En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Lizbon - Portekiz


 


Saat Farkı: 2 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt seferleri var. Ayrıca Air France, KLM, Lufthansa Iberia vb ile aktarmalı olarak ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 4,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro, Tren, Tramvay, Otobüs, Feribot, Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 564,477

Lizbon şu anda Parçalı bulutlu,Sıcaklık 21 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Lizbon  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Bahar aylarında da hava ılık ve seyrek yağışlıdır.

Ekonomi:
Bankacılık, Finans, Basın-Yayın, Radyo-Televizyon, Liman Ticareti, Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Alfama bölgesi (eski şehir) - Castelo de Sao Jorge (St.George Kalesi) - Belem bölgesi - Palácio Nacional de Queluz (Queluz sarayı) - Tajo Nehri - Oceanario de Lisboa (okyanus bilimleri / akvaryum) - Bairro Alto semti - 28 numaralı nostaljik Tramvay - Solar do Vinho do Porto (şarapevi) - Vasco de Gama Heykeli - Elevador da Gloria (funiküler) - Baixa semti - Feira da Ladra (bit pazarı) - Ponte 25 de Abril (25 nisan köprüsü) - Vasco da Gama köprüsü - Se katedrali - Cascais (plajlar bölgesi) - Padrao dos Descobrimentos Anıtı (Kaşifler Anıtı) - Pracio del Comercio (şehir meydanı) - Terreiro do Paco (şehir meydanı) - İsa heykeli - Estoril bölgesi (eğlence,yeme-içme) - Vasco da Gama kulesi - Rossio meydanı - Dom Pedro IV Heykeli - Chiado bölgesi (alışveriş) - Centro Antiquaro do Alecrim (antikacı) - Kral I.Jose Heykeli - Aquario Vasco da Gama (akvaryum) - Palácio dos Marqueses de Fronteira (saray)

Müzeleri:
Museu Nacional de Arte Antiga (Antik Sanat Ulusal Müzesi) - Museu Calouste Gulbenkian (tarihsel müzesi) - Fundacao Amalia Rodrigues Casa Museu - Berardo modern sanat müzesi - Museu do Chiado (sanat müzesi) - Museu de Marinha (denizcilik müzesi) - Centro de Arte Moderna (modern sanat müzesi) - Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa (Fado müzesi) - Museu Nacional Militar (askeri müze) - Museu dos Azulejos (Portekiz tarzı Azulejo Mozaik Müzesi) - Centro Cultural de Belém (Kültür Merkezi)


LİZBON VIDEOShare |Otelleri:
Lapa Palace (5*) - www.lapapalace.com
Four Seasons Hotel Ritz (5*) - www.fourseasons.com/lisbon
Le Meridien Atlantic Park (5*) - www.starwoodhotels.com
Sheraton Lisboa (5*) - www.starwoodhotels.com
Pestana Palace Hotel (5*) - www.hotelpestanapalace.com
Hotel Sofitel Lisboa (5*) - www.sofitel.com
Real Palacio (5*) - www.realpalaciohotel.com
Lisbon Marriott (5*) - www.marriott.com
Dom Pedro Palace (5*) - www.dompedro.com
Bairro Alto Hotel (butik) - www.bairroaltohotel.com
York House Hotel (butik) - www.yorkhouselisboa.com
AS Janelas Verdes (butik) - www.asjanelasverdes.com
Britania Hotel (butik) - www.heritage.pt
Solar Do Castelo (butik) - www.heritage.pt
Heritage Av Liberdade (butik) - www.heritageavliberdade.com
Hotel Olissipo Castelo (4*) - www.olissippohotels.com
Hotel Tivoli Lisboa (4*) - www.tivolihotels.com
Marques De Pombal Hotel (4*) - www.hotel-marquesdepombal.pt
Real Parque Hotel (4*) - www.realparquehotel.com
Hotel Mundial (4*) - www.hotel-mundial.pt
Hotel


Genel Bilgi:
Ülkenin batısında yer alan Lizbon, Portekiz'in başkentidir. Avrupa'nın batı sınırında Atlantik Okyanusu sahili üzerinde yükselen başkent, Tagus Nehri'nin Atlantik Okyanusu'na döküldüğü yerde bulunur. Büyük Lizbon bölgesi, İber Yarımadası'nın önemli finans ve ekonomi merkezlerinden biridir. Ülkenin en kalabalık kenti olan Lizbon, Portekiz'in en zengin kentidir. Ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH)'nın önemli bir bölümünü karşılayan kent, Portekiz'de faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin çoğunun genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi ve Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı bu kentte yer almaktadır.

Art Nouveau (dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı bir sanat akımı) binalar, çini kaplı cepheleriyle insanı cezbeden (azulejos) mimari yapılar ve mozaiklerle dekore edilmiş caddelerinin yanı sıra Lizbon, bir doğa ve okyanus kentidir. Birçok abideyi bağrında saklayan tarihi semtler ve 50'yi aşkın müzenin hayat bulduğu Lizbon, nehre bakan yamaçların arasından kıvrılarak ilerleyen dar caddeleriyle insanı hayrette bırakan mükemmel bir görüntüye sahiptir.

Alfama, Castelo ve Mouraria (birbirlerine sınırları var), Bairro Alto (kent merkezinin bir bölümü; gece hayatının merkezi), Bica (Ascendor da Bica kablolu treni ile bilinir), Chiado (modaya uygun alışveriş dünyası), Baixa (kentin kalbi) ve Belém (Tagus Nehri boyunca; tarihi abideler alanı) Lizbon'un tarihi semtleri olarak ön plana çıkar.

