En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Nice - Fransa


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt uçuşu vardır
Uçuş Süresi: 3 saat
Şehir içi ulaşım: Tramvay, Otobüs, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim
Nüfus: 347,100

Nice şu anda Açık hava,Sıcaklık 28 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Nice  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır.

Ekonomi:
Turizm, Kongre-Seminer Turizmi, Elektronik, Biyoteknoloji, Farmakoloji

Görülmesi Gereken Yerler:
Promenade des Anglais (ünlü yürüyüş yolu) - Vieille Ville (eski şehir) - Colline du Chateau (park) - Cours Saleya (sokak pazarı) - Monastere de Cimiez (manastır) - St.Nicholas Ortodoks Kilisesi - Castel Plage (plaj) - Avenue Jean Medecin (alışveriş caddesi) - Galeries Lafayette (mağaza) - Opera De Nice - Palais Lascaris - Place Massena (Massena Meydanı)

Müzeleri:
Musee National Message Biblique Marc Chagall - Musee d'Art Moderne et d'Art Contemporain (modern sanat müzesi) - Musee Matisse - Musee des Beaux-Arts (güzel sanatlar müzesi) - Terra Amata Museum - Musée et Site Archéologiques (arkeoloji müzesi) - Musee d'Art et d'Histoire Palais MassenaNICE VIDEOShare |Otelleri:
Hotel Negresco (5*) - www.hotel-negresco-nice.com
Palais de la Mediterranee (4*) - palais.concorde-hotels.com
Mercure Promenade des Anglais (4*) - www.mercure.com
Hotel Beau Rivage (4*) - www.nicebeaurivage.com
Hotel West End (4*) - www.hotel-westend.com
Grand Hotel Aston (4*) - www.hotel-aston.com
Hotel Massena (4*) - www.hotel-massena-nice.com
Le Grimaldi (4*) - www.le-grimaldi.com


Genel Bilgi:
Güneydoğu Fransa'nın Akdeniz sahilinde yer alan Nice, French Riviera'nın merkezinde harikulade doğa alanlarıyla kaplı bir Fransız kentidir. Fransa'nın 5. en büyük kenti olan Nice, aynı zamanda ülkenin 2. önemli turizm kentidir. Nice-Villefranche Limanı, Fransa'nın başlıca turistik gezi limanıdır.

Bu coşkun ve gösterişli kent, kilometrelerce uzanan Akdeniz sahili, muhteşem Baie des Anges (Melekler Üçgeni) bölümü, görkemli mimarileri ve sevimli semtleri ile ziyaretçiler için tam bir cazibe merkezidir. 19 müze ve galeri, 150 dekoratif göl ve çeşme, parklar, bahçeler ve tarihi abideler Nice'nin büyüsüne büyü katar.

Cours Saleya'da bulunan La Chapelle de la Misericorde, 1970 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Bu barok tarzı kilise, yaldızlı çizgilerle süslenmiş altın renkli harikulade bir mimaridir.

Avenue Nicholas II'de yer alan Orthodoxe Russe St-Nicolas Katedrali (Russian Orthodox Cathedral of St-Nicolas), soğan şeklindeki 6 kubbeyle taçlandırılmış renkli bir katedraldir. Bu kilisenin İmparatorluk Rusyası'nın elinden çıkmış ahşap bölümleri, freskleri ve ikonları sizleri büyüleyecektir.

Vieux Nice'de bulunan Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesi (Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain), 4 gri mermer kuleden meydana gelir. 1960'lardan günümüze dek uzanan döneme ait en önemli Avrupa ve Amerikan avangard koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapar.

Cimiez'deki Matisse Müzesi (Musee Matisse), Henri Matisse'nin kişisel çalışmalarından oluşan bir tablo koleksiyonunu bünyesinde barındırır.

Nice'de çok sayıda park ve bahçe bulunur. Vieux Nice'de yer alan Le Parc du Chateau, Nice'den en güzel manzaraların ve Baie des Anges'den panoramik görüntülerin insanı cezbettiği bir yerde kurulmuş halka açık bir parktır. Bu su vahası, çeşmesi ve fundalıklarıyla insanın kalbini fetheder.

Nice, zengin kültürüyle dikkatleri çeker. Konserler, festivaller, tiyatrolar ve Nice Opera Evi, kentin kültürel mirasının başlıca yansımalarıdır.

