En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 TUNUS

TUNUS

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 10.074.951
Yüz ölçümü: 163.610 km²
Para birimi: Tunus Dinarı
Telefon kodu: 216
Başkent: Tunus
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Hammamet, Sousse
Komşuları: Batıda Cezayir, Doğuda Libya ve Akdeniz, Güneyde Sahra Çölü
Ekonomi: Tarım, Turizm, Petrol, Madencilik,
Voltaj: 110 Volt
Dil: Arapça
Din: Müslüman

Tunus  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdenize yakın olan yerlerde Akdeniz İklimi diğer yerlerde Çöl İklimidir.

Genel bilgi:
Kuzey Afrika'da yer alır. Cezayir ve Libya arasında Akdeniz ile sınırı bulunur. Günedoğudan Libya, batıdan Cezayir ile sınır komşusudur.

Kuzeyde sıcak bir iklim hakimdir. Bu bölgede kış mevsimi yağmurlu ve ılık geçerken, yaz mevsimi sıcak ve kurudur. Güneyde çöl iklimi hakimdir.

Akdeniz'in bonkörlüğü, Arap kültürü ve Sahra Çölü'nün alışılmadık sürprizleri, Tunus'u Afrika'nın ve Akdeniz'in en cazip ülkelerinden biri haline getirmiştir. Kuzeyde Akdeniz sahili boyunca yer alan plajlar ve tatil beldeleri, güneyde Sahra Çölü'nün muhteşem vahaları ve engin görüntüsü, ülkenin dört bir yanına dağılmış Bizans, Roma, İslam dönemlerinden kalan nadide eserler ve yerel çarşılar, Tunus'un değişken ve zengin yüzünün en belirgin örnekleridir.

Akdeniz sahilinde yer alan Tunus Körfezi, tarihi eserleri ve tatil noktalarıyla ülkenin en güzel resimlerinden birini temsil eder. Afrika'daki en mükemmellerinden olan Dougga ve El-Jem'deki Roma kalıntıları bir yana, başkentte bulunan Roma'nın Kartaca kentine ait kalıntılar, Ez-Zitouna Camii, Sidi Bou Said Köyü'nün sunduğu olağanüstü körfez manzaraları, La Marsa ve Gammarth'daki muhteşem plajlar, bölgeyi ülke turizminin odak noktalarından biri haline getirir.

Tunus'un kuzeybatısındaki Cap Bon Yarımadası, özellikle Hammamet ve Nabeul'da bulunan plajları ile ülkenin en önemli turizm noktalarındandır. Sahel Bölgesi; bulundurduğu Kairouan, Port El Kantaoui, Sousse, Monastir, Mahdia ve Sfax kentleri ile önemli bir turizm merkezidir. Özellikle bu kentlerin kilometrelerce uzayan plajları, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Tunus'un güneyinde yer alan Kairouan, ülkenin İslam Dini'ne bakan yüzünün en önemli temsilcisidir. Burada bulunan 50'yi aşkın cami, İslam dünyasının en güzel eserlerindendir. Özellikle Kairouan Camii, çarpıcı görüntüsüyle insanı etkiler. Yine güneyde yer alan Matmata, "Star Wars" filminin sahnelerinde kullanılmıştır.


Ülke Mutfağı:
Tunus Mutfağı, Kuzeybatı Afrika Ülkelerinin hemen hepsi gibi kendi özelliklerini taşıyan tipik bir mutfaktır. Magrib Ülkelerinin ortak yemekleri olan "Kuskus"un hazırlanışı bile kendilerine özgüdür.

Tunus Mutfağı, kuzu eti, koyun eti, balık, deniz mahsulleri ve sebzeye dayanır. Makama çeşitlerinin de İtalyan etkisi ile mutfaklarında önemli bir yeri vardır.

Tunus Mutfağında en çok kullanılan baharatlar, kakule, kişniş, kimyon, karabiber, toz kırmızı biber ve tarçındır. Ot olarak taze ve kuru nane kullanılır. Kırmızı biberden yapılan "Harissa" Tunus'ta çok yaygındır. Harissa bir nevi, az tuzlu ve daha sıvı olan biber salçasıdır. Özellikle zeytinyağı ile biraz daha açılarak yemeklerin, özellikle de kuskusun yanında sos olarak yenir. Zeytin Tunus Mutfağı'nın vazgeçilmez öğelerinden biridir. Tunuslular zeytini kahvaltıda, sıcak ve soğuk yemeklerde, salata ve girişlerde bol miktarda kullanırlar. Ayrıca bol zeytinyağı da tüketen Tunuslular, bazı sıcak yemeklerini bile zeytinyağı ile pişirirler.

