En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 YENİ ZELANDA

YENİ ZELANDA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 4,252,000
Yüz ölçümü: 268,680 km²
Para birimi: Yeni Zelanda Doları (NZD)
Telefon kodu: 64
Başkent: Wellington
Yönetim Biçimi: Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Auckland, Christchurch, Dunedin
Komşuları: Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur.
Ekonomi: Turizm, Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık, Orman ürünleri, Makine, Elektronik
Voltaj: 110 Volt
Dil: İngilizce
Din: Hristiyan

Yeni Zelanda  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman bir deniz iklimine sahiptir. Okyanustan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur.


YENİ ZELANDA VIDEO



Share |



Genel bilgi:
Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’nın, başkenti Wellington'dur ama En büyük ve kozmopolit şehri Auckland'dır.

TARİH

Yaklaşık 1000 yıl önce Pasifiğin merkezinde bulunan efsanevi Hawaiki’den göç ederek Maoriler buraya yerleştiler. Efsaneye göre; büyük Maori şefi Kupe kabilesiyle birlikte yıldızların rehberliğinde okyanusu geçerek Aotearoa adlı büyük beyaz bulutlarla kaplı bölgeye yerleşti.

TOPLUMSAL HAYAT

Dilleri, sanat, spor, eğlence faaliyetleri, waita şarkıları, dans ve geleneksel gösterileri kapahaka'daki becerileri gibi dünya genelinde şöhret sahibi Maori İnsanları birçok geleneklerini, adet ve ananelerini muhafaza ederek günümüze kadar taşımayı başarmışlardır.

KÜLTÜR – SANAT

Yeni Zelanda genelinde Maori efsanesi, kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz kaynaklara ulaşmanız oldukça kolaydır. Bulunan müzelerde Maori el sanatlarına ait harika koleksiyonlar ve taonga (hazineler, gömüler), toplantı yerleri, kanolar ve size eşsiz Maori kültürünü anlatacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

TURİZM

Ziyaretçiler genellikle, ülkenin en şehirleşmiş alanı olan Auckland’'a gelirler. Gemiler şehri olarak da anılan Auckland, Ekim 1999’dan Mart 2000’e kadar uluslararası ün kazanmış bir yat yarışı Amerika Kupası’na ev sahipliği yapmıştır.

Toplu taşıma, standart ücret sistemi ile ucuz ve hızlıdır.

En büyük karakteristiği Avrupa ve Polinezya kültürlerinin harmanlanması olan Şehirde bulunan üniversiteler, çok kültürlü bir ortam oluşumuna olanak tanır.

Takapuno kasabası ve eşsiz kumsal mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yıllık gündoğumu saatleri ve üzüm bağları ile ünlü Pasifik kıyı şeridi yolunun güney ucunda yer alan Hawke’s Körfezi’dir.

Bugün dünyanın en güzel art-deco koleksiyonuna sahip Napier, 1931 yılında bir depremle yerle bir olmuş ve art-deco stilinde yeniden inşa edilmiştir.

Körfez ayrıca, UNESCO tarafından koruma altına alınmış Te Urawera Ulusal Parkı'na ev sahipliği yapmaktadır. Bu park, Kuzey Adası’nın en büyük doğal ormanıdır.

Daha güneyde, sular tarafından yapılan kireçtaşı mağaraları ve ateşböceği mağaracıkları ile ünlü Waitamo vardır.

Waitamo Mağaraları’nın yaklaşık 150 km batısında, ülkenin en çok turist çeken ve tanınan tatil yöresi, Rotorua jeotermal şehri yer alır. Hatta geceleri burada Yeni Zelanda'nın ulusal sembolü olan utangaç Kiwileri görebilirsiniz.

Burada önemli bir kayak merkezi olan Ruapehu Dağı (2797 m) aslında hala aktif bir volkandır.

Toranaki Dağı ise sönmüş bir volkandır. Parkları ve bahçeleriyle ilkbaharda renkli bir görünüm sergileyen Toranaki şehri (nüfusu 5.000.000), özellikle rhodendron ve azaleas çiçekleriyle bilinir.

Wellington şehri, ülkenin en önemli kültürel etkinliği olan Yeni Zelanda Uluslararası Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Şubat 1998’de Te Papa Yeni Zelanda Müzesi kültürel sergilerle eğitimi, eğlenceyi ve boş zamanlarınızda yapmak isteyebileceğiniz bütün etkinlikleri birleştirmiştir.

Wellington ayrıca, boğazdaki adalara feribotla yapılan geziler için idealdir.

Wellington’da çoğunluk tarafından tercih edilen gezi yerleri arasında Wairarapa kırsal alanı, vahşi kıyı şeridiyle birçok ayı balığı kolonisinin doğal yaşam alanı Pallisier Burnu, doğal kaynaklarında kuş gözlem evleri ile Kapiti Sahili ve beyaz kumsallar ziyaretçileri mutlu eden diğer turistik tercihlerdir.

Nelson, kıyı şeridinde yer alan küçük, güneşli fakat soğuk bir şehirdir. Kültür ve sanatseverler için ilginç bir yer olmasının ötesinde şehir, civardaki üç ulusal parka gezi yapmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

UNESCO tarafından korunması gereken doğal güzellikler listesine alınmış olan Abel-Tasman Ulusal Parkı, Yeni Zelanda’nın tek kıyı şeridi parkıdır.

Bahçeler şehri Christchurch, Güney Adası’nın en büyük şehridir. Şehrin ilginç yerleri arasında eski Canterbury Üniversitesi, Canterbury Müzesi, Ticaret Odası binası, Riccarton binası ve bölgesel konsül evi bulunur.

