En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 SİNGAPUR

SİNGAPUR

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 4,680,600
Yüz ölçümü: 704.0 km²
Para birimi: Singapur Doları (SGD)
Telefon kodu: 65
Başkent: Singapur
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Sentosa Adası
Komşuları: Kuzeyde Malezya'nın Johor Eyaleti, Güneyde Endonezya'nın Riau Adaları
Ekonomi: Ulaştırma, Bankacılık, Sigortacılık, Haberleşme, Gemi yapımcılığı, Petrol rafinerileri, Elektronik aletler, Tekstil, Gıda, Kereste, Balıkçılık, Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: İngilizce, Standart Çince, Malayca, Tamilce
Din: Budizm (%42), Hristiyan (%15), Müslüman (%14), Tao (%9), Hinduizm (%4)

Singapur  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Tropikal iklim hakimdir. Sıcaklık ve nem miktarı yüksektir. Yağışlar çok fazladır. Mevsimlere göre nem, ısı ve yağış değişikliği oldukça azdır.


SİNGAPUR VIDEOShare |Genel bilgi:
Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış, küçücük bir ada devletidir.

Nûfûsun %76.8’ini Çin asıllılar, %13.9’unu Malaylar ve %7.9’unu Hintliler, gerisini de diğer azınlıklar meydana getirir. Din ve dil farklılıklarının büyük boyutlara ulaşması üzerine Singapur hükümeti, Malay dilini millî dil îlân etti. Diğer Mandarin (Çin lehçelerinden bir kısmı), Tamil ve İngilizceyi de resmî dil olarak kabul etti.

Ana ada olan Singapur ve 57'nin üzerinde daha küçük adadan oluşan Singapur Cumhuriyeti; çok kültürlülük, tabiat ve denizin ürünü bir ülkedir. Abideler ve tarihi eserler, dini mekanlar, müzeler, sevimli köyler, parklar, bahçeler ve diğer doğa harikası alanlar, küçük adalar, etnik semtler, sıra dışı hayvan türlerinin yaşadığı alanlar... Singapur, mükemmel son moda alışveriş merkezleri bir yana, bütün bu zenginliklerin harmanlandığı bir turizm cennetidir.

Gökdelenler, büyük alışveriş merkezleri ve tabii güzelliklerle çevrili etnik ve kültürel mahalleler, Singapur'un en belirgin, çarpıcı ve sıradışı yönlerindendir. Küçük Hindistan (Little India), Çin Mahallesi (Chinatown), Geylang Serai ve Kampong Glam, her birinde apayrı tecrübeler yaşayacağınız bu tür yerlerin en popüler olanlarındandır.

Singapur'un aynı semtinde kilise, tapınak, cami ve katedralleri birarada bulursunuz. Estetik harikası Sri Mariamman Tapınağı, Al-Abrar Camii, Saint Andrew Katedrali, Kong Meng Sang Phor Kark See Tapınak Kompleksi, Chettiar Hindu Tapınağı ve Saint Joseph Kilisesi, ülkedeki başlıca dini mekanlardan birkaç örnektir.

Singapur, dünyanın sınırları içerisinde birincil derecede yağmur ormanları bulunduran iki kentinden biridir. Bukit Timah Yağmur Ormanı, doğanın son derece cömert davrandığı bir coğrafyada yürüş yapma imkanını sunar. Sırtlanları, zürafaları ve daha birçok tür hayvanı görmek için Night Safari doğal alanına gitmelisiniz. Jurong Kuş Parkı, Singapur Hayvanat Bahçesi (The Night Safari) ve Sentosa'daki Denizaltı Dünyası, mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerdendir.

Muhteşem bir kelebek parkına ev sahiplği yapan Sentosa Adası, tam bir eğlence merkezidir. Palawan, Siloso ve Tanjong plajları, adanın dolup taşan noktalarındandır.


Ülke Mutfağı:
Singapur'da mutfak kültürü acılı Hint mutfağından Çin'e, Nonya denilen Çin ve Malezya mutfağına kadar uzanıyor. Diğer dünya mutfaklarını da unutmamak gerek elbette. Dilerseniz Fransız ve İtalyan mutfaklarının tadına da bakabilirsiniz Singapur’da. Belki de Singapur’un yemek kültürünü anlatılırken ‘eşi benzeri bulunmayan bir mutfak’ yakıştırması yapılmasının nedeni de budur. Bu yakıştırmayı yapanlar çok da haksız sayılmazlar aslında, Singapur’a gittiğinizde her mutfağın kendine has lezzete sahip olduğunu göreceksiniz.

Malezya yemeklerinin servis edildiği seyyar büfeler, ülkedeki Müslüman kesimin damak zevkine ve kültür yapısına hitap ederken, Çin ve Hint yemekleri de aynı anlayışa adapte edilerek konukların beğenisine sunuluyor. Çin yemeklerinin servis edildiği geniş açık hava restoranlarında ise Malay ve Hint mutfağına ait malzemelerle, Çin usulü pişirme teknikleri bir araya getirilerek hazırlanan yemekler üç kültürün de öğelerini yansıyor.

Hiçbir Asya ülkesinde bu denli geniş bir yemek yelpazesi bulunmuyor. Kahvaltıda balıkla yapılan pirinç yemeği olan ve Malezyalılar’a has bir lezzet olarak bilinen nasi lemak’ın; öğle yemeğinde ise Hintli Müslümanların yemeği tavuk biryaninin tadına bakabilir; beş çayında farklı çeşitlerdeki çaylardan dilediğinizi içebilir ve akşam saatlerinde finali Çin yemekleriyle yapabilirsiniz.

Et, tavuk ve balığın ağırlıkta olduğu Singapur mutfağında yemeklerin iyice pişmesine özen gösteriliyor. Bu çok çeşitli mutfakta baharatlar vazgeçilmezler arasında. Yemeklerde öne çıkan baharat ise köri.

Yaygın olarak karidesle ile birlikte kızartılan noddle yemeği Hokkien mee; tatlı-ekşi yerfıstığı sosuyla servis edilen ve şişe dizilerek ızgarada pişirilen et yemeği Satay; yumurta, un, su ve yağ ile yapılan ve köri sosu, şeker ya da süt ile servis edilen pancake Roti prata; susam sosuyla tatlandırılan marine edilmiş biftek bulgogi Singapur mutfağının en önemli yemekleri arasında yer alıyor.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
  


p p