Tunuslular köfte ve kebap çeşitlerini çok tüketirler. Yine bir çeşit baharatlı sosis olan Merguez mutfağın en tipik besin maddelerindendir. Merguez'i, ızgarada ve tavada hazırladıkları gibi, yemeklerde ve tabii ünlü kuskuslarında da kullanırlar.

Tunus'ta çok tüketilen bir diğer besin maddesi de yumurtadır. Genelde etin yerine kullanılır ve sebze yemeklerine ilave edilir. Kullanılan yumurtanın miktarı, yemeğin temel yemek olup olmamasına göre değişir. Sebze yemeklerinde yumurta genellikle katı pişmiş olarak kullanılır.

Tunuslular çok sebze yerler. Değişik sebzeleri yalnızca yemeklerde değil, közlenmiş olarak da, harissa veya zeytinyağı ve sirke ile hazırladıkları soslarla salata veya iştah açıcı olarak yerler.

Tunuslular tencere yemeklerine genellikle "Tagine" (tajin) derler. Tajin aslında yemeğin içinde servis yapıldığı, hemen hemen 3 cm. derinliğinde büyük bir servis kabıdır. Ters huni gibi bir kapağı vardır. Bizim kapaklı sahanlarımızın çok daha büyüğüdür. İçinde seramikten, kaba tam oturan ikinci bir kısım vardır. Sıcak yemek veya kuskus bu seramik kaba konularak kapaklı tajinin içine yerleştirilir ve servis yapılır. Tunuslular ve genelde Magrip Ülkeleri bu nedenden dolayı tajinde servis yapılabilecek her yemeğe tajin derler. Tajin sulu bir yemek olduğu kadar kuru bir yemek de olabilir

Bu arada zeytini, bademi ve hurmayı da unutmamak gerekir. Badem ve hurma ile Tunuslular çok değişik ve lezzetli, tatlılar ve kurabiyeler yaparlar. Tunusluların en ünlü sıcak içeceği nane ve yeşil çay ile hazırlanan yeşil çaydır. Bu çayı üzerine çamfıstığı serperek içerler.

Tunuslular sabah kahvaltısında sütlü kahve içer, yanında reçel ve tereyağı sürülmüş ekmek yerler. Bu onlara Fransızlardan kalmış bir alışkanlıktır. Tunuslular kahvaltıda ayrıca zeytin, yoğurt ve yumurta da yerler. Öğle yemekleri akşam yemeklerine göre daha ağır olan Tunuslular bu öğünde genellikle kuskus, tajin veya makarna çeşitleri tüketirler. Tabii Tunus'a özgü zeytinle hazırlanan salatalar da bu öğünlerin vazgeçilmez yiyeceğidir. Akşam yemeklerini hafif olarak yiyen Tunuslular, bu öğünde genellikle salata çeşitleri ve tajini tercih ederler.

Tunusluların en tipik yemeklerinden biri "Brique" dedikleri, bizim çiğ böreğimize benzeyen börektir. Bu börek için; yufka ince olarak açılır ve bir tatlı tabağı büyüklüğünde kesilerek içine kıymalı iç konur. Bu arada tavada bol sıvıyağ kızdırılır ve böreğin içine bir yumurta bütün olarak kırılarak kapatılıp hemen kızgın yağa atılır. Börek nar gibi kızarınca ki bu 1-2 dakikalık bir süredir, çıkarılıp sıcak sıcak servis yapılır. Brique iki ucundan tutularak yenir. İyi pişen bir Brique'te yumurtanın beyazının pişip, sarısının akıcı kalması gerekmektedir.

Tunus'ta bir aileden kız istemeye gidildiği zaman, aile damat adayına Brique ikram eder. Eğer damat döküp saçmadan ve yumurtanın sarısını akıtmadan böreği yemeğe muvaffak olursa, becerikli bir insan olarak kabul edilir ve kız verilir. Diğer durumda zavallı damat adayının hiç şansı yoktur.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
  


p p