En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

St Petersburg - Rusya


 


Saat Farkı: 1 saat
Türkiye'den ulaşım: THY ve Pulkovo'nun direkt seferleri var. Aeroflot ile de Moskova aktarmalı ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 3,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (4 hat), Tramvay, Troleybüs, Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Haziran, Temmuz, Ağustos
Nüfus: 4,661,219

St Petersburg şu anda Açık hava,Sıcaklık 14 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

St Petersburg  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Nemli karasal iklim hakimdir. Kışlar çok soğuk ve karlı, Yazlar serin ve nemli geçer.

Ekonomi:
Uzaybilim, Teknoloji, Elektronik, Yazılım, Bilişim, Finans, Ağır Makine, Metalürji, Madencilik, Petrol-Doğal Gaz Ticareti, Lojistik, Kimya, Tıbbi Mlazeme, Basın-Yayın, Gıda, Tekstil, Otomotiv, Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Kışlık Saray - Peterhof Sarayı ve Bahçesi (Yazlık saray) - Yusupov Sarayı - Church of the Savior on Spilled Blood (Ortodoks kilisesi) - St. Isaac's Katedrali - Nevsky caddesi - Mariinsky Tiyatrosu - Peter ve Paul Kalesi - Alexander Nevsky Kilisesi - Tsarskoye Selo ve Katerina Sarayı - Saint Catherine Kilisesi - Kazan Katedrali - Aziz Petro Heykeli - Dostoevsky'nin Evi - Pavlovsk sarayı - Alexandrinsky tiyatrosu - Avrora Zırhlısı - Admiralteystvo (deniz kuvvetleri okulu) - Alexander sarayı - Pushkin Tiyatrosu - Dvortsovaya Ploshchad (saray meydanı) - Alexander heykeli - Mısır Sfenksleri - Aslanlı köprü - Cami - Alexander Nevsky köprüsü - Neva Nehri ve köprüleri - Dostoyevski Anıtı

Müzeleri:
Hermitage Müzesi (Kışlık Saray) - Askeri Müze - Pushkin müzesi - Rus Siyasi Tarihi Müzesi - Vodka Müzesi - Kunstkammer Antropoloji ve Etnografya Müzesi - Lenin Müzesi - Müzik ve Tiyatro Müzesi


ST.PETERSBURG VIDEOShare |Otelleri:
Grand Hotel Europe St. Petersburg (5*) - www.grand-hotel-europe.com
Hotel Astoria (5*) - www.thehotelastoria.com
Kempinski Hotel Moika 22 (5*) - www.kempinski-st-petersburg.com
Renaissance St. Petersburg Baltic (5*) - www.marriott.com
Corinthia Nevskij Palace (5*) - www.corinthia.ru
Grand Hotel Emerald (5*) - www.grandhotelemerald.com
Eliseev Palace Hotel (5*) - www.eliseevpalacehotel.com
Pushka Inn (butik) - www.pushkainn.com
Radisson SAS Royal (4*) - www.stpetersburg.radissonsas.com
Petro Palace Hotel (4*) - www.petropalacehotel.com
Dostoevsky Hotel (4*) - www.dostoevsky-hotel.ru
Angleterre Hotel (4*) - www.angleterrehotel.com
Nevsky Forum Hotel (4*) - www.forumhotel.ru/en
Novotel St Petersburg (4*) - www.accorhotels.com
Nevsky Grand Hotel (4*) - www.nevskygrandhotel.com
Ambassador Hotel (4*) - www.ambassador-hotel.ru/en
Oktiabrskaya (3*) - www.hoteloktiabrskaya.ru


Genel Bilgi:
Rusya, 7 federal eyaletten oluşmaktadır. Finlandiya Körfezi’nin doğusunda Neva Nehri üzerinde bulunan Saint Petersburg, Rusya’nın kuzeybatı eyaletinde bir kenttir. Uluslararası ve ulusal demiryolları ağına sahip St. Petersburg, ülkenin en önemli ulaşım merkezidir. Sahip olduğu Nehir limanlarının yanısıra St. Petersburg, Baltık Denizi’ndeki en önemli liman kentlerinden biridir. 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 yıl boyunca ülkeye başkentlik yapmıştır. Ülkenin ikinci en büyük kenti ve Avrupa’ya açılan penceresidir. Kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır

Kentin mimari yapısı, St Petersburg’a ihtişamlı bir görüntü verir. Uzun bulvarlar, saraylar, geniş alanlar, dekoratif heykeller ve demir parmaklıklar, halk anıtları, parklar ve bahçeler, kentin görsel imajında en büyük paya sahiptir. Neva Nehri’ndeki köprüler, kanallar ve bentler, St Petersburg’u diğer dünya kentlerinden ayrı kılar. Bütün bu yönleriyle St Petersburg, Kuzey’in Viyana’sı olarak adlandırılır.

Lteyny Prospekt ile Vyborgsky bölgesini birbirine bağlayan “Liteyny Köprüsü”, Neva Nehri üzerindeki ikinci köprüdür. Bu köprü geceleri göz kamaştırıcı bir görüntüye bürünür.

Kent merkezinde yer alan “Catherina the Great Statue” (Büyük Catherina Heykeli), meydandaki en önemli heykellerden biridir.

Kent merkezinde bulunan “Yaz Sarayları (Summer Palaces)”nın önündeki “Yaz Bahçesi”, kentin en eski parkıdır. Fontanka, Moika ve Swan Kanalı’nı içine alan ve adını Great Peter’in Yaz Saray’ından alan bu park müthiş manzaralarıyla dikkati çeker.

