En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 ROMANYA

ROMANYA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 22,246,862
Yüz ölçümü: 238,392 km²
Para birimi: Ley (RON)
Telefon kodu: 40
Başkent: Bükreş
Yönetim Biçimi: Yarı Başkanlık sistemli Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Craiova
Komşuları: Kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, Kuzeydoğuda Moldova, Kuzeybatıda Macaristan, Güneybatıda Sırbistan, Güneyde Bulgaristan, Doğuda Karadeniz
Ekonomi: Tekstil, Makine, Tarım, Metalürji, Hammadde, Otomotiv, Askeri Donanım, Yazılım, Kimya
Voltaj: 110 Volt
Dil: Romence
Din: Hristiyan (Ortodoks)

Romanya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman karasal iklim görülür. Sıcak ve kurak yaz ayları, soğuk ve yağışlı kış ayları vardır. Yağış yılboyu görülür, kar yağışı kış aylarında olağandır.


ROMANYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Kara Deniz sahili boyunca uzanan plajlar, görkemli kaleler ve hisarlar, Ortaçağ kasabaları, Tuna Nehri deltası, tasvirli manastırlar, kaplıcalar, yürüyüşler için elverişli ve zengin yabani hayatıyla insanı cezbeden alanlar, ülke turizminin başlıca unsurlarıdır.

Ülkede bulunan çok sayıda kale ve hisar, Romanya'nın Ortaçağ tarihini çok iyi yansıtır. Sinaia'da yer alan Peles Kalesi, Avrupa'nın en güzel kalelerinden biridir. Alman Rönesans mimari tarzında inşa edilmiş olan kale, 160 odaya sahiptir. Brasov yakınlarındaki Bran Kalesi, Bükreş'te yer alan Kraliyet, Cotroceni, Parlemento ve Cantacuzino sarayları, Cluj'da bulunan Banffy sarayı diğer önemli olanlarıdır.
Romanya, sahip olduğu resimli manastırlarıyla dikkatleri çeken bir ülkedir. Özellikle Bucovina'da yer alan kiliseler, resim sanatının en güzel örneklerini sunar. Bu dini mekanlar, UNESCO Dünya Mirası olarak korunmaktadır.

Sibiu, Brasov ve Sighisoara, Avrupa'nın en iyi korunan Ortaçağ kasabalarındandır. Transilvanya'nın en önemli sembollerinden olan mimari yapılar, küçük evler, parke taşlarıyla döşenmiş kaldırımlara sahip dar sokaklar insanda hayranlık uyandırır.

Romanya, Avrupa'daki termal su kaynağı ve kaplıcanın üçte birine sahiptir. Bu sular, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Neptun, Eforie Nord, Covasna, Calimanesti, Govora, Herculane, Buzias, Mangalia, Borsec, Sovata ve Tusnad, ülkedeki başlıca kaplıcalardan birkaç örnektir.

Tune Nehri Deltası, Avrupa'nın en zengin, çok yönlü ve iyi korunan deltalarından biridir. Sayısız türde kuş, balık ve bitki türüyle insanı büyüleyen bu doğa harikası bölgede sandallarla gezintiye çıkmak mümkün. Deltada; yerleşim alanları, ıslak ve kuru çayırlar, kumdan ve çamurdan plajlar, ormanlar, akuatik alanlar ve göller bulacaksınız. Öte yandan Akdeniz sahili boyunca uzanan plajlar ve asma bahçeleri mükemmel tatil yerleri olarak ön plana çıkar. Özellikle Mangalia'dan Mamaia'ya kadar uzanan plajlar, çok çeşitli barınma ve eğlence imkanlarıyla doludur.


Ülke Mutfağı:
Rumen mutfağı gayet zengin. Geleneklere göre, ev sahipleri turistleri ekmek, tuz, erik rakısı veya bir bardak şarap ile karşılıyor ve Hoş geldiniz diyor. Köylerde geleneksel yemekler lahana sarması, tokitura (et yemeği), mititei (sulu köfte), mamaliga (mısır unundan yapılır) ve balık. Rumenler tatlı olarak börek, krep süzet ve kozonak (kek) yiyorlar. Dünyaca tanınmış ve çok çeşitli şarapları var. En meşhurları ise; Cotnari, Murfatlar, Tárnave, Ştefaneşti, Muscat Otonel, Grasá de Cotnari ve Támáioasa. Romanya’da Cabarnet Sauvignon, Riesling, Pinot ve Merlot gibi uluslararası şarap çeşitleri de üretiliyor.

Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 02122924125
Fax:
Email:
Web Adresi:
Adres: Sıraselviler Cad. No:55, Taksim – İstanbul
Açıklama:

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 03124663706
Fax:
Email:
Web Adresi:
Adres: Bükres Sokak 4, Çankaya – Ankara
Açıklama: 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Bükreş
  


p p