Banks Yarımadası, mükemmel kumsalı ve körfezi ile yüzme ve diğer su sporları için uygundur.

UNESCO'nun doğal güzellikler listesinde yer alan Cook Dağı Ulusal Parkı,3000 metreyi aşan 20’den fazla zirvesi ayrıca Abel Tasman Buzulu’na sahiptir. Burası Himalayalar dışındaki en uzun buzullardan biridir ve her türlü kayak imkânı vardır.

Arthur’s Pass’e yağmur ormanları arasından geçilerek gidilebilir. UNESCO'nun listesinde yer alan Arthur’s Pass Ulusal Parkı, tırmanma ve yürüyüş için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Yine Te Wahipounamu’da, UNESCO tarafından dünyanın korunması gereken doğal kaynakları listesine alınmış 5 doğal parka sahiptir ve doğa sporları etkinlikleri ile ün kazanmıştır. Doğaseverler ayrıca manzaralı Fox ve Franz Josef Buzulları’na geziler yapabilirler.
Güney Adası’nın kuzey ve kuzeybatı bölgeleri, verimli ve yeşil alanları ile mükemmel bir kamp alanı olarak ün kazanmıştır.

Otaga Yarımadası doğal hayatı, özellikle de ender bulunan Hoiho adındaki sarıgözlü penguenleri ile ün kazanmıştır.

Catlins Orman Parkı ise manzaralı yürüyüş yollarına sahiptir.


Ülke Mutfağı:
Kendi bölgesinde aynı zamanda doğal kuzu, geyik, sığır eti ve süt ürünlerinin en önemli üreticisi Yeni Zelanda, mutfağında yerli ve yabancı kültürlere ait çok çeşitli yemeklere de yer verir.

Dükkânlarda hemen bütün meyve çeşitleri bulunur.

Yeni Zelandalılar, genellikle et ya da balık ile sebze türlerini öğünlerinde dengeli olarak tüketirler. Akşam yemeği genellikle ana öğün olarak düşünülür.

Yeni Zelanda’nın şehir ve kasabaları mükemmel su kaynaklarına sahiptir ve musluk suları her durumda güvenli, taze ve içilmeye elverişlidir.

Yerel olarak üretilmiş kumara denilen tatlı patatesi çok güzeldir.

Snapper, Grouper ve John Dory gibi çok çeşitli balıklar bulunurken, mevsimlik whitebait, istiridye, crayfish ve game birds tavsiye edilir.

Yeni Zelanda, Brie, camembert, blue de bresse ve montagne blue gibi Fransız tipi peynirlerde de üne sahiptir.

Yeni Zelanda’nın geleneksel tatlısı pavlova, altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve krema ile kaplanmasıyla yapılır.

Yol kenarlarındaki birçok piknik alanlarında barbekü yapabileceğiniz bir ülkedir.



YENİ ZELANDA ŞARAPLARI

Dünyada şarap üretimi yapılan en güneydeki ülke unvanını elinde bulunduran Yeni Zelanda, 1970'lerden itibaren yapılan bilinçli yatırımlarla ve ileri teknoloji sayesinde üretilen kaliteli kitle şaraplarıyla ünlüdür.

İlk bağların Avustralya'dan getirilen asmaların çoğaltılmasıyla kurulduğu ülkenin gurur kaynağı Sauvignon Blanc türünden yapılan şaraplarıdır.

Özellikle Marlborugh bölgesinde yetiştirilen bu tür sek beyaz şaraplar dünyasında eşine kolay rastlanmayacak kalitededir.

Burgonya Pinot Noir ve Chardonnay tipi klasik üzümlerin üretimi için oldukça elverişli olan serin havası ve killi, kireçtaşlı toprakları ile Yeni Zelanda yenidünya şarapları içinde kendine has bir yeri vardır.

Soğuk iklimlerin diğer bir özelliği olan köpüklü şarap yapımı da oldukça yaygındır.

Ayrıca Şampanyalarda kullanılan Chardonnay, Pinot Noir ve Pinot Meunier türlerinin üretimi yapılmaktadır.

Güneyde (Marlborough) ise soğuğa adaptasyonu kuvvetli beyaz türlerden Sauvignon Blanc kuşkonmaz ıhlamur ve adaçayı aromaları ile alışılmışın dışında oldukça farklı şaraplar vermektedir.

Müller-Thurgau türü üzümün popülerliği giderek azalarak şeftali, muz ve armut aromalarına sahip Chardonnay ve Sauvignon Blanc türlerinin yetiştirilmesine de ağırlık verilir.

Bazı üreticilerin Burgonya stilinde kremamsı özellikte zengin ve meyve salatası aromalarında şaraplar yaptığı bilinmektedir.

Chenin Blanc ve Gewürztraminer türleri de sınırlı miktarda üretilir.

Yeni Zelanda’da Auckland, Gisborne, Hawkes Bay ve Wairarapa kuzey adasının önemli şarap üretim merkezleri iken bu merkezlerin güney adasındaki karşılıkları Marlborough, Nelson, Canterbury ve Central Otago gibi merkezlerdir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124679054
Fax: 03124679013
Email: VisaTurkey@mfat.govt.nz
Web Adresi: www.nzembassy.com
Adres: İran Caddesi No:13 K:4, Kavaklıdere - Ankara
Açıklama:

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02122440272
Fax: 02122514004
Email: nzhonconist@hatem-law.com.tr
Web Adresi: www.nzembassy.com
Adres: İnönü Caddesi No:92/3, Taksim - İstanbul
Açıklama:



 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    




Ülkeye bağlı şehirler
 Auckland
 Christchurch
 Queenstown
 Wellington
  






p p