En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Riga - Letonya


 


Saat Farkı: Yok
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt seferleri vardır. KLM, AirFrance, Lufthansa ile aktarmalı olarak ta ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 4 saat
Şehir içi ulaşım: Tren, Tramvay, Troleybüs, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Haziran, Temmuz, Ağustos
Nüfus: 727,578

Riga şu anda Açık hava,Sıcaklık 17 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Riga  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve nemli geçerken, kışlar soğuk ve zaman zaman kar yağışlı geçer.

Ekonomi:
Gıda, Kereste ve Ağaç ürünleri, Basın-Yayın, Tekstil, Mobilya, Telekomünikasyon, Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Vecriga (eski şehir) - St.Peter Kilisesi - Brivibas Piemineklis (özgürlük anıtı) - Şehir İdare Binası - Riga Kalesi - Centraltirgus (çarşı) - Jauniela caddesi - Zviedru Varti (şehir kapısı) - Doma Katedrali - Pulvertornis (baruthane kulesi) - TV Kulesi - Mezaparks Parkı

Müzeleri:
Ulusal Tarih Müzesi - Riga Motormuzejs (Motorlu araçlar müzesi) - Etnografya müzesi - Latvijas Kara muzejs (savaş müzesi) - Occupation Museum of Latvia (işgal müzesi)


RİGA VIDEOShare |Otelleri:
Grand Palace Hotel (5*) - www.schlossle-hotels.com
Radisson SAS Daugava (4*) - www.riga.radissonsas.com
Reval Hotel Ridzene (4*) - www.revalhotels.com
Hotel Bergs (4*) - www.hotelbergs.lv
De Rome Hotel (4*) - www.derome.lv
Europa Royal Riga (4*) - www.groupeuropa.com
Avalon Hotel (4*) - www.hotelavalon.eu
Gutenbergs Hotel (4*) - www.gutenbergs.eu
Domina Inn Riga (4*) - www.dominahotels.com
Hotel Viesturs (3*) - www.hotelviesturs.lv
Hotel Centra Riga (3*) - www.centra.lv
Albert Hotel (3*) - www.alberthotel.lv
Valdemars Hotel (3*) - www.valdemars.lv


Genel Bilgi:
Coğrafi olarak Baltık ülkelerinin merkezinde yer alan Riga, Letonya Cumhuriyeti'nin başkentidir. Letonya, Avrupa'nın kuzeyinde Baltık Denizi kıyısında kurulu bir ülkedir. Daugava Nehri'nin her iki kenarında yer alan Riga, Riga Körfezi'nin güneyinde Baltık Denizi boyunca uzanır. Bir liman kenti olan başkent altyapısı ve uluslararası havaalanı ile önemli bir ulaşım noktasıdır. Letonya ekonomisinin kalbi olan Riga aynı zamanda ülkenin eğitim ve bilim merkezidir.

Riga; mimarisi, gelişmiş altyapısı ve kültürüyle önemli bir şehirdir. Kent manzarası, benzersiz mimariyle süslenmiştir. Özellikle, özgün Art Nouveau mimari tarzı örnekleri sizleri şaşırtacaktır. Ayrıca, tahta mimarilerde kentsel görünümün bir parçasıdır. Eski Riga'da yer alan ve “Vatan ve Özgürlük İçin” yazısını taşıyan Özgürlük Anıtı, yukarıya doğru üç tane yıldız tutan bronz bir kadını resmetmektedir. Bu üç yıldız, Letonya'nın Kurzeme, Vidzeme ve Latgale bölgelerini temsil eder.

Eski Riga'da yer alan St. Peter Katedrali, 1660'larda tahtadan inşa edilmiş Gotik mimari tarzında bir kilisedir. Çelikten yeniden inşa edilen bu kilisenin ünlü tepesi, kentin en güzel manzarasına sahiptir.

Daugava Nehri kıyısında, Letonya'nın laik otoritesine ev sahipliği yapan Riga Kalesi, 1330 yılında inşa edilmiştir. Letonya Başbakanı'nın resmi ikametgâhı olan kale, bazı müze ve kültür kurumlarını bünyesinde barındırır.

Art Nouveau mimariler, Riga'nın göz alıcı mimari görüntüsünün ana unsurlarıdır. Alberta Caddesi, kentin bu tür yapılarının bulunduğu en önemli yerdir. Burada bulunan binaların her biri kendine özgü bir Art Nouveau mimari tarzı örneğidir.

Riga'da 40'ın üzerinde müze bulunur. Başlıcaları, Letonya Doğa Müzesi, Dekoratif Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Riga Tarihi Müzesi, Letonya Gemicilik ve Etnografya Açık Hava Müzesi'dir.

