En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 NEPAL

NEPAL

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 28,901,790
Yüz ölçümü: 147,181 km2
Para birimi: Nepal Rupisi (NPR)
Telefon kodu: 977
Başkent: Katmandu
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Bhaktapur, Lumbini, Pokhara,
Komşuları: Güneyde Hindistan, Kuzeyde Çin
Ekonomi: Tarım; Pirinç, buğday, şekerkamışı, mısır. Hayvancılık, Deri Mamulleri ve Halıcılık
Voltaj: 110 Volt
Dil: Nepalca
Din: Hinduizm

Nepal  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Tropikal iklimden soğuk iklime kadar uzanan geniş bir iklim yelpazesine sahiptir.


NEPAL VIDEOShare |Genel bilgi:
Nepal Orta Asya'da Çin ile Hindistan arasında bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırında dünyanın en büyük dağı olan Everest (8848 metre) yer alır.

Ülke halkının %80i Hindudur. Nepal kendini dünyanın tek hindu krallığı olarak tanıtır. Kişi başına düşen milli geliri 240 dolar olan Nepal, dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösterilmektedir. 1990’lı yıllardan itibaren ekonomisinde birtakım olumlu gelişmeler yaşanmaya başlamış olmasına rağmen henüz yoksulluğun giderilmesine yönelik yeterli bir gelişme sağlanamamıştır.

Nepal’in turist mevsimi, muson yağmurlarının eylül sonunda bitmesiyle ekim-kasım aylarında başlıyor. Özellikle kasım, dağlardaki görüş açıklığının yüksek olması nedeniyle en popüler zaman. Aralıktan şubat sonuna kadar yüksek irtifalarda hava çok soğuk. Martla birlikte turistler yine Nepal’e akın ediyor.Nisan-mayıs en uygun zaman.

ALIŞVERİŞ

Nepal etnik alışveriş için bir derya. Katmandu sokakları beyin sulandırmaya yönelik renk cümbüşü mallar satan dükkânlarla dolu. Thamel’deki New Road’da çok uygun fiyatlara elektronik eşya bulabilirsiniz. Tibet Pazarı, göçebe Tibetlilerin getirdiği süslü çok hoş örtüler, kumaşlar, dua bayrakları ve tütsülerle dolu. Katmandu’nun envai çeşit garip görünüşlü müzik aleti alabileceğiniz dükkânları ve Singing Bowl gibi (Om sesi çıkaran metal çanaklar) etnik aksesuarlar bulabileceğiniz dükkânlarını keşfetmek için dar sokaklarda bilinçli olarak kaybolmanız gerekiyor.

Trekking yapmaya hazırlanan turistlere her türlü amatör yürüyüş ve dağcılık malzemesi sunan dükkânlar çoğunlukta. Ancak size eksi 20 dereceye dayanıklı diye satılan uyku tulumu içinde daha eksi beş derecede donmaya başlayınca, bu malların neden ucuz olduğunu anlıyorsunuz.Katmandu’da Thamel bölgesinde çok hoş kitapçılar ve cd dükkanları var.

Bhaktapura tarihi şehri, özellikle tahta oymacılığıyla ünlü. Bunun yanında sıkıştırılmış kâğıttan maskeler, Nepal kuklaları ve yerel seramik çeşitlerini; çoğunun üretildiği yer olan Bhaktapura’daki atölyelerden almakta fayda var. Patan ise bronz heykeller ve diğer metal süs eşyalarının çeşitlerini bulabileceğiniz küçük şehir.

Nepal, ahşap el işlemeleri ve ahşap oyma sanatında son derece gelişmiştir.Biblolar ve küçük süslerin yanı sıra ev kapılar, çıkma balkonlar, pencere pervazları ve pencere kafeslerindeki ahşap oymalar inanılmaz güzelliktedir.


