En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 NORVEÇ

NORVEÇ

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 4,752,735
Yüz ölçümü: 385,155 km²
Para birimi: Norveç Kronu
Telefon kodu: 47
Başkent: Oslo
Yönetim Biçimi: Parlementer Demokrasi
Önemli şehirleri: Bergen, Lillehammer, Trondheim, Tromsø, Kristiansund, Hammerfest, Alesund
Komşuları: Finlandiya, İsveç ve Rusya
Ekonomi: Petrol, Doğalgaz, Orman ürünleri, Balıkçılık, Turizm, Hidro enerji, Gemi üretimi
Voltaj: 110 Volt
Dil: Norveççe
Din: Hristiyan

Norveç  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Gulf Stream nedeniyle sahil boyunca ılıman iklim görülür. Kuzeyde kutuba yaklaştıkça hava giderek soğuk. Ülkede yazları günler çok uzun geceler çok kısa geçer. Kışları ise tam tersi görülür.


NORVEÇ VIDEOShare |Genel bilgi:
Norveç; dağların, buzulların ve fiyortların (Norveç kıyılarında buzulların oluşturdukları dik yamaçlı, derin ve eski buzul koyaklarının aşağı kesimlerinin deniz altında kalmasıyla oluşan körfezler) ülkesidir.

Ülkenin güney bölümü; fotoğrafik sahil köyleri, muhteşem doğa manzaraları ve çok yönlü kent yaşamı ile dikkatleri çeker. Burada bulunan Oslo, fiyortlar, dağlar ve ormanlık tepelerle çevrili olup insanı büyüleyen coğrafik bir yapıya sahiptir. Güneyde bulunan Lillesand, Tvedestrand, Risor, Brekkesto ve Gamle gibi köyler birer sahil incisidir. Kayağın beşiği güney bölgesi, özellikle Telemark bölgesi, kayak tutkunlarının aklını başından alır.

Norveç'in batı sahillerinde bulunan fiyortlar, Dünya Mirası alanlarının en popüler olanlarıdır. Herbir fiyort kendine has bir yapıya ve özgün cazibelere sahiptir. En uzun ve en güzel manzaralı çağlayanlar Geirangerfjord'da bulunur. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord burada bulunur. Unesco'nun Dünya Mirası olarak kabul attiği Naroyfjord, bu fiyortun bir koludur. Ülkenin batı sahillerinde yer alan Bergen kenti, fiyortları keşfetmeye başlamak için en uygun yerdir. Yine ülkenin batı sahillerinin güney bölümü, eski ahşap evlerle bezenmiştir. Bu alanlar, sakin yeşil alanlar ve uzun beyaz plajlar ile kaplıdır.

Ülkenin kuzey bölgeleri, tabiatın sunmuş olduğu farklı ışık görüntüleri (The Northern Lights) ve gece yarısı havada asılı kalan (24 saat boyuca güneş görünür) güneşin sunmuş olduğu olağanüstü görüntüler (The Midnight Sun), insanın aklını başından alacak kadar güzel ve hayret vericidir. Norveç'in kuzey ucu (The North Cap), deniz seviyesinden 307 metre yüksekliktedir. Norveç'in ikinci büyük buzulu olan Svartisen, dünyadaki en güçlü anafor olan Saltstraumen ve sahil boyunca yükselen görkemli dağlar, insanı şaşırtan manzaralar sunmaktadır. Ülke coğrafyasının ve uzun kış mevsiminin imkan tanıdığı kış sporları, ülkenin bu bölümünde de insanların yaptığı aktivitelerin başında gelir.

Norveç; İsviçre ile birlikte Avrupa'nın en gelişmiş ülkesidir. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre, yaşam standartlarının zirvede olduğu ülkedir. Diğer yandan, suç oranının en düşük olduğu ülkedir. Ülkede yılda bazen bir veya iki cinayet olduğu görülmektedir. Buna karşın ülke intihar oranlarında Avrupa oranlarının üstündedir. Öte yandan sosyal devlet anlayışının tavan yaptığı ülkedir, bireye değer verilir. Sosyal güvenlik sistemi çok gelişmiştir. Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır. Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir.

Norveç halkının genel özelliği iklimden ve ekonomik rahatlıktan kaynaklanan rahatlıkları ve sakinlikleridir. Bireysel yaşam ön plandadır. Ülkede İngilizce anadil kadar etkilidir.


Ülke Mutfağı:
Balık, her zaman Norveç mutfağının vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Zira balık, ülkenin petrolden sonra ikinci büyük geçim kaynağı. Ancak Norveçliler, balığın sağlık için yararlarının da bilincindedirler. Örneğin Norveçli çocuklara ilk öğretilen, balık yemenin ne kadar yararlı olduğudur.

En geleneksel Norveç yemeği ise somon füme. Diğer çeşit balıkların yanında geyik, kuzu ve ördek eti de Norveç mutfağının klasiklerinden. Ancak her kültür gibi modern Norveç mutfağı da uluslararasılaşmadan nasibini alıyor. Bugün Norveç restoranlarında pizza, makarna gibi yemeklerin çeşitliliği klasik Norveç yemeklerini köseye kıstırmış durumda.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124058940
Fax: 03124430543
Email: emb.ankara@immigration@mfa.no
Web Adresi: www.norway.org.tr
Adres: Kırkpınar Sokak No:18, Çankaya - Ankara
Açıklama: Pazartesi - Cuma 09:00-12:00

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02122499753
Fax: 02122494434
Email:
Web Adresi: www.norway.org.tr
Adres: Bilezik Sokak No:4, Fındıklı - İstanbul
Açıklama: FAHRİ KONSOLOSLUKTUR Pazartesi - Cuma 09:00-18:00 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Balestrand
 Bergen
 Geiranger
 Oslo
  


p p