En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Saraybosna - Bosna Hersek


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt uçuşu vardır
Uçuş Süresi: 2 saat
Şehir içi ulaşım: Tramvay, Troleybus, Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim
Nüfus: 418,891

Saraybosna şu anda Açık hava,Sıcaklık 18 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Saraybosna  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk ve karlı geçer.

Ekonomi:
İmalat, Turizm, Tütün, Mobilya, Otomotiv sanayi

Görülmesi Gereken Yerler:
Vrelo Bosne parkı - Sarajevo Katedrali - Gazi Hüsrev Bey Camii - Sebilj çeşmesi - Oriental Svrzo House - Saat Kulesi

Müzeleri:
Ulusal Müze - Tünel Müzesi


BOSNA HERSEK VIDEOShare |Otelleri:
Radon Plaza Hotel (4*) - www.radonplazahotel.ba
Hotel Michele Sarajevo (4*) - www.hotelmichele.ba
Holiday Inn Sarajevo (4*) - www.ichotelsgroup.com
Hotel Hecco (4*) - www.hotel-hecco.net
Hotel Grand (4*) - www.hotelgrand.com
Hotel Astra Garni (3*) - www.astra-garni.com.ba
Hotel Palas Sarajevo (3*) - www.palas.com.ba
Hotel Saraj (3*) - www.hotelsaraj.com
Hotel Europa Garni (3*) - www.europa-garni.ba


Genel Bilgi:
Miljacka Nehri üzerinde, dağlarla çevrili bir alanda yükselen Saraybosna, Bosna Hersek'in başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olan Saraybosna, ekonomi, idari, kültür, eğitim ve spor merkezidir. Başkent, dinsel ve kültürel çeşitliliğin hakim olduğu sosyal yapısıyla ünlüdür. Yüzyıllar boyunca Müslümanlar, Yahudiler, Sırplar, Türkler, Hırvatlar ve birçok toplumun barış içinde yaşadığı bir kent olmuştur.

Kenti gezerken Osmanlı İmparatorluğu'nun izlerine rastlayacaksınız. Bu dönemde kent, doğu-batı güzergâhları üzerinde yer almaktaydı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemi de kentteki bazı yapılarda ve kentin demiryollarında kendisini hissettirmektedir.

1561 yılında inşa edilen Ali Paşa Camii, kümbetiyle görkemli bir camidir. İmparator Camii ve Gazi Hüsrev Bey Camii, kentin diğer önemli kültürel ve dini abidelerindendir.

Resmi olarak 1896 yılında açılan Belediye Binası, Avusturya-Macaristan döneminde inşa edilen şahane bir mimari eserdir.

1863 ile 1868 yılları arasında Anreja Damjanovic tarafından inşa edilen Ortodoks Katedrali, Balkanlar'da yer alan en büyük Ortodoks katedrallerindendir. Üç orta bölümden meydana gelen kilisenin iç duvarları renkli çalışmalarla süslüdür. Saraybosna Katedrali, Gotik ve Roma mimari tarzlarıyla inşa edilmiş diğer bir önemli mabettir.

1581'de inşa edilen Eski Yahudi Tapınağı, Büyük Avlu denilen bir hana sahip tarihi bir sinagogdur. Bu iç avlu, Saraybosna'da yaşayan Yahudiler'e hizmet etmiştir.

1891 yılında Bašcaršija'da inşa edilen ve kendine has tarzıyla dikkatleri çeken Sebil, kentin kendi tarzındaki tek çeşmesidir.

Kent merkezinde bulunan Ulusal Müze'nin Botanik Bahçesi, söz konusu müzenin bir bölümüdür. 14.270 m2'lik alan üzerinde yayılan bu bahçe 2.000 tür bitki çeşidine ev sahipliği yapar.

1921 yılında kurulan Saraybosna Ulusal Tiyatrosu, geniş bir repertuvara sahiptir. Dram, opera, müzik ve gece programları, bu tiyatroda sahnelenen performans türlerine örnek olarak verilebilir. Saraybosna Opera Evi ve Saraybosna Balesi, en iyi performanslarını bu çatı altında sahnelemektedir.

Boşnak Enstitüsü (Adil Zulfikarpašic Vakfı), bir eğitim, kültür ve bilim enstitüsüdür. Bu kuruluş, kentte yaşayan insanların kültür, tarih, edebiyat, din ve çeşitli sanatsal değerlerinin yaşatılması ve geliştirilmesi için faaliyet göstermektedir. Bu kompleks, bir kütüphane ve bir kulübü bünyesinde barındırır. Boşnak Enstitüsü Kütüphanesi, el yazmaları, sanat çalışmaları, yayınlar ve çeşitli dökümanların bulunduğu zengin bir koleksiyona sahiptir.

Avrupa'nın en eski kütüphanelerinden Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, farklı dillerde 50.000 kitap ve arşiv dökümanlarının bulunduğu bir koleksiyonu bünyesinde barındırır.

Türkçe hazırlanmış metinler, Osmanlı döneminin sosyal, ekonomik, kültürel ve politik meselelerine ışık tutmaktadır.

1995'den bu yana düzenlenen Saraybosna Film Festivali, Balkanlar'ın film sektörünü ilgilendiren en önemli organizasyonlarından biridir. Festival, dünya sinemasından mükemmel seçmelerle dikkatleri çeker.

Kenti çevreleyen dağlar özellikle kayak başta olmak üzere çeşitli spor aktivitelerine imkan tanımaktadır.

Kentin kozmopolit sosyal ve kültürel yapısı, Saraybosna'nın mutfak kültürüne de yansımaktadır.

Farklı dinsel ve etnik toplulukların varlığı bu çeşitliliğin başlıca sebebidir. Ayrıca, dünya mutfağından lezzetlerden de tatmanız mümkün.

Cevapi (cevapcici), Bosna'nın ulusal bir lezzetidir. Cevapi, kıyılmış et, sarımsak, soğan, çeşitli sebze ve baharatlardan yapılmaktadır. Ortalama uzunluğu 5 cm. Yoğurt ve ekşitilmiş süt gibi süt ürünleriyle birlikte servisi yapılır.

Saraybosna'nın Eski Kent bölümü, kente özgü hediyelik eşyalar bulabileceğiniz en iyi yerdir. Brass Alley'de, metal eşyaların ve yerel ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur.

Türklerin yaşadığı bölüm olan Bascarsjia, metal eşyalar, mücevher ve çömlek işlerinin satıldığı pazarıyla ünlüdür. Bascarsjia'da bulunan sokakların her biri farklı el sanatlarının satıldığı mekanlarla doludur.

109 metre uzunluğundaki Gazi Hüsrev Bey Kapalı Çarşısı (Gazi Husrefbegov bezistan), kentin diğer bir önemli pazarıdır.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize istenmiyor    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Bosna Hersek

Ülkeye bağlı şehirler
 Saraybosna
  


p p