En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Shanghai - Çin


 


Saat Farkı: 6 saat ileri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt uçuşu vardır (Pekin duraklamalı)
Uçuş Süresi: 12 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (8 hat, yakında 12 hat olacak), Tren, otobüs, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 18,670,000

Shanghai şu anda Açık hava,Sıcaklık 29 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Shanghai  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Nemli suptropikal iklim. Yazlar çok sıcak, nemli ve yağışlı. Kışlar serin ve nispeten kuru. Seyrek olmakla beraber bazı kışlar kar görülür. Yazın hava aşırı sıcak ve nemli olduğu için turistler için pek önerilmez.

Ekonomi:
İmalat sanayi, Fuarcılık, Teknoloji, Finans, Bankacılık, Bilgisayar ve Bilişim, Tekstil, İlaç sanayi

Görülmesi Gereken Yerler:
Huangpu Nehri - Bund - Jian Mao Kulesi - Oriental Pearl TV Kulesi - Nanjing Caddesi - Qibao Mahallesi - Pudong - Yuyuan Bahçeleri - Yeşim Buddha Tapınağı (Jade Buddha Temple) - Xintiandi - Three on the Bund - Longhua Gu Si (Pagoda) - Renmin Guang Chang Meydanı - Shanghai Grand Theater - Shanghai Urban Planning Exhibition Hall - Bingjiang Da Dao

Müzeleri:
Shanghai Müzesi - Shanghai Sanat Müzesi - Grand Theatre Gallery - Doğal Tarih Müzesi - Bilim ve Teknoloji Müzesi - El Sanatları Müzesi (Shanghai Museum of Arts and Crafts)


ÇİN VIDEOShare |Otelleri:
Le Royal Méridien (5*) - www.starwoodhotels.com
St. Regis Hotel (5*) - www.starwoodhotels.com
Grand Hyatt Shanghai (5*) - shanghai.grand.hyatt.com
Jw Marriott Shanghai (5*) - www.marriott.com
Pudong Shangri-la (5*) - www.shangri-la.com
Sofitel Hyland (5*) - www.sofitel.com
Radisson Shanghai New World (4*) - www.radisson.com
Genel Bilgi:
Çin Halk Cumhuriyeti'nin batı bölümünde bulunan Şangay, Yangtze Nehri Deltası'nda, batısından Batı Çin Denizi, güneyinden Hangzhou Koyu ile çevrilidir. Son 15 yılda yaşanan ekonomik başarıların doğurduğu bir nüfus patlaması, Şangay'ı Çin Halk Cumhuriyeti'nin en kalabalık kenti yapmıştır. Şangay, ülkenin önemli ticaret, kültür, ulaşım, finans ve sanayi merkezlerindendir. Aynı zamanda önemli bir deniz limanı olan kentte 200'ün üzerinde uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. 1980 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarını dünyaya açmasıyla birlikte Şangay'ın yaşadığı ekonomik dönüşümler, 1990'larda kentte yükselen gökdelenlerle birlikte tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Kent, New York'tan fazla gökdelene ev sahipliği yapar. Şangay, modern Çin'in temsilcisidir.

Şangay, tarihi eserlerin varlığı açısından Pekin kadar zengin olmasa da, 1990'lardan sonra inşa edilen gökdelenlerle muhteşem bir atmosfere kavuşmuştur. Bu yönüyle New York'u geride bırakan bir kenttesiniz. Tapınaklar, bahçeler ve Şangay'ın yeni yüzünü temsil eden yüksek binalar sürükleyici ve büyüleyici bir manzara ortaya koyar.

New Bund, kenti iki parçaya bölen Huangpu Nehri boyunca, kilometrelerce uzanan bir caddedir. Modern Şangay'ın en iyi yansımalarından olan benzersiz Çin ve Batı mimari tarzı yapılar, bu ana cadde üzerinde sıralanmaktadır.

Jin Mao Kulesi, Orient Pearl Yayım ve TV Kulesi, kentin en iyi gökdelenlerindendir.

Jin Mao Kulesi üçü yeraltında olmak üzere toplam 91 katlı bir binadır. Oriental Pearl Kulesi, Asya'daki en yüksek TV kulesidir.

1882 yılında Jingan'da kurulan Jade Buddha Tapınağı bugün de kullanılmaktadır. Tapınağın içerisinde, Budizm'in kurucusu Sakyamuni'nin bulunduğu 1.9 m yüksekliğinde ve 3.4 m genişliğinde bir taş heykel yer almaktadır.

120.000 değerli parçanın sergilendiği Şangay Müzesi, ülkenin tarihini yansıtan zengin bir koleksiyona sahiptir. Şangay Sanat Müzesi, modern çalışmalar, geleneksel Çin sanatı ve popüler sanattan örneklerin yer aldığı bir koleksiyona ev sahipliği yapar.

