En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 ÖZBEKİSTAN

ÖZBEKİSTAN

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 26,593,000
Yüz ölçümü: 447,400 km²
Para birimi: Özbekistan Somu (UZS)
Telefon kodu: 998
Başkent: Taşkent
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Namangan, Fergana, Andican, Semerkand, Buhara, Hive
Komşuları: Kuzeyde ve batıda Kazakistan, Doğuda Kırgızistan ve Tacikistan, Güneyde Afganistan ve Türkmenistan
Ekonomi: Altın, Doğalgaz, Alüminyum, Kömür, Mermer, Tarım, Hayvancılık, Tekstil, Kimya
Voltaj: 110 Volt
Dil: Özbekçe, Rusça
Din: Müslüman

Özbekistan  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Şiddetli karasal iklimin etkisi altındadır. Genellikle, güney bölümü sıcak bir iklimin etkisi altında iken, kuzey bölümü daha soğuk geçer.


ÖZBEKİSTAN VIDEOShare |Genel bilgi:
Orta Asya'da yer alan Özbekistan, Aral Denizi'nin güney bölümünü içine alır. Tarihi İpek Youlu'nun topraklarından geçtiği Özbekistan, mükemmel mimari eserleri ve geçmişi günümüze taşıyan kentleri ile dikkatleri çeken bir ülkedir. Dünyanın en yüksek zirvelerinden bazılarına ev sahipliği yapan dağlar, kumdan tepeleriyle çöller ve Urgench'de yer alan antik duvarlarıyla Khiva kenti, Özbekistan'ı farklı yapan unsurlardandır.

Başkent Taşkent, Semerkant ve Buhara, Özbekistan'ın başlıca kentleridir. Ülkenin kuzeydoğu bölümünde yer alan Taşkent, en çok Eski Kent (Eski Shakhar) bölümüyle etkileyicidir. Kaffali-Shash Mozalesi, Barak-Khana ve Kukeldash Medreseleri, kentteki en eski yapılardandır. Başkentte çok sayıda müze bulunur. Uygulamalı Sanatlar Müzesi ve Devlet Sanat Müzesi, bunların en önemlilerindendir.

Ayrıca Taşkent'in çevresindeki step ve çöller, eğlenceli gezintiler için ideal alanlardır. Semerkant'ın Registan Meydanı, ülkenin en turistik bölgelerindendir. Meydanda, İslam dünyasına ait büyük medreseler bulunur. Shir-Dor ve Tillya-Kari, bunlardan ikisidir. Semerkant'a yakın bir noktada yer alan Buhara kenti, Orta Asya'nın en kutsal kentlerinden biridir. Şeyh Bahattin Nakşibendi'nin yaşamış olduğu bu kentte, çok sayıda eğerli İslami eser bulunur. İsmail Samani Mozalesi, Kalyan Camii, Uluğ Bey Medresesi ve Abdul Aziz Medresesi, bu önemli eserlerden birkaçıdır.

Özbekistan, bulunduğu coğrafya ile önemli bir turizm ülkesidir. 7.000 metreyi bulan yükseklikteki dağlar, hem vadileriyle hem de yüksek zirveleriyle doğa yürüyüşleri ve dağcılık için mükemmel yerlerdir. Pobeda, Korzhenevskaya ve Kaan-Tengri zirveleri, dünyanın en yüksek zirvelerindendir. Boi-Bulok ve Kievskaya'da bulunan mağaralar, Asya'daki en derin mağaralardandır.

TAŞKENT

Toplu ulaşım araçları ile şehri oldukça ucuza gezmek mümkün. Zaten 1978 yılında hizmete giren ve o dönem Orta Asya’nın ilk ve tek metrosu özelliğini taşıyan Taşkent Metrosu turistik açıdan da görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzında geniş ve etkileyici istasyonlara sahip bu metro mimari açıdan önemli. Ulaşım için metro dışında otobüs ve minibüs seçenekleri de var.

Taşkent’te görülmesi gereken başlıca yerler arasında 16. yüzyılda yapılmış Mescid, Kaffal Şaşı Türbesi, Cuma Camii kalıntıları, Timur Han dönemi eserlerin sergilendiği Emîr Timur Müzesi ve Meydanı yer bulunuyor. Ressamlar Sokağı ve Taşkent Güzel Sanatlar Müzesi ile birlikte 19. yüzyıla ait sanat eserlerini sergilenen Uygulamalı Sanatlar Müzesi de görülebilir.

