En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Washington - ABD


 


Saat Farkı: 8 saat
Türkiye'den ulaşım: THY, American Airlines ve Delta Havayollarının New York aktarmalı, British, Lufthansa, Alitalia, AirFrance, KLM, vb uçak şirketlerinin ise Avrupa aktarmalı uçuşları vardır.
Uçuş Süresi: 12 saat
Şehir içi ulaşım: Metro, Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim
Nüfus: 581,530

Washington şu anda Çok bulutlu,Sıcaklık 29 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Washington  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Nemli suptropikal iklim. Yazlar sıcak, nemli ve yağışlı. Kışlar soğuk, zaman zaman kar yağışlı.

Ekonomi:
Emlakçılık, Basın-Yayın, Hukuk,

Görülmesi Gereken Yerler:
White House (Beyaz Saray) - U.S. Capitol (Hükümet binası) - Washington National Cathedral - Jefferson Memorial (anıt) - Lincoln Memorial (anıt) - Washington Monument (anıt) - Vietnam Veterans Memorial - 2.Dünya Savaşı ve Kore Savaşı Anıtları - Supreme Court (adalet divanı) - John F. Kennedy Center for the Performing Arts (Tiyatro ve Opera Binası) - Theodore Roosevelt Island Park

Müzeleri:
United States Holocaust Memorial Museum (tarih müzesi) - National Museum of Women in the Arts (bayan sanatçıların eserleri) - National Archives (tarih müzesi) - National Gallery of Art (sanat müzesi) - Phillips Collection (sanat galerisi) - National Air and Space Museum (havacılık ve uzay müzesi) - National Portrait Gallery - National Museum of American History (Amerikan tarihi müzesi)

Otelleri:
The Hay-Adams (5*) - www.hayadams.com
Sofitel Lafayette Square (5*) - www.sofitel.com
Willard InterContinental (5*) - washington.intercontinental.com
Park Hyatt Washington (5*) - parkwashington.hyatt.com
The Ritz-Carlton, Georgetown (5*) - www.ritzcarlton.com
The Fairmont Washington DC (5*) - www.fairmont.com
Marriott at Metro Center (5*) - www.marriott.com
Hotel Palomar (butik)) - www.hotelpalomar-dc.com
Topaz Hotel (butik) - www.topazhotel.com
Embassy Suites Hotel Washington (4*) - www.embassysuites.com
Courtyard by Marriott Capitol Hill (4*) - www.marriott.com


Genel Bilgi:
Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington DC, dahil olduğu eyalete ayrıcalıklı bir rol kazandırmaması için hiçbir eyalete dahil olmadığı gibi kendi içinde de bir eyalet değildir. Kent bu yönüyle dünyada emsali olmayan bir şehir konumundadır. Beyaz Saray, Birleşik Devletler Federal Hükümeti'nin üç şubesi, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Amerikan Eyaletler Organizasyonu, Inter American Development Bank, dünya ülkelerinin elçilikleri, diğer ulusal ve uluslararası kuruluşular Washington DC sınırları içerisinde yer almaktadır.

KÜLTÜR – SANAT

Washington DC Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan başlıca sanat merkezlerinden biridir. 1950 yılında kurulmuş Arena Stage, ülkenin ilk kar amacı gütmeyen kuruluşlarından biridir. Fichandler Stage, Kreeger Tiyatrosu ve şu anda kullanılmayan Old Vat Room olarak üç tiyatrodan oluşur.

Washington DC kentine özgü bir müzik türü olan 'go-go' oldukça popülerdir. Chuck Brown bu müziğin en iyi icracılarındandı.

Cyrus ve Myrtle Katzen Sanatlar Merkezi, müzik, dans ve tiyatro gibi çok sayıda kültürel aktiviteye ev sahipliği yapar. Shakespeare Tiyatro Şirketi, Ulusal Tiyatro, John Kennedy Sahne Sanatları, Lincoln Tiyatrosu ve çok daha fazlası kentin sanatsal kültürünü ön plana çıkarır.

TURİZM

Capitol Tepesi'nde yer alan Capitol ülkenin politik merkezi olmakla beraber Washington DC'nin de coğrafik merkezidir.

Kent merkezinde bulunan National Mall içinde bahçeler, yeşil alanlar, abide ve anıtlar barındıran büyük bir açık hava parkıdır. Washington Anıtı, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, Birleşik Devletler Botanik Bahçesi, Ulysses S. Grant Anıtı, Lincoln Anıtı ve çevresindeki turistik yerleri ile kentin en görülmeye değer parkıdır.

Beyaz Saray ülkenin hükümet binasıdır. John Adams'dan bu yana Birleşik Devletlerin tüm devlet başkanları burada konaklamaktadır.

Arlington'da, yaklaşık 245.000 mezar barındıran Arlington Ulusal Mezarlığı, askeri personel ve aileleri ile bazı Birleşik Devletler liderlerinin (Oliver Wendel Homes, Medgar Evers) kabristanı olarak kullanılır.

YEME – İÇME

Washington DC’de, Afrika, Brezilya, Amerika, Avrupa, Etopya, Morokko, Orta Doğu, Tayvan, Hindistan gibi sayısız dünya mutfağından beslenen, her damak tadına uygun sınırsız lezzetlerin sunulduğu bir kent mutfağıyla karşılaşırsınız. İnsanı restoranlarıyla büyüleyen kentlerden biridir. Kent ulusal yemek zincirleri, uluslararası mutfakları ve gece yemekleriyle ünlüdür.

GECE HAYATI

Caz, blues ve dans kulüpleri, canlı müzik ve kokteyl mekânları kentin her tarafında mevcuttur. Kentte sayılamayacak kadar kafe ve barda Go-go’dan, Avrupa tarzı müziklere alternatifi bol bir eğlence hayatı vardır.

ALIŞVERİŞ

Her cebe uygun butikler, antika mağazaları, açık hava pazarları, büyük alışveriş merkezleri ve büyük mağazalar kentte alışverişin merkezini oluşturur.

Sanat ve zanaat ürünleri Foggy Bottom'da yer alan Renwick Gallery’de çok uygun fiyatlara satılmaktadır. El işi dokumalar, boyama ipek kumaşlar, cam süs eşyaları, tahta eşyalar, mücevher ve pek çok çeşidi burada bulmak mümkündür. Bu galeride ayrıca mücevher, seramik, cam üfleme ile ilgili el kitapları ve öğretici çocuk kitapları da yoğun bir şekilde satılmaktadır.

Capitol Hill'de bulunan Doğu Pazarı kentteki yiyecek ve içecek pazarlarının en iyilerindendir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
ABD

  


p p