Fuxing Parkı, Yuyuan Bahçesi ve Halk Parkı, kentin başlıca açık alanlarındandır. Yangtze Nehri'nin güneyinde bulunan Zhujiajiao Eski Su Kenti, küçük ve sessiz bir yerleşim yeridir. Bu eski alan, huzur ve eğlence arayanlar için ideal bir yerdir.

Şangay, Çin'in kültür ve sanat merkezidir. Çin sinema ve tiyatrosu, köklerini Şangay'dan alır. Şangay kültürü, Batı ile Asya'nın oluşturduğu bir komposizyondur.

Şangay Belediyesi Performans Topluluğu, Şangay Senfoni Orkestrası, Şangay Bale Topluluğu, Şangay Radyosu Senfoni Orkestrası, Şangay Konser Salonu ve Şangay Filarmonik Orkestrası, kentin en önemli müzikal varlıklarıdır.

Şangay, Çin tiyatrosunun doğduğu kenttir. Şangay Büyük Tiyatrosu, Görkemli (Majestic) Tiyatro ve Dramatik Sanatlar Merkezi Tiyatrosu, kentin başlıca tiyatro merkezlerindendir. Kunqu, Yue, Beijing, Xi, Hu, Huai, Yong ve Shao operaları, kentte sahnenelenen dramalardır.

Çin edebiyatı doğuşunu Şangay'da yaşamıştır. Lu Xun (1881-1936), modern Çin edebiyatının kurucusudur. Shangying Lu'da bulunan müze, yazarın onuruna açılmıştır. Honkou Parkı, Lu Xun'un kabrine ev sahipliği yapar.

Bahar Festivali (Cin Yeni Yılı), Lantern Festivali, Shanghai Çay Kültürü Festivali, Dragon Bot Festivali, Şangay Bira Festivali, Şangay Turizm Festivali, Yıllık Uluslararası Sanatlar Festivali, kentte düzenlenen kültürel organizasyonlardan sadece birkaçıdır.

Badminton, bisiklet, tenis, yüzme, golf, olta balıkçılığı, avlanma, kapalı yüzme havuzu, paten, bilardo ve bowling kentin sunmuş olduğu sportif faaliyetlerdendir. Özellikle, Huangpu Nehri'nde mükemmel manzaralar eşliğinde yapacağınız gezintiler, sizlere unutamayacağınız anlar yaşatacaktır.

Gündemi yakalayan sinema ve muhteşem tiyatroların yanı sıra, kentte çok sayıda dans salonu, gece kulübü, bar ve disko bulunur. Kentin gökyüzünü aydınlatan neon ve lazer ışıklar, gece hayatına apayrı bir renk katar.

Kent mutfağını oluşturan ulusal ve uluslararası tatlar, her tercihe uygun lezzetler sunar. Şeker, yağ, soya sosu ve deniz ürünleri, kent mutfak kültürünün başlıca unsurlarıdır. Şangay'da çok sayıda uluslararası restoran ve kahve evi bulunur. Japon restoranlar, suşi barları, Amerikan tarzı fast food mekânları, İtalyan pizza mekânları, Kore, Fransa, Rusya ve Almanya mutfakları, kent mutfağının dünyaya bakan yönünü yansıtır.

Yunnan ve Zhapu Gourmet Caddeleri, Eski Kent Pazarı yerel lezzet ve mezeleri bulabileceğiniz popüler yerlerdir.

Şangay mutfağından bazı lezzetler;

Xunyu (likorinoz), kaofu (kavrulmuş glüten), xiaolong bao (buharda pişirilmiş domuz etli börek), jiucai hezi (pırasalı turta), chao niangao (kızartılmış pirinç kekleri), Shanghai cu chaomian (Şangay'ın kızartılmış eriştesi), meicai kourou (taze sebzeli kavrulmuş domuz eti), shuijing xiaren (parlak karidesler), dousha subing (yapraksı pasta içerisinde kırmızı fasulye ezmesi)...

Şangay, kent manzarasının yanı sıra milyonlarca turisti mıknatıs gibi kendisine çeken bir alışveriş dünyasıdır. Kent, alışveriş severler için cennetten bir köşedir. Mağazalar, özel dükkânlar, alışveriş caddeleri, Şangay kitapçıları, kent pazarları, sanat ve zanaat dükkânları, sayısız alışveriş alternatifi sunmaktadır.

Kent Süpermarketi (City Süpermarket; yiyecek, içecek, drink, eczacılık ürünleri...), Nanjing West Road No 580 Takılık Mallar Pazarı, Dondtai Rd Antika Pazarı, Fuyou Antika Pazarı, Yu Bahçe Pazarı ve Lujiabanglu Komas ve Fabric Pazarı, kentin önemli alışveriş yerleridir.

Nanjing Yolu, Huaihai Yolu, Sichuan Yolu, Zhangyang Lu ve Fuzhou Yolu, kentin başlıca alışveriş caddelerindendir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Çin

Ülkeye bağlı şehirler
 Guangzhou
 Guilin
 Hangzhou
 Hong Kong
 Pekin
 Shanghai
 Suzhou
 Xian
  


p p