En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 ÜRDÜN

ÜRDÜN

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 5,924,000
Yüz ölçümü: 89,342 km²
Para birimi: Ürdün Dinarı (JOD)
Telefon kodu: 962
Başkent: Amman
Yönetim Biçimi: Anayasal Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Petra Antik kenti, Umm Qais, Ajlun, Jerash, Al Karak, Madaba
Komşuları: Kuzeyde Suriye, Kuzeydoğuda Irak, Güneyde ve doğuda Suudi Arabistan, Batıda İsrail ve Batı Şeria
Ekonomi: Fosfat, Petrol arıtımı, Çimento, Turizm, Tekstil
Voltaj: 110 Volt
Dil: Arapça
Din: Müslüman

Ürdün  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Kuru çöl iklimi hakimdir. Batı kısımlarda Kasım - Nisan ayları arasında yağmur mevsimi yaşanır.


ÜRDÜN VIDEOShare |Genel bilgi:
%90'ı çöl olan Ürdün; Kızıl Deniz sahillleri, antik kentleri, taştan gökdelenler barındıran çölleri ve Lut Gölü ile insanı cezbeder.

Dünyanın sekizinci büyük harikası olarak nitelendirilen Petra, Ürdün'ün en değerli hazinesi ve en önemli tuurizm kaynağıdır. Sadece hayallerde var olabilen bir antik kent olan Petra, sanki çok yüksek bir taş duvardan yontulmuş yapılar topluluğudur. Muhteşem yapılarının sadece birkaç cephesi ayrı durmaktadır. İnsanı büyüleyen çok sayıda yapıdan oluşan Petra'ya, 1 km uzunluğundaki dar bir oyuktan girilir.

Buraya araç ile girmek yasaktır. Ancak istendiğinde, bu dar boğazda faytonla yol almak mümkün.
Ürdün'ün modern yüzünü temsil eden başkent Amman, çağdaş mimari tarzında inşa edilmiş çok sayıda otel ve bina barındırır. Ancak kentin her tarafında, bulunduğu coğrafyanın geçmişe bakan yüzüne dair izlere ve görüntülere rastlayabilirsiniz. Ülke nüfusunun yarısından çoğu çöl ve Ürdün Vadisi arasında yer alan bu kentte yaşar.

Petra'ya çok yakın bir yerde bulunan Jerash kenti, Yunan ve Roma tarzında kalıntıların yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. 6.500 yıllık bir geçmişe uzanan yapılar, son 70 yılda bulundukları kumun altından çıkarılmışlardır. Kentin doğu bölümü, modernleşme yolunda büyük mesafe katetmiştir.

Kızıl Deniz sahili boyunca yükselen Akabe, sahip olduğu kristal yeşili suları ve zengin deniz yaşamı ile dalgıçların ve turistlerin kaçırmayacakları bir yerdir. Akabe sahili boyunca uzanan plajlar, Ürdün'ün en önemli deniz ve plaj turizmi mekanlarındandır. Akabe yakınlarındaki Rum Vadisi, çöl üzerinde yükselen parçalı kayalıkları, barınma yerleri, kanyonları ve su çukurları ile dünyaca ünlü bir bölgedir.

Lut Gölü, tabiatın ülkeye sunduğu en güzel nimetlerden birisidir. Gölün sıcak ve tuzlu suyu, on binlerce turisti ağırlar. Dünyanın en şahane yerlerinden biri olan Ürdün Gedik Vadisi, yeryüzünün en alçak bölgesidir. Buradan akan çok sayıda nehir, Ürdün Nehri dahil, arkasında yoğun ve zengin tuzlar ve minareller bırakarak Lut Gölüne ulaşır. Bütün bu su ve minareller, tıbbi açıdan önemli kaynaklardır. Bu nedenle binlerce turist, yıl boyunca bu bölgeye akın eder.


Ülke Mutfağı:
Arap yiyecekleri, çeşitli genel temel grupları içerir. Et yemekleri genelde koyun ya da tavuktan yapılır. Pilav ve lavaş ekmeği her türlü yemekle birlikte sunulur. Yerel halkın en sevdiği yemek shwarma koyun etinin özel olarak terbiye edilip lavaş ekmeği arasında servis ediliyor. Mansaf koyun eti ve pilavla birlikte sunulup tek elle yenilen bir yemektir. Diğer favori yemekler ise nohut içeren falafel, humus ve fuul olarak sıralanıyor. Tatlıda başrol baklavanın.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
  


p p