En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Madrid - İspanya


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY ve Iberia'nın direkt uçuşları vardır.
Uçuş Süresi: 4 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (13 hat), Hafif Metro (3 hat), Otobüs, Gece Otobüsü (Buhos), Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 3,228,359

Madrid şu anda Açık hava,Sıcaklık 33 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Madrid  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Bahar ayları ise nispeten yağış alan aylardır. Madrid'in yüksek irtifası ve kuru iklimi nedeniyle geceleri ısı oldukça düşer.

Ekonomi:
Bankacılık, Sigorta, Elektrikli gereçler, Besin sanayii, Tekstil, Kimya, Plastik, Optik, Otomotiv, Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Palacio Real (Kraliyet Sarayı) - Gran Via (şehrin ana caddesi) - Parque del Retiro (park) - Plaza Mayor (meydan) - Paseo de la Castellana (tarihi semt) - El Rastro (bit pazarı) - Real Jardin Botanico (botanik bahçeleri) - Plaza Colon (şehir meydanı) - Puerta del Sol (eski şehir meydanı) - El Corte Ingles (çok katlı mağazalar zinciri) - Plaza de Santa Ana (gece mekanları semti) - Biblioteca Nacional (Ulusal kütüphane) - Teleferico - Fuente de la Cibeles (çeşme) - Plaza de Espana (şehir meydanı) - Panteon de Goya (Goya'nın Mezarı) - Puerta de Alcala (Alcala kapısı anıtı) - Teatro Real (Kraliyet Tiyatrosu) - Estacion Atocha (Tren garı) - El Escorial Sarayı - Bernabeu Futbol Stadı

Müzeleri:
Museo del Prado (Prado müzesi) - Museo Thyssen-Bornemisza (sanat müzesi) - Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (modern sanat müzesi) - Museo Arqueologico Nacional (arkeoloji müzesi) - Museo de Sorollo (sanat müzesi) - Museo Naval (askeri müze) - Museo Nacional de Artes Decorativas (Dekoratif sanatlar müzesi) - Museo Taurino (Boğa güreşleri müzesi) - Museo Municipal (tarih müzesi) - Museo de Cera (balmumu müzesi)MADRİD VIDEOShare |Otelleri:
Urban Hotel Madrid (butik) - www.derbyhotels.com
Relais & Chateaux Orfila (butik) - www.relaischateaux.com/orfila
Hotel Ritz Madrid (5*) - www.ritz.es
The Westin Palace Madrid (5*) - www.westinpalacemadrid.com
Hotel Villa Real (5*) - www.derbyhotels.com
InterContinental Madrid (5*) - www.ichotelsgroup.com
Adler Hotel Madrid (5*) - www.adlermadrid.com
Hotel Husa Princesa (5*) - www.hotelhusaprincesa.com
Wellington Hotel (5*) - www.hotel-wellington.com
AC Palacio del Retiro (5*) - www.ac-hotels.com
AC Santo Mauro Hotel (5*) - www.ac-hotels.com
Sofitel Plaza De Espana (4*) - www.sofitel.com
Hotel de las Letras (4*) - www.hoteldelasletras.com
Hotel Preciados (4*) - www.preciadoshotel.com
NH Paseo del Prado (4*) - www.nh-hotels.com
Quo Puerta del Sol (4*) - www.hotelesquo.com


Genel Bilgi:
İspanya'nın başkenti Madrid, İber Yarımadası'nın ortasında deniz seviyesinden 646 m yükseklikteki Castillian düzlüğünde kurulmuştur. Madrid, 1020 km²'lik yüzölçümüyle İspanya'nın en geniş kenti, yaklaşık 3 milyonu aşan nüfusuyla da Avrupa Birliği'nin 3. büyük şehridir (diğerleri Londra ve Berlin). Bankacılık ve endüstrinin kalbi Madrid, iş dünyasının ve bölge ulaşım ağının odak noktası (Barajas Havaalanı İber Yarımadası'nın merkezi ulaşım yeridir), kamu yönetiminin, hükümetin ve İspanya Parlamentosu'nun merkezi konumundadır.

İspanya'nın bazı kentleri ülkenin başkentinden çok daha fazla tarihi ve turistik unsur barındırıyor olsa da Madrid'in büyüleyici arkeolojik yapısı bambaşkadır. Kentte gezmeniz gereken müzeler, sanat galerileri ve tarihi yapılar sizleri bekler. Yani genel kanının aksine Madrid sadece kırmızı şarap, güneş ve alışverişten ibaret değildir.

