En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 KÜBA

KÜBA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 11,382,820
Yüz ölçümü: 110,861 km²
Para birimi: Küba Pesosu
Telefon kodu: 53
Başkent: Havana
Yönetim Biçimi: Sosyalist Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Trinidad, Santo Domingo, Pinar del Rio, Cienfuegos, Varadero
Komşuları: Küba bir ada devletidir. Kuzeyde ABD, Güneyde Jamaika ve Cayman Adaları, Batıda Meksika, Doğuda Haiti ve Bahama Adaları
Ekonomi: Şeker, Nikel, Tütün, Balık, Sağlık ürünleri, Kahve
Voltaj: 110 Volt
Dil: İspanyolca
Din: Hristiyan (Katolik)

Küba  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Genel olarak tropikal iklim hakimdir. Kasım - Nisan arası nipeten kuru mevsim, Mayıs - Eylül arası ise yağışlı mevsimdir.


KÜBA VIDEOShare |Genel bilgi:
Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşan Küba Cumhuriyeti, Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunur.

İKLİM

Tropikal iklime sahip ada, Karayip Denizi'nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi'nin karşısında olması nedeniyle kasırgalara açık hale gelmiştir.

TOPLUMSAL HAYAT

Küba, Karayipler'deki en kalabalık ülkedir. Halkın kültür ve geleneklerinin temelini, bölge yerlileri Taíno ve Ciboney ulusları, İspanyol sömürgeciliği, Afrikalı kölelerin gelişi ve ABD'yle ilişkileri gibi unsurlar oluşturur.

Dünyaca ünlü salsa ve bolero orkestralarının da uğrak yeri adada, Günlük yaşam bilinçdışı bir doğallıkla, neşeli bir şarkı gibi kendini gösterir. Kaldırımda bir masanın üzerinde domino oynayanlar, sokaklarda beysbol ve basketbol oynayan çocuklar, balkonlar, kapıları ardına kadar açılmış cadde kenarı berber dükkânları arasında bağırarak sürdürülen sohbetler bu samimi şarkının dizeleridir.

KÜLTÜR – SANAT

İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşıyan Küba, Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle ilgi duydukları başta beysbol olmak üzere basketbol, voleybol, atletizm ve boks gibi sporlarla uluslararası müsabakalarda da başarılı olan bir ülkedir.

Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yy'da yaşamış şair Jose Marti ile 20. yy'da yaşamış olan Nicolás Guillén önemli Kübalı edebiyatçılardandır.

Ünlü şarkı Guantanamera, Küba'nın devrimci kahramanı Jose Marti'nin eseridir.

Aynı zamanda Bolivya ordusuna ve Che'ye yazılan ünlü Soldatido Boliviano (Bolivyalı Küçük asker) şarkısı Nicholas Guillen'in dir.

EKONOMİ

Küba ekonomisi sosyalist ilkelere dayanan devlet kontrollü bir planlı ekonomidir. Son yıllarda özel sektör yatırımları artmakla beraber üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet tarafından işletilir.

Sosyalist rejimde özellikle üzerine düşülen, önemli üretim kolları balıkçılık ve hayvancılığın yanı sıra işgücünün % 21'inin çalıştığı tarım sektöründe şekerkamışı, tütün, turunçgil, kahve ve pirinç önemli üretim ve ihracat ürünleridir.

Turizm son yıllarda yeniden eski canlılığını kazanmıştır. Özellikle Kanada ve Avrupa Birliği'nden gelen turistler sayesinde turizm Küba ekonomisinin itici gücü haline gelmiştir.

TURİZM

Habana Vieja’da mutlaka yürünmesi gereken bir rota ve üzerinde önemli müzeler, restore edilmiş sömürge dönemi binaları, zarif meydanlar ve alanlar bulunur. Ayrıca 1950lerden kalma post modern merkez Vedado, bu şehirde bulunur.

Castro devriminin anıtını tüm görkemiyle sergileyen meydan, Plaza de la RevoluciÃn’u gördükten sonra Club Tropicana'nın (Calle 72 no. 504 Mariano) show'un da Kübayı ve dans kültürünü hissetmeniz, ülkenin turistik olmazsa olmazlarındandır. Sonrada ünlü Amerikan edebiyatçısı Hemingway'in sürekli uğrak yeri olarak da bilinen bara uğrayıp bir Mohito içmek günün yorgunluğunu üzerinizden çekip çıkaracaktır.

