En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 MISIR

MISIR

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 80,335,036
Yüz ölçümü: 980,869 km²
Para birimi: Mısır paundu (EGP)
Telefon kodu: 20
Başkent: Kahire
Yönetim Biçimi: Yarı Başkanlık sistemli Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Aswan, Luxor, Hurghada, Sharm el Sheikh, İskenderiye
Komşuları: Batıda Libya, Güneyde Sudan, Kuzeydoğuda Filistin ve İsrail
Ekonomi: Ham petrol, Petrol ürünleri, Pamuk, Tekstil, Metal sanayi, Kimyasallar, Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: Arapça
Din: Müslüman

Mısır  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Çöl havasının etkili olduğu ülkede, sıcak ve kurak yazlar yaşanırken, kışlar hafif geçer.

Genel bilgi:
Tüm dünyada ezeli ve ebedi ülke olarak nitelendirilen Mısır, geçmişin en büyüleyici yüzünün modern dünyanın yeni yüzüyle buluşmasının çarpıcı halidir. 5.000 yıla dayanan geçmişi ile özellikle firavunların hükümdarlığında geçen dönemde; dünya çapında yaşanan mitolojiye, sanata ve bilime önemli katkılarda bulunan bir ülkedir. İlk hiyeroglifin (resimli yazı) ülkesi Mısır; hiyeroglifleri, piramitleri, mumyaları, efsaneleri, tapınakları, özellikle Nil Deltası'nda toplanmış olan abideleri ve müzeleriyle Ortaçağ'ın en zengin ve en önemli hazinesine sahiptir.

Ülkenin adı orta çağ efsaneleriyle özdeşleşmiştir. Ülke kültüründen kopup gelen Ramses, Kleopatra, Nefertiti ve Tutankhamun efsaneleri dünya edebiyatı ve kültürünün bilinen parçalarıdır. Firavunların döneminden kalan piramitler, ülkedeki en etkileyici eserlerdendir. Al Giza'daki 3 büyük piramitin dışında, Nil Deltası'nda irili ufaklı 70 piramit bulunur. İnsan kafalı ve aslan gövdeli Büyük Sphinx, Amenhotep III'ün cenaze töreninin yapıldığı Colossi of Memnon, Karnak'ta bulunan tapınaklar, Krallar Vadisi'nde bulunan mumyalar, Kahire'deki Mısır Müzesi ve Giza'da bulunan Büyük Müze, zengin ülke tarihinin günümüzdeki en önemli yansımalarındandır.

Nil'in bereketli deltası üzerinde yükselen ülkenin, Akdeniz ve Kızıl Deniz arasında bulunması, nehir gezintileri, plaj turizmi ve deniz turziminin oldukça gelişmesini sağlamıştır. Rüzgar sörfü, yelkenli, balıkçılık ve yat turizmine elverişli denizi, Akdeniz ve Kızıl Deniz sahillerindeki kızgın kumdan plajları, Sina Yarımadası'ndaki dağları gibi günümüz modern eğlence kültürünün önemli unsurlarıyla dikkatleri çeken bir ülkedir.

İster yerel kültürün yansımalarından biri olan Felucca'lardan birine binerek Nil Nehri'nde benzersiz gezintilere çıkın, ister bir devenin sırtına atlayıp Sina Yarımadası'nda dolaşın, ister Akdeniz'deki Alexandria plajlarından birinde güneşin ve kumun tadını çıkarın. Tarihin ve eğlencenin birlikte yaşandığı Mısır, insanın başını döndürmek için fazla çaba harcamaz.


Ülke Mutfağı:
Mısır, coğrafi konum olarak üç önemli bölgeye ayrılır. Birincisi kuzeyda 1000 km.lik bir kıyı şeridi olan Akdeniz kıyısı ile, doğuda yine 1000 km.lk Kızıldeniz kıyı şerididir. İkinci bölge ise Nil Deltasıdır. Yüzölçümü küçük olan bu bölge nüfus yoğunluğu açısından en fazla olanıdır. Üçüncü bölge ise, Nil Nehri’nin her iki tarafında ve Sina Yarımadasının ortasında bulunan çöldür. Bu coğrafi konum, toplumun sosyo-ekonomik konumunu belirlediği gibi yeme alışkanlıklarını da belirler.