Barakhan ve Kökeltaş medreseleri, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki Hz. Osman Mushaf’ı Nüshası, Ali Şir Nevai Müzesi, İstiklâl Meydanı ve Halklar Dostluğu Meydanı Taşkent’in önemli değerleri arasında yer alıyor.

Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir, Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris‘i olarak nitelendiriliyordu. Bu betimlemenin altında lüks ve görkemli mağazalarla süslü geniş caddelerin olması yatıyor.

Amir Temur Anıtı’ndan başlayan, sanatsal heykellerle süslü ve “Yerli Broadway” olarak da Saligokh en ışıltılı caddelerden birisi. Burası Rus kökenli mağazalar, modern süpermarketler, kafeler ve lüks giyim mağazaları gezmek ve eğlenmek için ideal.

Pushkin Caddesi ise ünlü markların şubeleriyle Taşkentlilere ve kentin ziyaretçilerine hizmet veriyor. Taşkentlilerin birçok buluşma noktası bu caddede bulunuyor. Kakhara Caddesi de Rus ve Western tarzı müzikler çalan eğlence mekânlarıyla alabildiğince keyifli ve renkli geceler sunuyor.


Ülke Mutfağı:
Orta Asya mutfak geleneğinde haklı bir üne sahip olan Özbek mutfağı, diğer Türk boylarında olduğu gibi sayısız yemek çeşidine sahiptir. Tür ve sayıda görülen bu zenginlik biraz da komşu kültürlerle olan etkileşimden kaynaklanır.

Özbek sofrasında meyvalar önemli yer tutar. Ülkede bol miktarda yetiştirilen üzüm, kayısı, şeftali, armut, kavun, karpuz, ceviz, erik, kiraz, ayva, incir, taze olarak tüketilmesi yanında; kurutularak, reçel ve marmelat olarak da sofralara getirilir. Son zamanlarda bazı yörelerde limon, portakal, mandalina ve hurma da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Özbekler, süt ve sütün türevlerinden yapılan besin maddelerine büyük önem verirler. Sütü kımız, şubat, ekşimik, çökelek, katık, sızma, kaymak olarak tüketirler.

Özbek yemekleri çok doyurucu ve yüksek kalorilidir. Yemeklerde çok miktarda soğan kullanılır. Sos ve garnitür geleneksel Özbek mutfağında yok denecek kadar azdır.

Özbek Türklerinde her yemek çayla başlar, çayla biter. Yemek öncesi, geleneksel tatlı yiyecekler ikram edilir. Yemeğin sonunda geleneksel pilav çeşitlerinden birisi ya da mantı mutlaka ikram edilir. Özbek milli yemeklerinde Orta Asya daki diğer Türk asıllı toplulukların mutfağına oranla daha fazla baharat kullanılır. Anason, çörek otu, safran, taze ve toz biber, karabiber, maydanoz, dereotu, Orta Asya nanesi, kungut tohumu, en çok da reyhan vazgeçilmez baharatlardır. Bu baharatlar ülke genelinde yerel ve ticari mutfakta da yaygın olarak tüketilmektedir.

Et genelde kemikli pişirilir. Kemik suyunda şifa olduğuna inanılır. Buhara yöresinde eti yağda kızartıp soğanla servis yapmak adettendir.

Özbek mutfağında et ve sütün türevleriyle, etin sebze ile karışımından meydana gelen zenginlik ve hayvani yağların sıkça kullanılması geçmişteki "bozkır tarzı beslenme" biçiminin göstergesi sayılmaktadır.

Özbek halkının günlük yaşamında pazarların önemi büyüktür. Açıkhava pazarlarında ekonomik değere sahip halıların renkli görüntüleri çölle tezat oluşturuyor.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124413871
Fax: 03124427058
Email: embankara@post.mfa.uz
Web Adresi: www.turkey.mfa.uz
Adres: Sancak mahallesi, 211. Sokak No:3, Çankaya - Ankara
Açıklama:
 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
  


p p