En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Khajuraho - Hindistan


 


Saat Farkı: 3,5 saat ileri
Türkiye'den ulaşım: THY ile Delhi'ye direkt uçup, oradan yerel havayolları ile Khajuraho'ya ulaşabilirsiniz.
Uçuş Süresi: 9 saat
Şehir içi ulaşım:
En iyi Sezonları: Ocak, Şubat, Mart, Aralık
Nüfus: 19,282

Khajuraho şu anda Çok bulutlu,Sıcaklık 26 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Khajuraho  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Tropikal iklim hakimdir. Yazlar çok sıcak ve yağışlı, kışlar ise ılık ve kurak.

Ekonomi:
Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Khajuraho Tapınakları - Kandariya Mahadev Tapınağı - Lakshmana Tapınağı - Panna milli parkı - Shantinath tapınağı - Parsvanath tapınağı - Mahadeva tapınağı - Devi Jagadamba tapınağı - Adinath tapınağı

Müzeleri:
Jain Museum


HİNDİSTAN VIDEOShare |Otelleri:
Radisson (5*) - www.radisson.com
The Grand Temple View (5*) - www.thegrandhotels.net
Taj Chandela Hotel (5*) - www.tajhotels.com


Genel Bilgi:
Khajuraho, Orta Hindistan’da, Madhya Pradesh eyaletinin Chattarpur bölgesinde yer alan Hindistan'ın tapınaklarıyla ünlü kenti. Erotik heykeller ve kabartmalar ise görenleri tam anlamıyla şaşkına çeviriyor.
Hikaye, 10. yüzyılda Khajuraho'da en etkin hanedan olan Chandella'ya ait. Ay tanrısı Chandra göl kenarında oturan dünyalar güzeli Prenses Hemavati'ye aşık olur. Bir gece Tanrı Chandra yakışıklı bir prens olarak prensesin karşısına çıkar ve ona aşkını ilan eder. Prenses de Chandra'ya aşık olur. Bu mutlu çiftin oğlu yüzyıllarca bölgede egemen olan Chandella hanedanının kurucusudur. Khajuraho birbirine aşık ve bunu sergileyen insanların şehridir artık... Khajuraho Hindistan'ın tapınakları ile ünlü bir şehri. 15 günlük Hindistan programının sürprizlerinden bir tanesi. Şehirde toplam seksen tapınaktan yirmi tanesi iyi durumda ve görülmeye değer.

Hindistan'da göreceğiniz tüm tapınakların içinde ve dışında çeşitli hikayelerin anlatıldığı süslemeler, kabartmalar var; kiminde kahramanlık hikayeleri, kiminde tanrı ve tanrıçaların figürleri, kiminde hayvanlar... Hindistan'da her şehre gitmenin farklı bir nedeni bulunuyor ama Khajuraho'ya gitmenin ana nedeni tapınaklar ve üzerlerindeki figürleri. Khajuraho tapınakları erotik heykelleri ve kadın figürleri ile diğerlerinden ayrılıyor. Düşünün ki görkemli bir Jain tapınağı ile karşı karşıyasınız. Karıncayı incittikleri zaman günlerce bunun için dua edecek kadar hassas bir grup "Jainler". Tapınakta yapılan törenin sesi sizi içeriye çağırıyor.

Khajuraho'da bu kadar erotik figürün olmasının nedenleri ile ilgili çeşitli teoriler var. Bir teoriye göre bunlar bir eğitim aracı. Bu tarz aşk sahnelerinin ve akrobatik seks pozisyonlarının esas olduğu Kamasutra öğretisi bu yolla daha çok insana anlatılıyor. Başka bir teori ise figürlerin aşkın fiziksel boyutunu temsil ettiği ve bunun da tapınakları kötü ruhlardan, hastalıklardan koruduğu.

Khajuraho tapınaklarındaki heykeller, elbette ki yalnızca cinsellik üzerine kurulu değil. Dikkatli bir çift göz, bugüne dek gayet iyi korunmuş bu heykellerde, rahatlıkla o dönemin, sosyal, ekonomik, kültürel ve dinsel yaşamıyla ilgili detayları yakalayabilir. 1000 yıl öncesinden gelen bu son derece ince çalışılmış heykellerde, o dönemin insanlarının ve inandıkları tanrıların elbiselerini, süs eşyalarını, saç şekillerini, yüz ve vücutlarında kullandıkları kozmetikleri, müzik aletlerini, danslarını, oyunlarını ve eğlencelerini, askeri yaşamı, silahlarını, ev eşyalarını, eğitim sistemlerini, mesleklerini ve bunun gibi toplumsal hayatlarıyla ilgili önemli noktaları gözlemleyebiliyoruz.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Hindistan

Ülkeye bağlı şehirler
 Agra
 Delhi
 Goa
 Jaipur
 Khajuraho
 Mumbai
 Udaipur
 Varanasi
  


p p