En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Paris - Fransa


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY ve Air France'ın direkt uçuşları var.
Uçuş Süresi: 3,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (RATP) (16 hat), Otobüs (RATP) (654 hat), Bölgesel Hızlı Tren (RER) (5 hat), Tramvay (T1-T4) (4 hat), Bisiklet (Velib), Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 2.150.000

Paris şu anda Açık,Sıcaklık 27 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Paris  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Okyanus iklimi hakimdir. Kışlar serin geçer, nadiren kar görülür. Baharlar ılık, yazlar ise sıcak ve az yağışlıdır.

Ekonomi:
Finans, Bilişim, Elektronik, Optik, Havacılık, Otomotiv, Turizm, Kongre Seminer Turizmi, Fuar Turizmi, Sağlık Hizmetleri, Reklam, Basın Yayın

Görülmesi Gereken Yerler:
Palais Garnier (Opera) - Tour Eiffel (Eyfel Kulesi) - Arc de Triomphe (Zafer Takı) - Champs-Elysees caddesi - Sacre Couer Kilisesi - Seine Nehri ve nehirde Tekne Gezintisi - Pantheon (kilise-mezarlık) - Pont Alexandre III (seine üzerinde köprü) - Les Invalides - Cathedrale de Notre Dame de Paris (katedral) - La Madeleine Kilisesi - Saint-Germain-des-Pres (mahalle) - Montmartre (mahalle) - Place de la Concorde (Concorde Meydanı) - Palais Royal (kraliyet sarayı) - Jardin du Luxembourg (Lüksemburg bahçeleri) - Les Catacombes (mezarlık) - Buttes Chaumont (park-şelale) - Tour Montparnasse (gözlemyeri) - Galeries Lafayette (katlı mağazalar zinciri) - Hotel de Ville - Bisikletle Paris (Bike About Tours) - Rue Cler (bit pazarı) - Hemingway Bar (Ritz-Carlton hotel) - Jardin des Tuileries (bahçe) - Cafe de Flore (meşhur cafe) - Canal St-Martin - Sorbonne Üniversitesi - Euro Disney - La Defense (mahalle) - Chateau de Versailles (Versay sarayı) - Bastille (eski hapishane)

Müzeleri:
Musee d'Orsay - Musee du Louvre - Hotel des Invalides (askeri müze) - Musee Rodin - Musee Marmottan (Claude Monet koleksiyonu) - Musee National du Moyen Age (ortaçağ müzesi) - Musee de l'Orangerie (sanat galerisi) - Musee Nissim de Camondo - Musee Jacquemart-Andre - Centre Pompidou (sanat müzesi) - Le musee des Arts Decoratifs (dekoratif sanatlar müzesi) - Musee Picasso - Dali Müzesi


PARİS VIDEOShare |Otelleri:
5 yıldızlı oteller :

Le Meurice (5*) --- Hotel De Vendome (5*) --- Park Hyatt Paris (5*) --- Hotel Royal Monceau (5*) --- Prince De Galles Hotel (5*) --- Westin Paris (5*)

4 yıldızlı oteller :

Amarante Beau Manoir (4*) --- Hotel Costes (4*) --- Hilton Paris (4*) --- Hotel Ambassador Opera (4*) --- Sofitel Paris Bercy (4*) --- Hotel Westminster Opera (4*) --- Millennium Opera Paris (4*) --- Marriott Champs Elysees (4*) --- Sofitel Champs Elysees (4*)


Genel Bilgi:
Paris Fransa'nın başkentidir. İle-de-France Bölgesi'nin kalbi Paris, Kuzey Fransa'daki Seine Nehri üzerinde yer alır. Paris Bölgesi Fransa'nın en önemli ekonomi merkezidir. 2005 yılında 478.7 Avro'luk üretimi ile Fransa'nın gayri safi milli hasılasının çeyreğini oluşturmuştur. Avrupa'da özel olarak inşa edilen en büyük iş merkezi La Defense'de Fransa'daki şirketlerin genel merkezleri ve dünyadaki 100 büyük şirketten 10 tanesinin merkezi bulunur. Paris dünyanın başlıca 4 global şehrinden biri olarak bilinir.

Eğer Paris'e geldiyseniz ve kenti keşfetmeye hazırsanız, alternatiflerinizden birisi sarayın hikayesini ve 15. Luis'in dönemini öğreneceğiniz Versailles'e bir gezinti yapmaktır. Harcayacağınız paraya ve sahip olduğunuz zamana göre Kraliyet Apartmanlarını keşfedebilir, Chateau de Versailles Parkı'nda yürüyebilir, Petit'e bakabilir, Grand Tranion'u görebilir, Kraliçe Hamlet, bahçe ve kaleleri keşfedebilirsiniz.

