En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 MALEZYA

MALEZYA

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 27,356,000
Yüz ölçümü: 329,847 km²
Para birimi: Ringgit (MYR)
Telefon kodu: 60
Başkent: Kuala Lumpur
Yönetim Biçimi: Krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyon
Önemli şehirleri: Malacca, Penang, Langkawi Adası
Komşuları: Tayland, Singapur, Endonezya ve Brunei Sultanlığı ile sınırları vardır
Ekonomi: Tarım'da kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay, tütün. Kalay Madeni üretiminde dünya lideridir. Ayrıca balıkçılık ve turizm önemli gelir kaynaklarıdır
Voltaj: 110 Volt
Dil: Malayca
Din: %60 Müslüman, %19 Budist, %9 Hristiyan, %6 Hindu

Malezya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Tropikal İklim


MALEZYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Malezya Federasyonu, Malezya Yarımadası ile Borneo adasında Sabah ve Sarawak eyaletlerinden oluşur. Coğrafya Ekvatorun 7 derece kuzeyinde bulunan Malezya Yarımadası, Sabah ve Sarawak Eyaletlerinden Güney Çin Deniziyle ayrılır. Yarımadanın kuzey komşusu Tayland, güney komşusu ise Singapur'dur.

Tarih ve Kültür Ülkenin tarihiyle çok ırklı ve çok kültürlü geçmişi arasında sıkı bağ vardır. Malaylar ve yerliler dışında Çin, Hindistan, Endonezya ve diğer ülkelerden gelen göçmenler nüfusun çok ırklı yapısını oluşturur. Bu ilginç kültürel çeşitlilik ülkenin dış dünyayla süre gelen ilişkilerinden ve Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürge yıllarından kaynaklanır. Ülkenin bu eşsiz kültürler mozaiği dinler, sosyal ve kültürel etkinlikler, gelenekler, giyim, dil ve yiyeceklerde kendini gösterir. Ülke Malezya Federasyonu olarak 31 Ağustos 1957'de bağımsızlığını kazanmış ve daha sonra Sabah ile Sarawak'ın da katılmasıyla Malezya Federasyonu kurulmuştur.

Malezya'nın iklimi tropikal iklimdir. Muson rüzgarlarının etkisiyle de özellikle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, ülkenin nem miktarının % 80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nem olan iklimi sebebiyle, ülkenin % 70'ini kaplayan tropikal ormanları vardır. Ormanlardaki mevcut 15.000 tür bitkinin 6000 türünü çeşitli ağaç cinsleri meydana getirir. Bu ağaçlardan bazıları 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bambu gibi kerestesi makbul ağaçlar ve kauçuk ağaçları ve daha 800'ü aşkın tür orkide yetişir.

Malezya Güneydoğu Asya ülkeleri içerisinde yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biridir. Malezya, ekonomik açıdan kendi kendine yeterlidir. Enflasyonu düşük, güçlü bir sermaye yatırımına sâhip ekonomisi, sürekli gelişme içerisindedir.İşşizlik oranı %7 civarındadır. Önceleri kauçuk ve kalay'a bağlı kalan ekonomisi, 1980 yılından sonra daha başka alanlara da sarkmıştır.Serbest dış alım ve hür teşebbüsün tesirindeki ekonomi 1980 yılında %8,5 luk artış hızı göstermiştir.Kişi başına düşen milli gelir 2000 dolardır. Yıllık milli hasılanın %18 ini imalatçılık , %23’ünü tarım, %4'ünü de madencilik teşkil eder.


Ülke Mutfağı:
Egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla Malezya mutfağı eşsiz ve engin bir gastronomi macerası sunar. Malezya mutfağında her biri kendi farklı pişirme teknikleri olan üç ana grup vardır : Malay, Çin ve Hint mutfakları. Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da önemli yer tutar.

Malay mutfağı, güçlü baharatlar ile rempah ve Hindistan cevizi sütünden elde edilen sıvı baharat karışımlarının bolca kullanıldığı baharatlı ve zengin bir mutfaktır. Bölgeden bölgeye değişiklikler gösterir. Örneğin, Tayland yemek pişirme stiline yakın Kelantan mutfağı, hindistancevizi sütünün ve şekerin bolca kullanıldığı tatlı ağırlıklı bir mutfaktır. Diğer taraftan, Kedah mutfağı, baharat ticareti döneminde yıllar önce buraya yerleşen Hintliler'in etkisiyle daha baharatlıdır. Maceracı ziyaretçilerin, damak tatlarını sınayabilecekleri çok sayıda ilgi çekici Malay yemeği vardır. Malezyalılar arasında en sevilen yemeklerden biri olan nasi lemak, ançuez, mürekkepbalığı, yumurta, salatalık ve sambal (kırmızı biber ezmesi) ile servis yapılan, Hindistan cevizinde pişirilmiş pirinç yemeğidir.

Batı Sahillerinde en çok tercih edilen nasi dagang ise, Hindistan ceviziyle buharda pişirilen ve körili ton balığı ile servis yapılan kokulu ve yapışkan pirinçten yapılan bir yemektir. Diğer bir pirinç bazlı yemek olan nasi kerabu, Kelantan bölgesinin özelliğidir; bölgesel otlar ve tuzlu balıkla servis yapılır. Malay menüsü, ünlü satay (baharatta marine edilen ve daha sonra kömür ateşinde ızgara yapılan tavuk ya da dana eti) olmadan eksik kalmış sayılır. Satay, fıstık ezmesi sosu, pirinç küpleri, salatalık ve soğanla servis yapılır.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Kuala Lumpur
 Langkawi
  


p p