Birbirinden farklı 1940' lar ve 50' lerden kalma Ford, General Motors ve Chrysler marka arabalar her yerde, her an bir köşeyi dönerken karşınıza çıkar. Bu eski arabaların dördüncü ya da beşinci kuşak kullanıcıları bu antikaları zamana karşı korumaya çalışıyorlar. Bazı arabaların yaklaşık 30 yıldır tamir görerek yeniden kullanıldığını düşünmek şaşırtıcıdır.

TARİH

Küba yerlileri; Küba'nın ilk sakinleri Güney Amerika'dan adaya gelen Guanahatabey ve Kiboni Yerlileriydi.

Kristof Kolomb'un birinci yolculuğunda keşfederek (Ekim 1492) İspanyol toprağı ilan ettiği Küba'da ilk kalıcı yerleşim 1511'de kuruldu.

Hayvancılığın, tütün ve şekerkamışı üretiminin artırılması ve işgücü için Afrika'dan çok sayıda köle getirilmesi adada köklü bir değişim yarattı. 1865'te köle ticaretinin sona ermesiyle ortaya çıkan işgücü açığını kapatmak için adaya sözleşmeli işçi olarak Meksika yerlileri ve Çinliler getirilmeye başladı.

1895'te sürgündeki Kübalı şair ve gazeteci Jose Marti'nin sürgündeki siyasi örgütleri bir araya getirmesiyle gerilla taktiklerine dayanan bir bağımsızlık savaşı başladı. Buna karşı İspanya adaya 200 bin asker çıkardı. Savaş ortamının adadaki şeker üretimini durma noktasına getirmesi üzerine ada ekonomisinde etkin durumda olan Amerika Birleşik Devletleri İspanya'ya savaş açtı.

Küba'nın bağımsızlığı 1 Ocak 1899'da Amerika Birleşik Devletleri işgali altında yürürlüğe girdi

Küba Devleti'nin siyasal ve ekonomik çerçevesini belirleyici önlemler alan Amerika Birleşik Devletleri, Küba'nın iç ve dış ilişkilerinde söz sahibi olma ve Guantanamo Koyu'nda bir deniz üssü kurma hakkını aldıktan sonra birliklerini adadan çekti.

1933'te Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Gerardo Machado'yu deviren Fulgencio Batista, en ünlü diktatör olarak uzun yıllar Küba yönetimine damgasını vurdu. Batista zamanında tarım ve hayvancılığın yanı sıra turizm ve kumarhane işletmeciliği de önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Buna karşı işsizlik oranın yükselmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun yoksulluk içinde kalması ve ekonominin giderek daha da dışa bağlanması Batista yönetimine karşı etkin bir muhalefetin doğmasına yol açtı.

1950'lerde diktatörlüğü hedef alan gruplardan birine liderlik eden Fidel Castro, Arjantinli devrimci Che Guevara'nın da yer aldığı örgütle Aralık 1956'da Küba'da başlattığı gerilla hareketi, zamanla öteki gruplardan da destek alarak Batista'ya bağlı birliklere önemli darbeler indirdi. 1 Ocak 1959'da diktatör Fulgencio Batista'nın Küba'yı terk etmesinin ardından Castro'ya bağlı bin kişilik bir kuvvetin Havana'ya girmesiyle yeni bir yönetim başladı.

Soğuk Savaş sonrasında kesilen Sovyet yardımı yüzünden iktisadi bir açmaza sürüklenen Küba, turizm yatırımlarına yöneldi ve kısıtlı da olsa özel yatırımlara izin verildi. Yine bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerde kısıtlı bir iyileşme görüldü.

1990'ların sonlarından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği'ne yakınlaşan Küba, Latin Amerika'da da (özellikle Venezuela ve Bolivya) yeni müttefikler buldu. 31 Temmuz 2006'da Fidel Castro başkanlık görevlerini geçici olarak kardeşi Raul Castro'ya devretti ve yakın zamanda da koltuğunu bıraktı.


Ülke Mutfağı:
Küba’da hangi yemeği sipariş etmiş olursanız olun yanında salata niyetine lahana gelirken, sofranız da siyah fasulyeli pilav, haşlanmış patates ve kızarmış muzla donatılır.

Ayrıca Küba bir ada ülkesi olduğundan özellikle deniz ürünleri çokça tüketilir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124428970
Fax: 03124414007
Email: conscuba@tr.net
Web Adresi: emba.cubaminrex.cu
Adres: Şölen sok No:8, Çankaya - Ankara
Açıklama:
 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Havana
 Varadero
  


p p