Tarihi mabetleri ve arkeolojik görüntüsüyle Madrid, kozmopolit ve insanın aklını başından alan bir yapıya sahiptir. Plaza Mayor kentin en önemli tarihi yapıtıdır. Bu meydan Madrid'in merkezinde yer alır.

Kent merkezindeki Arap Duvarı (Muralla Arabe) Ortaçağ'ın ilk yıllarında Madrid'i yöneten Müslümanlar tarafından yaptırılmıştır. Yazın, tiyatrodan müzik şovlarına çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.
La Latina'da bulunan Basilica de San Miguel (Bazilika) dört erdemi temsil eden heykeller ve Justo ile Pasto'un kabartmalarını bulunduran dini bir abidedir.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia Madrid'in diğer bir ünlü sanat galerisidir. Galeride Pablo Picasso, Joan Miro, Juan Gris, Shalvador Dali gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Çok sayıda tiyatro, sinema, müzik, opera, dans merkezi ile sanat ve edebiyat eğitim kurumlarının varlığı Madrid'in kültürel zenginliğini yansıtır. Kentte çok sayıda sergi bulunur. İspanyol Flamenko dansı ve jazz müziği kentin kültürel yapısının en önemli yapı taşlarındandır. Ayrıca boğa güreşleri de kentin bilinen kültürel bir etkinliğidir.

Madrid'in her gecesi gün doğuşuna kadar yaşanır. Gece mekanlarının çoğu sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Gece yaşamının kenti olarak anılan Madrid'deki bütün eğlence mekanlarını sıralamak pek de mümkün değildir. Kentte bulunan eğlence mekanlarının çoğu Flamenko’nun yaşandığı yerlerdir. Bu yerler sadece canlı müzik sunmakla kalmaz, isteyenlere Flamenko dansını tecrübe etme imkanı da sunar.

Haziran ve Eylül ayları arasındaki dönemi kapsayan Estate Romana; ücretsiz dinlenen konserlerin, açık hava sinema keyfinin ve diğer kültürel etkinliklerin yaşandığı bir dönemdir. Yılın bu zamanında sayısız açık hava konseri düzenlenir. Villa Celimontana'da düzenlenen caz konserleri, bu dönemin en önemli örneklerindendir.

Ayrıca, Madrid çok sayıda spor ve dinlenme aktivitesi için elverişli bir kenttir. Kentte bulunan bisiklet yolları, koşu alanları, halka açık yüzme havuzları ve at biniciliği imkanları, bu tür aktivitelerin yaygın olduğu bir kentte olduğunuzu anlatır.

Madrid uluslararası bir mutfağa sahiptir. İspanyol göçmenler de kentin mutfak kültürünü oldukça zenginleştirmiştir. Kentin her noktasında geniş menüye sahip mekanlar bulmanız mümkündür. Muhteşem tapa (farklı lezzetlerin oluşturduğu aperitifler) çeşitleri, hem ulusal hem de kent mutfağının geleneksel parçalarıdır. Ayrıca, kent mutfağı deniz ürünleri oldukça popülerdir.

Madrid, kent mutfak kültürüne özgü popüler yemekleriyle de meşhurdur. Cocido madrileno (sebzeli nohutlar), besugo al horno (fırında sarkos), tortilla de patatas (patates omleti), sopa de ajo (sarımsak çorbası) ve caracoles (salyangoz türleri) , klasik kent mutfağından birkaç örnektir.

Aşıveriş denince akla gelen şehirlerden biri de Madrid'dir. El sanatı mağazaları, büyük mağazalardan eski ve yeni moda alışveriş merkezlerine kadar hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz alternatifi bol mekanlar bulunmaktadır.

Kent merkezindeki Adolfo Dominguez modern tasarımlarıyla dikkati çeker. Gece elbiseleri, klasik giysiler, renkli ve canlı tasarımlar burada mevcuttur.

Chueca'da yer alan Amore e Pisque lüks ve moda temelli koleksiyonuyla hizmet sunan bir mekandır. Dolce&Gabbana ve Gaetano Navarro gibi ünlü markalar burada bulunur.

Calle Goya, Calle Serrano, Calle Almirante, Calle Ortega y Gasset ve Calle Fuencarral, kentin ünlü alışveriş caddelerindendir.

Mercado de Monedas y Sellos ve Mercado Fuencarral, Madrid'in en iyi pazarlarından iki tanesidir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
İspanya

  


p p