Riga, Baltık Bölgesi'nin en önemli kültürel ve sanatsal merkezlerindendir. Başkent, değişken ve zengin bir kültürel yaşama sahiptir. Tiyatro, film, dans, opera, bale, müzik, festivaller, konserler, sergiler ve sanat galerileri, var olan kültürel varlığın başlıca unsurlarıdır.

13. yüzyıla kadar uzanan Riga tiyatrosu, dünya standartlarında üretimlere imza atar. Rusya Dram Tiyatrosu, Yeni Riga Tiyatrosu, Letonya Ulusal Tiyatrosu, Daile Tiyatrosu, Riga Oda Tiyatrosu ve Kukla Tiyatrosu, başlıca tiyatro merkezlerindendir.

Riga'da bulunan Letonya Ulusal Operası, opera ve bale performanslarının sahnelendiği bir repertuvar tiyatrosudur. Bu opera evi Eylül'den Mayıs'a kadar yaklaşık 200 performans ortaya koyar. Burada 600'ün üzerinde daimi personel çalışır.

Letonya Filarmonik Orkestrası ve Ulusal Senfoni Orkestrası, büyük resitallerin ve önemli konserlerin kaynağıdır. Büyük Lonca Konser Salonu (the Great Guild), Senfoni Orkestrası'na ev sahipliği yapar. Arena Riga, Dome Katedrali (Riga Katedrali), Ave Sol, Küçük Lonca ve Wagner Salonu, kentin diğer konser salonlarındandır.

Riga'nın otantik ve el sanatları geleneklerine önem verilir. Eski Letonya, bu gelenekler vasıtasıyla yaşatılır. Riga yıl boyunca çok sayıda uluslararası festivalin düzenlendiği bir kenttir. Letonya Ulusal Şarkı ve Halk Dansı, Riga'da düzenlenir. Bu festival dört yılda bir organize edilir. Festival, Mezaparks (Orman Parkı)'taki konserlerle doruğa ulaşır. Her sene düzenlenen Riga Opera Festivali, Haziran'da kutlanır. Haziran'da düzenlenen Yaz Gün Dönümü Festivali (Jani), Letonya'nın en önemli tatilidir.

Daugava Nehri boyunca uzanan yollarda yürümek ve Mezaparks'taki gezintiler, mutlaka yaşamanız gerekenlerdir. Ayrıca, kentte çok sayıda spor aktivitesi vardır. Su sporları, at biniciliği, yüzme, bisiklet sürme, golf, buz hokeyi bu aktivitelerden birkaçıdır.

Kentteki gece eğlencesine özel sayısız mekân, sizlere sınırsız eğlence alternatifleri sunar. Caz, blues, techno, klasik müzik, pop ve diğer çeşitli müzik tarzlarının çalındığı gece kulüpleri, barlar, salonlar, dans kulüpleri, meyhaneler sizleri eğlenceye doyuracak niteliktedir. Kentin her tarafına dağılmış mekânlarda Letonya müziğini dinleyebilirsiniz.

Riga mutfağı, aklınıza gelebilecek her kategoriden restoranların mimarlığını yaptığı sınırsız lezzetlerden meydana gelmektedir. Ekmek ve bira, kentin mutfak kültüründe ayrı bir yere sahiptir. Kentte çok sayıda bar ve bahçeli birahane bulacaksınız.

Kent mutfağının uluslararasına bakan yönü her cebe ve damak tadına uygun lezzetlerden oluşur. Asya mutfağı oldukça popülerdir. Tayvan, Kore, Japonya, Vietnam ve Hindistan mutfaklarından muhteşem lezzetler, kente özgü farklı atmosferlere sahip restoranlarda sunulur. Kafkas Dağları mutfağı, bölgeye özgü yiyecek ve popüler şaraplar sunar.

Riga alışveriş dünyası büyük alışveriş merkezleri, yerel pazar ve kemeraltı çarşılarıyla doludur.

Kentin kalbinde yerini almış olan Riga Merkez Çarşısı, Baltık ülkelerindeki en büyük pazardır. Bu pazarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Tarım ürünleri, her türlü yiyecek (sebze, meyve, et, süt ürünleri...)ve alternatifleri burada bulabilirsiniz. Avrupa'nın en önemli pazarlarından olan bu çarşı, kentin kuruluşuna kadar dayanan ( M.S. 1201) bir tarihe sahiptir.

Kentin en önemli alışveriş yerlerinden biri kentin eski bölümüdür (the Old Town). Audeju, kentin en önemli alışveriş caddesidir. Burada, çok sayıda tasarım dükkânları bulunur.

Yerel hediyelik eşyalar;

Ulusal giysiler içinde bebekler, Riga Siyah Balsam (ot, meyve suları ve çiçeklerden yapılan geleneksel bir likör), keten elbiseler, Baltık Mücevheri, Amber (Baltık altını), eldiven, yün süveter, çorap.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Letonya

Ülkeye bağlı şehirler
 Riga
  


p p