Belém'de bulunan Jerónimos Manastırı, beyaz taşlardan yapılmış olup kentin en önemli ve popüler tarihi yapılarından biridir. Manastır, üç önemli Portekiz edebiyatçısı (Luís Vaz de Camões, Alexandre Herculano and Fernando Pessoa) ve gemici Vasco da Gama'nın mezarını barındırır.

16. yüzyılda Tagus Nehri'nin deniz ile buluşan bölümünü savunmak için inşa edilmiş olan Belém Kulesi, kentin en önemli tarihi eserlerindendir.
Tagus Nehri kıyılarında yer alan Belém Sarayı, kentte bulunan tarihi değeri büyük ihtişamlı saraylardan biridir. Sarayı çevreleyen bahçeler ve mobilyalar, mücevherler ve tablolar bulunduran görkemli odalar insanı büyüler niteliktedir.

Kentte çok sayıda çağdaş ve tarihi müze bulunmaktadır. Casa-Museu da Fundação Medeiros de Almeida, Avrupai çalışmalardan oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Bu kültürel mabedte dini sanatlar, züccaciye, resim dokumalı duvar örtüleri, saatler, gümüş eşyalar, Çin eşyaları, mücevherler, mobilya ve tablolar bulunur.

Lizbon kenti, sahip olduğu Elevador da Glória, Elevador da Bica ve Elevador da Lavra füniküler sistemleri ünlü bir şehirdir. Bu kablolu raylı sistemlerden biriyle gezintiye çıkmadan kentten ayrılmamalısınız.

Portekiz müzik tarzı Fado, Lizbon'un kültürü ve ruhunu meydana getiren en önemli şeydir. Gitarın eşlik ettiği kederli nağme ve sözlerden oluşan bu müzik tarzı, derin duygularla bağlı olunan bir şeye ya da kimseye duyulan özlemi anlatır. Fado, kentin popüler kültürünün en önemli unsurudur. Denizin hikâyesini anlatır. Bu nostaljik ama hiç eskimemiş müzik tarzında hüzün ve mutluluk, keder ve huzur duyguları bir arada yaşanır.


Kentte çok sayıda tiyatro bulunur. Kent tiyatroları, Lizbon'un en önemli sahne performansı ve eğlence mekânlarıdır. Bazı performanslar İngilizce sahnelense de daha çok Portekizce üretimler yapılır.
Chidao ilçesi yakınlarında yer alan Teatro Nacional de São Carlos, Lizbon Opera Evi'dir. Calouste Gulbenkian Kurumu (Fundação Calouste Gulbenkian), Gulbenkian Orkestrası ve Korosu'na ev sahipliği yapar. Burası başlıca konser yerlerinden biridir. Belém Kültür Merkezi (Centro Cultural de Belém), çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan en büyük mekândır. Bu ihtişamlı binada bale, opera, konserler ve kongreler düzenlenir.

Festas dos Santos Populares (Haziran), Festival dos Oceanos (Ağustos), Festival das Músicas e dos Portos (Şubat) ve Süper Bock (sert alman birası) Süper Rock Festivali (Mart), gösteriler, dans, müzik, havai fişek ve parti eğlenceleriyle ön plana çıkan popüler kültürel etkinliklerdir.
Lizbon'da sayısız sportif faaliyetlere elverişli bir ortam vardır. Yüzme, golf, bowling ve kaykay bunlara birkaç örnektir.

Lizbon, gece hayatıyla ünlü bir kenttir. Kentin gece hayatı, Avrupa'da yaşananların en iyilerindendir. Tarihi Bairro Alto semti, Lizbon gecelerinin kalbidir. Fado evlerinin yanı sıra, barlar, kulüpler, diskolar ve diğer eğlence mekânları sabahın erken saatlerine kadar sınırsız alternatifleriyle hizmetinizde.

Her tada ve zevke uygun restoranlar bulabileceğiniz bir kenttesiniz. Portekiz mutfağı ucuz, kaliteli ve lezzetlidir. Sofranızda dünya mutfağının tüm örneklerini bulabilmeniz mümkün. Lizbon, balık lezzetleri cennetidir.

Sardinhas assadas (mangalda pişirilmiş sardalye balığı) ve pastéis de bacalhau (balık kekleri, kentin en popüler yemeklerindendir.

Baixa (kent merkezi), geleneksel teras kafeleri için kentin en uygun bölümüdür. Bairro Alto, kentin geleneksel restoranlarıyla ünlü ilçesidir. Ayrıca, Lizbon caddeleri özgün kafelerle dolup taşar.

Portekiz, kaliteli şarabıyla ünlü bir ülkedir. Şarap, Lizbon mutfak kültürünün en önemli parçasıdır.

Çok sayıda büyük alışveriş merkezinin yanı sıra, Lizbon'da sınırsız alternatifler sunan yerel mağazalar ve özel butikler bulunur. Hasır sepetler, çömlekçilik, nakışçılık, seramikler ve örgü kentin başlıca el sanatları ve kültürel değerlerindendir.

Baixa, kentin en önemli ve çok yönlü alışveriş bölümüdür. Burada çok sayıda küçük mağaza yer alır.

Chaido semti, kentteki zevkli ve modaya uygun alışverişin merkezidir. Burada çok sayıda moda alışveriş mekânları bulunur. Bairro Alto, geleneksel alışveriş merkezleriyle doludur.

Vasco da Gama Alışveriş Merkezi (Comercial Vasco da Gama) ve İber Yarımadası'ndaki en büyük alışveriş merkezi olan Colombo Alışveriş Merkezi, Lizbon alışveriş dünyasının incilerindendir.

Campo de Santa Clara'daki Feira da Ladra pazarı, Lizbon'un en popüler alışveriş pazarıdır. Burada her türlü süs eşyasına rastlarsınız.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Portekiz

Ülkeye bağlı şehirler
 Lizbon
 Porto
  


p p