Kentin batısında yer alan “Petrodvores Sarayları”, Peter the Great (Büyük Peter) tarafından inşa edilmiştir. Bulunduğu alanın büyük bir bölümü fıskiyelerle kaplıdır. Grand Palace (Büyük Saray), Büyük Şelale, Su Bulvarı, Monplaisir (Büyük Peter’in orijinal villası) ve daha pek çok muhteşem bina bu haşmetli kompleksin içinde yer alır.

Admiralteysky‘de bulunan St. Isaac Katedrali şehrin görüntüsüne renk katan, altın ve granitten yapılma bir kubbeye sahiptir.

Kentte bulunan Hermitage Müzesi, Çarlık Rusyası'na ait özel sanat koleksiyonlarıyla dünyanın en büyük müzelerindendir. Kent merkezinde yer alan Rus Müzesi, Rus kültürü ve sanatını yansıtır.

St. Petersburg zengin bir kültüre sahiptir. Tiyatrolar, konser salonları, galeriler ve edebi eserler kent kültürünün temel bileşenleridir.

St. Petersburg, 40’dan fazla tiyatroya ev sahipliği yapar. Dünyaca ünlü Mariinsky Tiyatrosu, geleneksel kent kültürünün merkezidir. Alexandrinsky Tiyatrosu, St. Petersburg’daki en eski drama tiyatrosudur. Klasik Rus Draması’ndan en önemli örnekler burada gerçekleştirilir. Mussorgsky Opera Evi, kentin ikinci en büyük müzikal sahnesidir. Akimov Komedi Tiyatrosu, komedi oyunlarının sahneye konduğu en önemli yerdir. Bolshoy Kukla Tiyatrosu, çocuklara özgü oyunlarıyla ön plana çıkar. Müzikal Salon (Musical Hall), hafif müzik performanslarının kentteki en önemli merkezidir.
Bosse's House (Bosse’nin Evi), Karnaval, Buz Sarayı, Lensoviet Kültür Sarayı, Belediye Kültür Merkezi, Oktyabrsky ve The Philharmonia kentteki büyük ve modern konser alanlarıdır.
Kent çok sayıda sanat galerisine ev sahipliği yapar. Ross Fotoğraf Galerisi, Art-Gorod, D–137, Mikhaylov Galerisi, Palitra Galerisi ve Anna kentin sanat merkezlerindendir.

St. Petersburg, Dostoyevsky’nin romanlarında ve Pushkin’in şiirlerinde bahsi geçen bir kenttir. Dostoyevsky, St Petersburg için, “Dünyanın en sakin kenti” der.

Kışın, tiyatro ve film festivalleri kenti olan St. Petersburg, yazın eğlence mekânlarıyla bambaşka bir atmosfere sahip olur. Beyaz Geceler Dans Festivali, Russian Winter Festival, Goodbye Russian Winter Festival ve Osenie Ritmy (Sonbahar Ritimleri) Uluslararası Caz Festivali kentte düzenlenen en önemli festivallerdendir.

Futbol, dinlenme, kayak, sandal sefası ve yüzme de kentin başlıca eğlence aktiviteleri arasında yerini almıştır.

Geleneksel Rus mutfağı, kent mutfağının en önemli parçasıdır. Son yıllarda gerçekleşen ekonomik reformla birlikte kent mutfağı, kendini dünya mutfağıyla entegre hale getirmeye başlamıştır. Kafkas, vejetaryan, Japon, Çin, İtalyan ve Avrupa mutfaklarından lezzetler kent mutfağının uluslararası yönünün en önemli unsurlarıdır. Pizza ve fast food’un, kentin yeme kültürü üzerindeki etkisi giderek artmaya başlamıştır. Buğday, yulaf ve darı kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Noel hindisi, buğday Kasha, kızartmalar, domuz eti, rengeyiği eti kızartması, ekşi soslu sıcak çorbalar, tuzlu mantar, kızartılmış ördek eti ve etli jöleli Pelmeni, kentin başlıca lezzetlerindendir.

Votka Rusların en popüler içeceğidir. Rusya aynı zamanda önde gelen şarap üreticilerinden biridir. Bunun doğal bir sonucu olarak şarap kent sakinlerinin başlıca tercihleri arasında yerini alır. Ayrıca, kentin geniş ölçekli içecekleri arasında çayın özel bir yeri vardır. Siyah çay, en çok tercih edilen çay çeşididir. Kahve pek popüler değildir.

Kent alışveriş dünyasında Avrupa modası ve yerel hediyelik eşya kültürü hâkimdir. Moda giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkânları, ayakkabı mağazaları, yiyecek marketleri, kitapçılar ve kürkçüler, kent alışveriş kültürünün en önemli parçalarıdır. Perakende satış o kadar yaygın olmasa da kitaplar ve ucuz müzik ürünleri, kent alışverişini canlandırmaktadır.

“Shopping World”, 50 moda salonuyla, kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Bu çatının altında butikler, hediyelik eşya, giysi, ayakkabı, mücevher ve aksesuar satan dükkânlar ve çok sayıda galeri yer alır

Bolshoy Gostiny Dvor, gıda ve ev ürünlerinin toptan ve perakende satışının yapıldığı bir merkezdir. Bu alışveriş merkezi 40.000’in üzerinde markaya ev sahipliği yapar. Burada, DLT, Moskovsky, Passage Trading House (Ticaret Evi Pasajı) ve daha pek çok mağaza bulunur.

Kent merkezindeki Kuznechy Pazarı, kentin en renkli ve en önemli alışveriş pazarıdır. Bu yiyecek ve içecek pazarı en iyi sebze ve meyvenin satıldığı yerdir. Pazarın atmosferi ziyaretçileri büyüler. Geleneksel smetena (ekşi krema), lezzetli bal çeşitleri ve her türlü meyve bu pazardan satın alınabilir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Rusya

Ülkeye bağlı şehirler
 Moskova
 St Petersburg
  


p p