En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 MACARİSTAN

MACARİSTAN

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 10,053,000
Yüz ölçümü: 93,030 km²
Para birimi: Forint (HUF)
Telefon kodu: 36
Başkent: Budapeşte
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Debrecen, Miscolc, Szeged, Pecs
Komşuları: Batıda Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Kuzeyde Slovakya, Doğuda Romanya, Güneyde Sırbistan, Kuzeydoğuda Ukrayna
Ekonomi: Madencilik, Metalürji, İnşaat malzemeleri, İşlenmiş gıda, Tekstil, Kimya, Motorlu araçlar
Voltaj: 110 Volt
Dil: Macarca
Din: Hristiyan

Macaristan  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Karasal iklim görülür. Soğuk, nemli kışlar ve ılık sıcak arasında geçen yazlar iklimin belirgin özelliğidir.


MACARİSTAN VIDEOShare |Genel bilgi:
Orta Avrupa ile Balkanlar arasında bir ovaya yayılan Macaristan, Türk'lerin son 400 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirmiş oldukları bir ülkedir.

Bugünkü Macaristan, Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilgiye uğrayan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun parçalanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Kaplıcalar, göller, Tuna Nehri, Dünya Mirası alanlar ve başkent Budapeşte...Coğrafik olarak küçük ama sahip olduğu kültürel, tarihi ve tabii değerler ile oldukça büyük bir ülkeyi ziyaret etmek, herkesin isteyeceği bir şeydir.

Tuna Nehri'nin her iki yakası üzerinde kurulu olan Budapeşte, Avrupa'nın en güzel başkentlerinden biridir. Tuna Nehri'nin ikiye böldüğü yerleşim alanlarının çeşitliliği, bulundurduğu tarihi eserler, Macaristan'daki kaplıca ve şifalı hamam kültürünün en fazla yaşandığı kentlerden biri olması, Budapeşte'yi önemli bir turizm noktası haline getirmiştir. Nehrin sol yakasını oluşturan Buda, suyla bütünleşen tepeler üzerine kurulmuştur. Tuna'nın sağ yakası Pest, düz bir alan üzerinde yayılan yerleşim alanlarından oluşur. Budapeşte'de bulunan Büyük Sinagog ( Dohany Street Synagogue), Avrupa'daki en büyük sinagogdur. Başkentin 50 km kuzeybatısında bulunan Esztergom Bazilikası, Avrupa'nın üçüncü en büyük kilisesidir.

Budapeşte'de 100'ün üzerinde kaplıca ve çok sayıda şifalı hamam bulunur. İki kaplıcadan suyunu alan Szechenyi Şifalı Hamamı (Széchenyi Medicinal Bath), Avrupa'daki türlerinin en büyüğüdür.
Macaristan'da bulunan Balaton Gölü, Avrupa'daki en büyük göldür. Yine Tisza Gölü, ülkedeki en büyük yapay göldür. Macaristan'da yaklaşık 1300 kaplıca bulunur. Bunların 300 tanesi hamam olarak kullanılmaktadır.


Ülke Mutfağı:
Dünyanın en önemli mutfaklarından biri olan Macar Mutfağı renk ve çeşni olarak çok zengin bir mutfaktır. Macarlar mutfakları ile gurur duyarlar.

Mutfağın, Macarların yaşamında büyük önemi vardır. Ayrıca, mutfak, toplumda kişinin sosyal konumunu ve entelektüel düzeyini de belirler.

Macarların yüzyıllardan beri gelen geleneksel yeme alışkanlığı bölgelere göre çeşitlilik gösterir.

Macarlar günde 3 öğün yerler ve onlar 3 öğün yenmeyen bir yaşamı düşünemezler. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği. Bu öğünlerin önemi şehir ve kırsal kesime göre değişir. Özellikle kırsal kesimde öğle yemeği en önemli öğündür. Geleneklere göre öğle yemeği tam saat 12.00'de yenir.

Şehirde ise çalışma hayatının getirdiği zorunluluklardan dolayı akşam yemeği en önemli öğün haline gelmeye başlamıştır.

Macarlarda yemek yemek bir zevktir. Bu nedenle yemeğe vakit ayırırlar. Özellikle akşamları yemeklerini dışarıda dostlarıyla "Çigan müziği" eşliğinde yerler. Macarlar genellikle bir öğünde 3 çeşit yemek yerler. Bu çeşitlerin en önemlisi çorbadır. Çorbanın Macar Mutfağı'nda çok özel bir yeri vardır. Eskiden kırsal kesimde tarlada çalışanlar yalnızca çorba içerlerdi. Zaten Macar Mutfağı'nın en ünlü çorbası "Gulaş" bu yaşam tarzının ürünü olan zengin bir çorbadır; özellikle tarlada çalışıp, üç çeşit yemek yapmaya vakti olmayanlar için doyurucu özelliğinden dolayı tercih edilir. Macarlar tarhana çorbası da içerler. Buna "Tarhanya" derler. Macarlar tarhanayı Türklerden almışlardır. Orta Avrupa'nın en büyük gölüne "Balaton"a sahip olan Macarlar çok balık yerler. Bunlar özellikle tatlı su balıklarıdır. Ayrıca Tuna Nehri'nden de çok bol miktarda balık avlarlar. Macarların 3 ayrı bölgeye göre hazırladıkları 3 ayrı balık çorbası vardır. Bunlar, Tuna, Balaton ve Orta Macaristan usulleridir. Orta Macaristan usulü yapılan balık çorbası hem en geleneksel hem de en lezzetli olanıdır.

Macarlar patates ve özellikle de taze kesilmiş ev yapımı makarnayı çok yerler. Makarna hem temel hem de yan yeme


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124422273
Fax: 03124415049
Email: huembtur@is.net.tr
Web Adresi:
Adres: Sancak Mah. Layoş Koşut Cad. No 2 Yıldız, Çankaya - Ankara
Açıklama: Pazartesi - Cuma 09:00-12:00

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02123441265
Fax: 02123441269
Email: mission.ist@kum.hu
Web Adresi: www.mfa.gov.hu/cons/istanbul
Adres: Büyükdere Cad. No: 171 METROCITY Millenium A blok Kat.6, 1.Levent - İstanbul
Açıklama: Pazartesi - Cuma 09:00-12:00 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Budapeşte
  


p p