DHULIKEL

Deniz seviyesinden 140m yükseklikte kurulmuş olan küçük bir şehirdir. Bu civarda yaşayan Newar insanlarının sanatsal yetenekleri ile ortaya koydukları kent düzeni Dhulikhel’i cazip hale getirmiştir.

Bir zamanlar Tibet’e giden eski ticaret yolunun önemli bir bağlantı noktası olan bu şehrin gizemli geçmişe tanıklık etmek için; sevimli binaları ve cadde boyunca uzanan ağaç oymacılığının en güzel örnekleriyle bezenmiş dükkanları görmeniz yeterlidir.

Şehrin bir çok noktasından, alçak vadilerin ve Himalayaların bir çok eğişik manzarası görülebilmektedir. Gün batımı seyirlerinde güzel manzaralar verir.

Dhulikhel’de popüler olarak dağ bisikleti ve doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Gece konaklamaları için olukça fazla modern lüks tesisler yapılmıştır. Katmandu’dan yerel otobüsle yada araç kiralayarak buraya ulaşımı sağlayabilirsiniz.


POKHARA

Katmandu’nun 200 kilometre batısında, Himalayaların Annapurna eteklerinde, göl kenarında, 171 bin nüfuslu huzurlu bir kasabadır. Pokhara vadisi büyük Himalaya ve Mahabharata bölgesi arasında kalan Nepal’in en merkezi konumunda ki bir yerleşim yeridir. Dünya üzerinde yüksekliği 8000m nin üstünde olan dağların zirvelerini yakın bir mesafeden seyredilebildiği tek yerdir. En yüksek zirveler arasında yer alan Annapurna, Manaslu ve Dhaglauri zirvelerini 884m yükseklikteki Pokhara’dan rahatlıkla izlenebilmektedir. Bu sessiz vadiye inşa edilmiş olan bu şehir, maceracılar için bir kapı görevi görmektedir.

Nepal’e Himalayalar’da trekking yapmak için gelen turistlerin çoğu, yürüyüşe deniz seviyesinden 884 metre yükseklikteki bu kasabadan başlıyor. Katmandu’dan karayoluyla enfes manzaralı bir yoldan 8 saatte ulaşılabiliyor. Uçakla 40 dakikalık bir uçuşla gelebilirsiniz. Subtropik bir iklimi olan Pokhara’da muson dönemi başlayınca elektrik kesintileri artıyor. Özellikle sabahın erken saatlerinde, otellerin çoğunun teraslarından veya gölde kayıkla gezerken; arkada yükselen muhteşem Himalayalar sizi çağırıyor.

Pokhara, Nepal’in ikinci büyük gölü olan Fewa gölünün kenarında yer almaktadır. Bu gölün üzerine düşen Himalaya manzaraları görülmeye değerdir. Gölün kenarına dizilmiş olan kafe ve restoranlarda bu eşsiz manzaraları seyredebilir yada göl kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Gölde bot kiralayıp gezinti yapabilirsiniz.


LUMBINI

BUDA'nın doğduğu yer olan Lumbini, Churia Bölgesinin güney kısmındaki ilk dağın eteğinde bulunur. Lumbini, dünyadaki tüm budistler için çok kutsal bir yerdir. Asya bölgesi çok gezmiş ve bu bölgeyle ilgili çeşitli kitaplar yazmış birinin tanımlamasına göre “İlham almak için Kudüs’e bakan milyonlarca hıristiyan, yüzünü Mekke’ye dönen milyonlarca Müslüman gibi, 300 milyon Budist de Baştan çıkartıcı Nepal Krallığındaki İmparator Ashoka’nın Budanın doğduğu yeri işaretlemek için bıraktığı sütunu görmeye geliyorlar.


Ülke Mutfağı:
Nepalliler’in milli yemeği daal-bhaat (mercimekli pilav), momo (puf böreğinin Tibetlisi), Tibet ekmeği, Sarımsak çorbası, Zencefil çayı

Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Katmandu
  


p p