En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 TAYLAND

TAYLAND

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 63,038,247
Yüz ölçümü: 513,115 km²
Para birimi: Baht (THB)
Telefon kodu: 66
Başkent: Bangkok
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Pattaya, Phuket adası, Koh Samui adası, Phi phi adası
Komşuları: Myanmar, Kamboçya, Laos, Malezya
Ekonomi: Turizm, Tekstil, Tarım (Pirinç, Manyok, Kauçuk, Mısır, Şekerkamışı, Hindistancevizi, Soya Fasulyesi), Meşrubat, Tütün, Çimento, Kuyumculuk, Elektrikli Aletler, Mobilya, Bilgisayar ve parçaları
Voltaj: 110 Volt
Dil: Tay
Din: Budizm

Tayland  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Tayland, üç mevsimin yaşandığı tropikal bir iklime sahiptir. Şubat ve Mayıs ayları arasında sıcak ve kurak, Haziran ve Ekim ayları arasında güneşli ve yağmurlu (muson), Kasım ve Ocak ayları arasında serin bir hava yaşanır.


TAYLAND VIDEOShare |Genel bilgi:
Güneydoğu Asya'da yer alan Tayland'ın, Andaman Denizi ve Tayland Körfezi ile sınırı bulunur. Myanmar, Laos, Kamboçya ve Malezya ile sınır komşusudur.

Tayland, her türlü ziyaretçinin, aradığı her şeyi bulabileceği bir ülkedir. İnsanın nefesini kesen doğal alanları, şaşırtıcı ve heybetli tapınaklar, Andaman Denizi'ndeki yemyeşil adalar, kuzeydeki kabile köyleri, güneyin balıkçı köyleri, nehirler, kaplıcalar, yağmur ormanları, her yıl milyonları bulan turistin ağırlandığı güney sahillerindeki mükemmel plajlar, oldukça renkli bir kültürel yaşam, alışılmamış tarihi abideler... Her yönüyle özgün olmayı başarabilmiş ender ülkelerden birini ziyaret etmek, herkesin rüyası olsa gerek.

Renkli eğlence kültürü, görkemli gökdelenleri, 400'ü bulan tapınağı, Chao Phraya Nehri ve çok sayıda gizemli eserin varlığı, başkent Bangkok'u dünya başkentlerinden biri yapan nedenlerden sadece birkaçı. Tayland Körfezi'nin uzantısı olan Bangkok Koyu boyunca yükselen modern başkent, bulundurduğu çok sayıda tarihi eser ile övünür. Büyük Saray ve Vimanmek Sarayı, Zümrüt Buda Heykeli'ne ev sahipliği yapan Wat Phra Kaeo Tapınak Kompleksi, kentteki en eski ve en büyük tapınak olan Wat Pho ve Chao Phraya Nehri'nin kuzeyindeki Kraliyet Mavnaları (yerel botlar), kentin hayran kalacağınız değerlerinden birkaç örnektir.

Kuzeyin ekonomi ve turizm merkezi olan Chiang Mai kenti, sahip olduğu antik tapınaklar ve tepelerinde yer alan kabile köyleri ile her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğrar.

Bangkok'dan bir saat uzaklıktaki Pattaya, Asya'nın en büyük plaj bölgesidir. Her türlü deniz ve plaj turizmine elverişli olan bu bölge, yıl boyunca on binlerce turistin akınına uğrar. Pattaya'nın 4 km güneyindeki Jomiten'de bulunan plajlar, aileler için mükemmel yerlerdir.

Tayland'ın en büyük adası olan Phuket, sahil şeridi boyunca sıralanan muhteşem plajlara ve mükemmel koylara ev sahiplği yapar. Tayland Körfezi açıklarında yer alan ve ülkenin en önemli adalarından biri olan Ko Samui, engin çam ormanları, tenha plajları, küçük köyleri ve garip kaya oluşumlarıyla etkileyici ve popüler bir yerdir.

Kutsal Tapınaklarda beslenilen siyam kedisi tüm dünyada ünlüdür. Ülke ayrıca kara incinin vatanıdır.

Suya dayanıklı bir ağaç olan, yatçılık, mobilya ve havuz sektörünün vazgeçilmez malzemesi Tik ağacından çok güzel oymalar, eserler görmek ve satın almak mümkündür.


Ülke Mutfağı:
Taylandlılar bir özdeyiş olarak, konuklarına "Eve gitmeden balık ve pirinç yiyelim." diyerek onları yemeğe davet ederler. Bu da Tai (Tay) Mutfağı'nın balığa ve pirince dayalı olmasının bir kanıtıdır. Tai Mutfağı genelde, balığa, deniz ürünlerine ve pirince dayanır. Et olarak tavuk ve domuz eti ağırlıklıdır.

Tayland'da sabahları genel olarak pirinç lapası, omlet, kızarmış balık, ekmek yenip, çay veya kahve içilir.

Öğlen ve akşam ise tavuk köri, biber soslu balık köri, et körileri ile birlikte buharda pişirilmiş pirinç, kızartılmış sebze ve terbiyeli pirinç makarnası çorbası yenir.

Tai Mutfağı'nda baharat çok kullanılır ve önemli bir yeri vardır. Zencefil, hindistan cevizi, yabani sarmısak, karanfil, kimyon ve fesleğen bu mutfağın temel baharat ve otlarındandır. Ayrıca acı bu mutfağın en tipik özelliklerindendir. Taylandlılar küçük biberleri kurutarak taze olarak veya püre halinde yemeklerinde kullanırlar ve acı yemekleri çok severler.

Tayland'da klasik yemekler bölgelere göre farklılıklar gösterir. Kuzeyde yemekler daha az yağlı ve az acılıdır. Kuzeydoğuda ise baharat diğer bölgelere göre daha çok kullanılır. Pirinç, buharda pişirilen pirince göre daha lapamsıdır. Güneyde ise deniz ürünleri ve balık çok kullanılır. En çok tüketilen deniz ürünleri, Istakoz, yengeç, küçük mürekkep balığı, deniz anası salataları ve istiridyedir. Güneydeki Müslüman topluluklarında ise değişik tatlılar ile az veya çok acılı köriler de görülür.

Taylandlıların çok değişik tatlıları vardır. Bu tatlılar hafif ve az şekerlidir. Çoğu hindistan cevizi sütü, yumurta, un ve şekerle hazırlanır.

Taylandlılar genelde yeşil çay, kahve ve meyve suları tüketirler.

Tai Mutfağı yabancı mutfak olarak az da olsa Çin Mutfağı etkisi almıştır. Genelde kendine özgü bir mutfaktır. Çin'den, buharda pişirme, kızartma teknikleri ve yemek yemek için kullanılan çubuklar gelmiştir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Bangkok
 Phuket
  


p p