En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Kopenhag - Danimarka


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt uçuşu vardır. Ayrıca KLM, Lufthansa, AirFrance vb ile aktarmalı olarak da ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 3 saat
Şehir içi ulaşım: Metro, Tren, Otobüs, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Haziran, Temmuz, Ağustos
Nüfus: 1,825,814

Kopenhag şu anda Açık hava,Sıcaklık 20 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Kopenhag  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman iklime sahiptir. Yazlar ılık ve nemli, kışlar serin geçer.

Ekonomi:
Gemicilik ve Nakliye (Maersk),

Görülmesi Gereken Yerler:
Amalienborg Palace - Belediye Meydanı - The Little Mermaid (Denizkızı) - Christiansborg Palace - Yuvarlak Kule (Rundetaarn)- Tivoli Bahçeleri - Nyhavn Canal - Rosenborg Castle - Stroget (trafiğe kapalı alışveriş sokağı) - DFDS Canal Tours (tekneyle kanallar turu) - Carlsberg Müzesi - Kraliyet Donanma Müzesi (Orlogsmuseet)- Opera Binası

Müzeleri:
Thorvaldsens Museum - Ulusal Sanat Müzesi (Statens Museum for Kunst) - Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi - Ulusal Müze (Nationalmuseet) - Arken Modern Sanat Müzesi - Lousiana Modern Sanat Müzesi


KOPENHAG VIDEOShare |Otelleri:
Radisson Sas Royal (5*) - www.radissonsas.com
Hotel D'angleterre (5*) - www.dangleterre.com
Marriott Copenhagen (5*) - www.marriott.com
Imperial Hotel (4*) - www.imperialhotel.dk
Palace Hotel (4*) - www.palacehotel.dk
Hotel 71 Nyhavn (4*) - www.71nyhavnhotel.com
Grand Hotel (5*) - www.grandhotelcopenhagen.com
Scandic Copenhagen (5*) - www.scandic-hotels.com/copenhagenGenel Bilgi:
İskandinav coğrafyasının güneyinde yer alan Danimarka, en küçük İskandinav ülkesidir. Ülke, Avrupa'nın kuzeyinde, Kuzey Denizi ile Baltık Denizi arasında yer alır. Dört İskandinav ülkesinden biri olan Danimarka Krallığı, Jutland Adası merkez olmak üzere toplam 406 adadan meydana gelmektedir. Bu adaların 78'inde yerleşim mevcuttur. Danimarka'nın başkenti olan Kopenhag, Zealand (Sealand) Adası üzerinde kurulmuştur. Kentin topraklarının bir bölümü Amager Adası üzerinde yükselir. Kopenhag son altı yüzyıl boyunca Danimarka'ya başkentlik yapmıştır. 662.000'i bulan nüfusuyla,(Çevre bölgeleri de hesaba katarsak Kopenhag Bölgesi'nin nüfusu yaklaşık olarak 1,7 milyondur), ülkenin ve İskandinavya'nın en kalabalık kentidir. Kopenhag hükümetin, ulusal parlamentonun ve monarşinin merkezi konumundadır.

Kopenhag, fazla yüksek olmayan ve yarım saat içinde bir baştan bir başa gezilebilecek kadar küçük bir alana sahiptir. Limanları, kanal turları, parkları, bahçeleri, Krallık Danimarkası, kanalların içinden kiralık bir botla şehir gezintisi, kent bisikletleri, güzel Kopenhag gölleri ile her ilgiyi ve dikkati üzerine çeker.

Bir bot kiralayarak Eski Kanal turlarına çıkmak, kentin en cazip turistik faaliyetlerinden biridir. Her ne olursa olsun bu turlardan birine katılmadan kentten ayrılmamak gerekir. Botlar sizi eski kente dair her şeyi ve kentin en popüler yerlerini gösterirken, su otobüsleri Sealand ve Amager adaları kıyılarında hoş vakitler geçirmenizi sağlar.

Tivoli Bahçeleri kentin gezilmesi gereken en önemli yerlerinin başında gelir. 1843 yılında kurulan bu lunapark, bulundurduğu ağaçlar, müzik ve tiyatro sahneleriyle eşsiz bir atmosfere sahiptir. Tivoli, 32 restoranı, 26 eğlence makinesi (Gondol, dönme dolap v.b.), 400.000 çeşit çiçeği, 150 konser alanı ve eğlence parkıyla ön plana çıkar.

1574 ile 1585 yılları arasında kurulan Kronborg Kalesi, Kuzey Avrupa'nın en önemli kalelerinden biridir. Elsinore'da denizin ortasında yer alan bu efsanevi kalenin adı Shakespeare'in Hamlet'inde geçmektedir.

Round Tower (Yuvarlak Kule) Avrupa'nın eşsiz mimari eserlerinden biridir. Bu tarihi kuleden kentin mükemmel manzarasını seyretme imkanı bulursunuz.