Nice Tiyatrosu, kentin en önemli sahne sanatları merkezlerinden biridir. Ulusal performanslar sahnelenir bu tiyatroda. Lino Venture Tiyatrosu ve Francis Gag Tiyatrosu kentin diğer önemli tiyatrolarındandır.

Nice Operası, kentin en önemli sahne merkezidir. Burası, her yıl Ekim ve Haziran ayları arasında konser, resital, bale ve lirik tarzda performanslara ev sahipliği yapar.

Her yılın Şubat ayının ikinci yarısında düzenlenen Karnaval, kentin en önemli festivalidir. Bu uluslararası üne sahip etkinlik, 13. yüzyıla kadar dayanan bir tarihe sahiptir. Cadde partileri; çiçekler, konfetiler ve kocaman figürler içinde muhteşem eğlencelere sahne olur. Cimiez'deki manastırın bahçesinde düzenlenen Festin des Cougourdons, halk müziklerinin ve çeşitli dansların ön plana çıktığı bir festivaldir. Temmuz'da düzenlenen Nice Caz Festivali, çok sayıda uluslararası sanatçının katılımıyla gerçekleşir.

Nice'nin mevsimsel ve bölgesel atmosferi, çok sayıda spor aktivitesine elverişli şartların oluşmasını sağlar. Rafting, gezme, kanyon gezintileri, motor sporları, avcılık, dağcılık ve çok çeşitli su sporları kentin geniş spor imkanlarından örneklerdir. Kentte 15 dolayında plaj bulunur. Özellikle Baie des Anges plajları, Akdeniz sahili boyunca uzanan kentin en şahane plajlarıdır.

Nice, çok sayıda dans kulübü, disko, gösterişli gece kulübü, bar ve kafelerle dolup taşar. Kentin gece hayatı çok alternatifli bir eğlence dünyasının kapılarını açar. Cours Saleya, açık hava pazarlarının yanı sıra popüler bar ve kafeleriyle ön plana çıkar.

Kentin dar caddelerinin arasına dağılmış her kategoriden sayısız restoran, özgün ve iştah kabartıcı lezzetler sunar.

Dünya mutfağından en iyi örnekler ve hemen tüm restoranlarda bulabileceğiniz Nice salatasının (salade niçoise) yanı sıra Nice, oldukça zangin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kent mutfağının otantik lezzetleri, dekoratif ve yaratıcı restoranlarda yemek severlerle buluşur. Nice zeytinleri fazlasıyla popüler ve lezzetlidir.


Nice, şarabıyla ünlü bir kenttir. En lezzetli şaraplar Bellet bağlarında üretilir. Bellet şarapları, beyaz ve gül şarabının yavaş gelişimine olanak tanıyan mevsimsel şartların bir sonucu olarak çok lezzetli ve kalitelidir.

Popüler yerel lezzetler;

Salade niçoise (Nice salatası; zeytinyağlı pişirilmemiş sebzeler), pan-bagnat (iki ekmek parçası arasında Nice salatası), pissaladiere (ançuezli ve zeytinyağlı soğan tartı), ratatouille ( zeytinyağında kızartılmış kabak, biber, patlıcan, soğan ve domates), beignets de fleurs de courgettes (kabak çiçeği), domatesli ve patatesli balık, tourte de blettes (çam fıstığı, kuru üzüm ve pazı sebzesiyle yapılan bir tür tatlı)...

Kemeraltı pazarları, mağazalar, mücevher dükkanları, el sanatları satıcıları (Old Town'da) ve küçük butikler, Nice alışveriş dünyasının en önemli parçalarıdır. Çoğu kent merkezinde toplanmış yaklaşık 7.000 alışveriş mekanı bulunur. Buralarda elbise, deri eşyaları, mücevher, zeytin yağı, tatlılar ve kumaş türleri satılır.

Nice'nin en önemli alışveriş yerleri kentte kurulan yiyecek ve giyecek pazarlarıdır. Rue Paradise ve rue de Suede'de tasarım markalarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Jean Medecin Avenue, çok sayıda ünlü markaların outlet zincirlerine de ev sahipliği yapar.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Fransa

Ülkeye bağlı şehirler
 Bordeaux
 Cannes
 Monaco
 Nice
 Paris
  


p p