Kıyı şeridinde daha çok balık ve deniz ürünleri, Nil Nehri Deltası'nda ise pirinç ve kümes hayvanları yenir. Çölde ise daha çok kuzu, koyun ve bakliyat tüketilir.

Mısırlılar kahvaltıda ekmek, tereyağı, reçel, bal ve değişik peynirler yer, yanında ise süt veya çay içerler. Bazı bölgelerde kahvaltıda kaynamış yumurta, bazılarında ise Tameya denilen Mısır'a özgü bir yemek yerler. Tameya bakla ve undan yapılmış bir çeşit sebze köftesidir. Kızartıldıktan sonra üzerine susam serpilerek yenir.

Mısırlılar öğle yemeklerini, öğleden sonra saat dört civarında yerler. Öğle yemeği kışın, çorba, tavuk veya kuzu eti, salata veya sebze, makama veya pilavdan oluşur ve meyve ile biter.

Mısır sıcak bir ülke olduğu için, Mısır Mutfağı genelde sebze ve meyveye dayalıdır. Bu ülkede çok bol ve çeşitli sebze ve meyve yetişir ve çok da ucuzdur.

Mısır halkının yemekleri daha çok tencere yemekleridir. Kızartma ve ızgara da sık kullanılan ve sevilen pişirme yöntemlerindendir. Tencere yemeklerinde en önemli olanlar çorbalardır. Özellikle tüm baklagilleri kullanarak çok çeşilli ve zengin çorbalar yaparlar. Baharat ve ot olarak en çok karabiber, kimyon, kuru nane, dereotu, samusak, soğan, maydanoz ve kişniş kullanan Mısırlılar, tatlıya da çok düşkündür. Baklava, kadayıf, kabak tatlısı ve tüm sütlü tatlılar hemen her gün aranan tatlılardandır. Bu tatlıların en önemlilerinden biri "Ommu Ali" "Ali'nin Annesi" dir. Bu tatlının küçük bir öyküsü vardır. Bu öyküye göre, Mısır Hıdiv'i (Osmanlı'nın Mısır Valisi) zaman zaman kıyafet değiştirerek halkın arasına karışır ve onları evlerinde "Tanrı misafiri" olarak ziyaret ederdi. Tine bir akşam Vali, Kahire'nin yan mahallelerinden birindeki küçük bir evin kapısını çalar ve eve konuk olur. Kıyafet değişikliğine rağmen Vali'yi tanıyan aile ne ikram edeceği konusunda telaşa düşer. Evde yenebilecek hemen hiçbir şey yoktur. Fakat evin hanımı mulfağındaki malzemelerle, ki bunlar çeşitli kuruyemişler, süt ve yufkadır, çok hoş bir tatlı yapar ve Vali’ye ikram eder. Vali tatlıyı çok sever, ev sahibine tatlının adını sorar. Tatlının herhangi bir adı olmadığından ev sahibi birden şaşırır ve hemen tatlıyı karısı yaptığı için "Ommu Ali" "Ali'nin Annesi" der. O gün bugün Mısırda bu tatlı ünlü olur ve büyük bir zevkle yenir.

Mısırlıların ilkbahar başlangıcında kutlanan "Firavunlar Bayramı" vardır. Bu bayramda Mısırlılar taze soğan, tuzlu balık ve haşlanmış yumurta yerler.

Mısırlıların günlük yaşamında Türk Kahvesinin çok önemli bir yeri vardır. Yalnız Mısırlılar bu kahvenin içine çekilmiş kakule katarak, kahveyi kokulandırırlar.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Aswan
 Hurghada
 Kahire
 Luxor
 Sharm El-Sheikh
  


p p