1960'larda başlayan yeni bir çalışma ile Yunanistan'da tekrar kaliteli şarap üretimi ve tescillenmesi başlamıştır.

Yunan Mutfağı'nm dayandığı besin maddeleri de zaman içinde değişikliğe uğramıştır. Ayrıca orta sınıf ile üst sınıf arasındaki yemek alışkanlıklarını da birbirinden ayırmak gerekir. Mutfak kişilerin sosyo-ekonomik koşulları ile doğrudan ilişkili olduğundan, bu alışkanlıklar kişinin ait olduğu sosyo-ekonomik sınıfı da belirler.

Ortaçağ'da halk arasında en yaygın yemek kurutulmuş balıkla yapılan bir çeşit Pita'dır. Ayrıca balık Yunan halkının vazgeçemediği klasik bir besindir, Sebzeler Yunan Mutfağı'nda çok önemli rol oynar, ama et yalnızca belli özel günlerin yemeğidir. Bu durum Ortaçağ'da da aynıydı. Fakir halk daha çok sebze yemekleri, bakliyat ve ekmek yerdi. Et, özel günlerin yemeği olarak düşünülürdü.

Yunan Mutfağında ekmeğin de rolü büyüktür. Yunanistan'da çok ekmek çeşidi vardrr. Tabii günümüzde Avrupa'nın etkisi ile değişik az yağlı ve daha sağlıklı olan siyah ekmek çeşitleri de yapılmaktadır.

Yunanlılar sabah kahvaltısını pek sevm


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124368860
Fax: 03124463191
Email: gremb.ank@mfa.gr
Web Adresi: www.greekembassy.org.tr
Adres: Zia Ür-Rahman Cad. No:9-11, Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama:

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02123938291
Fax: 02122521365
Email: grgencon.kon@mfa.gr
Web Adresi: www.greekembassy.org.tr
Adres: Turnacıbaşı Sokak 32, Beyoğlu - İstanbul
Açıklama: Pazartesi - Cuma 09:00-12:00 14:00-16:00 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Atina
 Girit
 Mikonos
 Santorini
 Selanik
  


p p