1887 ile 1889 yılları arasında Mimar Gustave Eiffel tarafından inşa edilen Eiffel Kulesi Fransa ve Paris'in sembolüdür. Kuleden Paris'in tüm manzarasına hakim olabilirsiniz. Ayrıca Fransız gotik mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali de kentin diğer tarihi ve mimari değeri büyük eserlerindendir.

Monet'in hayatının son 40 yılını yaşadığı Giverny'e ve Van Gogh'un hayranıysanız O'nun ömrünün son 3 ayını yaşadığı köy olan Auvers sur Oise'ye gidebilirsiniz. Chantilly, ziyaretçilerine güzel aristokratik bir şato, ahırlar ve topraklar sunarken; Chartres, Gothic Katedrali ile ünlüdür. Meryem Ana'nın Hz. İsa'yı doğururken üzerinde bulunan giysi parçaları Sancta Camisia bu katedralde sergilenmektedir. Bu değerli eşya İmparator Charlemagne'nin torunu tarafından 876 yılında hediye edilmiştir.

Avrupa'nın en popüler yeri olan, Disney Village ve Golf Disneyland olmak üzere iki tema parktan ve 7 tema otelden oluşan DisneyLand Paris'i de muhakkak görmelisiniz. Kentin 32 km. dışında bulunan bu yer milyonlarca çocuk ve yetişkin tarafından severek ziyaret edilmiştir.

Opera
Paris'in en büyük opera evleri 19. yüzyıla ait Opera Garnier ve Opera Bastille'dir. İlki klasik bale ve operaya yönelik iken, ikincisi klasik ve modern karışımı bir repertuvar sunar.

Tiyatro ve Konser Salonları
Paris kültüründe tiyatronun büyük bir yeri vardır. Söz konusu bu yerlerin aktörleri bugün televizyonlarda boy gösterirken yine de bu yerler popülaritelerini muhafaza etmeyi başarmışlardır. Başlıca tiyatrolar Bobino, Mogador Tiyatrosu ve Theatre de la Gaite-Montparnasse.

Dans Yerleri ve Diskotekler
Le Queen, L'Etoile, Le Cab oldukça seçici ve en çok rağbet gören yerlerdir.

Sinema
1930'lardan itibaren medyanın öne çıkmasıyla birçok tiyatro ve konser salonu sinema salonları haline getirilmiştir. Daha sonra büyük sinemaların birçoğu daha küçük odalara bölünmüştür. Paris'in günümüzdeki en büyük sineması 2800 kişilik kapasitesi ile Le Grand Rex'tir. Diğer sinemaların kapasitesi 1000'in altındadır. Şimdi artık aynı binada 10 veya 20 perdelik modern kompleksler oluşturulmaya başlanmıştır.

Paris iyi yemek yapma ve yeme sanatı ile ünlüdür. Yetenek, tecrübe ve yüksek kalitenin kombinasyonuyla ortaya çıkan bir şöhrettir bu. Geleneksel Fransız mutfağının tatlarını sunan yüzlerce, restoran ve kafenin kendine has atmosferi ve tarzı vardır. İyi lezzetin elçileri Paris restoranları, müşterilerine çok geniş bir yelpazede lezzetler sunar. Lezzetli ülke yemekleri, Akdeniz spesiyalleri, dünyanın her yerinden örnekler, soğuk et ve peynir dünyası yaratıcı tatlılar ve dahası...

Restoranlar, barlar, yiyecek ve içecek satan yerler, çay evleri, dondurma mekanları, açık hava kafeleri ve meyhaneler dünyanın her yerinden damak zevkine düşkün olanları gerçek bir ziyafete davet etmektedirler.

Efsanevi Art Nouveau cam kubbelerinin altındaki Paris mağazaları, Eiffel Kulesi ve Notre Dame ile rekabet eden ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasına girmişlerdir. Avrupa'nın en önde gelen alışveriş merkezi Haussmann Bulvarı, yıllık 120 milyon ziyaretçi alma özelliğiyle Paris içinde adeta ayrı bir şehirdir. Madeleine, Left Bank ve Rue de Rivoli'deki mağazaları da unutmamak gerekir. Bütün bunlar Paris'i parlak bir şekilde sunan ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz yerlerdir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Fransa

Ülkeye bağlı şehirler
 Bordeaux
 Cannes
 Monaco
 Nice
 Paris
  


p p