Kopenhag'ın 10 km kuzeyinde yer alan Dyrehaven, Danimarka'da bulunan en görkemli doğal alanlardan biridir. Burası dünyanın en eski eğlence parkıdır. Çok sayıda Danimarkalı dinlenmek ve eğlenmek için buraya akın eder.

Nationalmuseet (National Museum-Ulusal Müze), Danimarka'nın kültür tarihinin yansıtıldığı en önemli sergidir. Ortaçağ'dan günümüze kadar Danimarka tarih ve kültürüne dair her şeyi burada bulmak mümkündür.

Ayrıca krallığa ait çok sayıda yapı da kentin turistik cazibeleri arasında yerini alır. Heykeller, abideler ve saraylar krallık Kopenhag'ını yansıtır.

Kopenhag yaşanabilecek en iyi kentlerden biri olarak gösterilmektedir. Bu durum Danimarka'nın Welfare State (Refah Devleti) ismine sahip olmasının bir sonucudur. Tiyatro, bale, opera, müzik, klasik müzik, film, sanat, tasarım, festivaller, fuarlar ve çok daha fazlası Kopenhag'ın kültürel zenginliğini meydana getirir.

Kentin yaratıcı tasarım ve sanat yönü tüm dünyada bilinir. Kent merkezinde bulunan Danimarka Tasarım Merkezi, Danimarka tasarım sanatının en güzel örneklerini içeren bir koleksiyona sahiptir. Seramik, şamdanlar, mimari, mobilyalar, kısacası Danimarka'nın teknik sanat bilgisi bu merkezde yer alır. Louisiana ve Ulusal Müzelerde, Danimarka'ya özgü modern ve güzel sanatlara dair hemen her şeyi bulmak mümkündür.

Kopenhag’da her yıl Caz Festivali düzenlenir. Kopenhag Opera Evi dünyadaki en modern opera mekanlarından biridir. Opera evinin iki sahnesi bulunur. Biri büyük performanslar için kullanılırken diğeri daha küçük organizasyonlarda faaliyet göstermektedir.

Klasik müzik, Danimarka ve Kopenhag kültürlerinin ana unsurlarından biridir. Çok sayıda konser salonu, kültür merkezi kenti doldurmuştur. Besteciler, solo performanslar ve senfoni orkestraları en güzel klasik müzik örneklerini beğeninize sunar. Vesterbrogade'de bulunan Tivoli Konser Salonu, Niels Brocksgade'de yer alan Krallık Danimarkası Müzik Akademisi ve Rosenorns'da yerini almış olan DR Konser Salonu, klasik müziğin icra edildiği yerlerden sadece birkaçıdır.

Kopenhag’da çok çeşitli aktivite ve eğlence imkanları mevcuttur. Parklar, bahçeler, plajlar, kent ve kanal turları, gece hayatı, spor aktiviteleri (koşu, olta balıkçılığı, bot ve kayak kiralama, marinalar ve dahası), kısacası aklınıza gelebilecek her türlü eğlenceyi kentte yaşamanız mümkündür.

Günün 24 saati partilerin yaşandığı kentte, gece hayatı çok yönlüdür. Kentin her köşesinde en azından bir tane bar ya da kafeye rastlarsınız.

Kopenhag'da modaya uygun ve çok yönlü sosyal ve kültürel yaşamın bir uzantısı olarak, her tercihe ve isteğe uygun lezzet mekanları bulunur. Çok sayıda kafe, restoran, bar ve diğer mekanlar yerel ve uluslararası mutfaktan örnekler sunar. Tereyağlı ekmeğin içinde hazırlanmış açık sandviç (Smorrebrod) ,sosis (polster ), köfte (frikadeller) gibi Danimarka'ya özgü yemekler kente gidildiğinde mutlaka tadılmalıdır.

Kente özgü en önemli yiyecek olan yerel sandviçleri (smorrebrod) müşterilerine sunan çok sayıda restoran kentin her tarafına yayılmıştır.

Sokak tezgahları, mağazalar, alışveriş merkezleri, özel butikler Kopenhag'ın alışveriş dünyasını meydana getirir. Hediyelikler, mücevher, gümüş eşyalar, İskandinav mobilyaları ve daha fazlası merakınızı giderebilecek alışveriş zenginliğinden yerel örnekler olarak kentte yer alır. Dünyaca ünlü alışveriş merkezlerinden kent mahallelerinin benzersiz alışveriş mağazalarına kadar birçok alternatifi bulmak mümkündür. Özellikle iç tasarım mağazaları sizleri büyüleyecektir. Kentin doğusu ile batısını birleştiren Stroget'i ziyaret etmeden Kopenhag'da tam olarak alışveriş yapmış sayılmazsınız.

Kobenhavn K, kentin alışveriş dünyasından önemli mağaza ve dükkanlara ev sahipliği yapan başlıca yerlerdendir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Danimarka

Ülkeye bağlı şehirler
 Kopenhag
  


p p