En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 PORTEKİZ

PORTEKİZ

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 10,848,692
Yüz ölçümü: 92,345 km²
Para birimi: Euro (EUR)
Telefon kodu: 351
Başkent: Lizbon
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Porto, Braga, Coimbra, Aveiro, Algarve, Fatima, Obidos, Madeira (ada)
Komşuları: Kuzeyde ve doğuda İspanya, Güneyde ve batıda Atlas Okyanusu
Ekonomi: Petrokimya, Çimento, Otomotiv, Gemi sanayi, Elekrik ve Elektronik, Telekomünikasyon, Turizm, Kağıt, Tekstil, Deri, Ayakkabı, Seramik, Gıda, Şarap (PORT)
Voltaj: 110 Volt
Dil: Portekizce
Din: Hristiyan (Katolik)

Portekiz  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcak ve kurak yazlar, serin ve yağışlı kışlar yaşanır. İlkbahar sonbahara göre daha ılık ve güneşlidir.


PORTEKİZ VIDEOShare |Genel bilgi:
Bir okyanus ülkesi olan Portekiz; altın kumdan plajları, turkuaz renginde koyları, çarpıcı nehirleri, yürümek ve spor yapmak için elverişli dağları, sahil boyunca uzanan yeşil renginde düz alanları, tarihiyle insana gülümseyen köyleri, Ortaçağ manastırları ve sınır boylarında sıralanmış büyüleyici kaleleri ile insanı kendine çeken bir cazibeye sahiptir. Portekiz; denizin ve tabiatın en cömert halidir.
Atlas Okyanusu boyunca ve Tagus Nehri'nin her iki yakasında yerini alan Lisbon, Avrupa'nın en eski yerleşim alanlarından biridir. Bulundurduğu tarihi abideler, sahili boyunca uzanan plajları, egzotik parkları, güneyinde yer alan kaleler, 50'yi bulan tarihi müzeleri ve hem sahilde hem de sahilden içeriye doğru bulundurduğu golf alanlarıyla insanı mıknatıs gibi çeken bir turizm kentidir. Jeronimo Manastırı, Comerco Meydanı, St George, Palmela, Sesimbra ve Setúbal Kaleleri kentin en önemli tarihi eserlerindendir. Yine Avrupa'nın en önemli su altı yerlerinden Oceanarium başkenttedir. Bu deniz akvaryumu, insanı deniz yaşamının sırlarıyla buluşturur.

Portekiz'in en eski kentlerinden biri olan Porto, Douro Vadisi'nde kurulmuş olağanüstü manzaralarıyla insanın başını döndüren bir kenttir. Douro Nehri üzerinde yapacağınız bir bot gezintisiyle, kentin benzersiz manzaralarına hayran kalacaksınız. Bu coğrafya, Romantik tatillerin ülkesi Portekiz'in en güzel yerlerinden biridir. Yine Portekiz'in güneyinde bulunan Alentejo, tabiatın bu anlamda en cömert davrandığı yerlerdendir.

Tarihi köyler, ülkenin en iyi korunan zenginliğidir. Piodão, Monsanto, Belmonte, Castelo Rodrigo, Marialva ve Linhares da Beira köyleri bunlardan birkaç örnektir. Denizin ve kumun tadını doyasıya çıkaracağınız ülkenin okyanus sahilleri, benzersiz plajlarıyla her yıl on binlerce turisti ağırlar. Özellikle Algavre ve Alentejo sahillerindeki plajlar, her türlü tercihe cevap verebilecek niteliktedir. Portekiz, sahip olduğu 70'i aşkın golf sahalarıyla gıpta edilecek ülkelerden biridir. Özellikle tarihi Obidos Kasabası, Lizbon ve Setubal Bölgesi'ndeki golf alanları, dünyanın dört bir yanından profesyonelleri bir araya getirir. Elverişli iklim koşulları, yıl boyunca golf oynamaya olanak tanır.


Ülke Mutfağı:
Portekizlerin mutfağı deniz ürünlerinden oluşur. Balıkçılığın oldukça önemli olduğu Portekiz’de başta Lizbon gibi liman şehirleri olmak üzere balığa oldukça önem verirler, sabah kahvaltılarında bile deniz ürünleri ağırlıklı olarak tüketilir.

Portekiz mutfağının bir diğer özelliği ise yemeklerinde baharat ve değişik sosları kullanmalarıdır. Bu soslarda, zeytinyağı başta olmak üzere tereyağı kullanarak yapılır. Yemeklerinde çeşitli yağlar kullanıldığı için Portekiz mutfağının biraz ağır olduğu söylenebilir.

Lizbon’da balığın her çeşidini bulmanız mümkün ne de olsa çok güzel bir liman şehrindesiniz, özellikle balık çeşitlerinden sardalya kızartmasını deneyebilirsiniz. Lizbon’da deniz ürünlerinin sunulduğu bir çok restoran bulabilirsiniz. Özellikle Tagus Nehri kenarında, köprü manzarasına karşı bir çok balık restoranı bulabilirsiniz. Ancak Portekiz’de nerede, ne zaman, hangi sokağın sonunda karşınıza küçük bir balık restoranı çıkacağının belli değildir. İki üç tabure, yanında enfes balık ızgara, birde Fado müziğinin ezgileriyle birleşince Lizbon’da balık yemek ayrı bir keyif oluyor.

Portekiz mutfağından özel bir şeyler yemek isterseniz size ilk önerebileceğimiz yemek; Lizbon usulü ciğer olacaktır. Aslında bu yemeğin bizim bildiğimiz ciğer sote yemeğinden pek bir farkı yok. Lizbon'da bu yemeğin içine, defne yaprağı sarımsak gibi baharatlar katılarak yapılıyor, Lizbon usulü ciğerin en büyük özelliği ise, içine katılan porto şarabıdır. Portekiz’de yiyeceğiniz bir çok yemeğin içinde porto şarabının lezzetini bulabilirsiniz.

Ve tabii ki de pasta, kek, poğaça gibi pastane ürünleri Lizbon’da oldukça meşhur olan lezzetler arasında yer alıyor. Lizbon’da en meşhur caddelerinden, en sıradan ara sokaklarına kadar bir çok yerde bulunan pastanelerde yeni pişmiş keklerin kokusu sizi içine çekecektir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124056028
Fax: 03124373844
Email: embaixada@portugal.org.tr
Web Adresi: www.portugal.org.tr
Adres: Kuleli Sokak No:26, Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama: Pazartesi - Cuma 9:00– 13:00 15:00–17:00
 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Lizbon
 Porto
  


p p