En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 KAMBOÇYA

KAMBOÇYA

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 13,971,000
Yüz ölçümü: 181,035 km²
Para birimi: Riel (KHR)
Telefon kodu: 855
Başkent: Phnom Penh
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Siem Reap
Komşuları: Batıda Tayland, Kuzeybatıda Laos, Doğuda Vietnam, Güneyde Tayland Körfezi
Ekonomi: Tarım, Giyim, Kauçuk, Kereste, Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: Khmer
Din: Budizm

Kamboçya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
İki mevsim vardır. Mayıs-Ekim arası çok sıcak, nemli ve yağışlıdır (muson). Kasım-Nisan arası ise nispeten daha serin, daha az nemli ve az yağışlıdır.


ANGKOR WAT VIDEOShare |Genel bilgi:
Çinhindi yarımadasının Güneybatı kısmında yer alan Kamboçya'nın yüzölçümü 181.035 kilometre karedir ve ülkenin sahip olduğu toprakların yaklaşık % 20'si tarımsal amaçlı kullanılmaktadır. Ülke tamamen tropikal kuşaktadır ve en güney ucu ekvatorun yaklaşık 10º yukarısındadır. Ülkenin başkenti Phnom Penh'dir. Ülkenin toplam yüzölçümünün dörtte üçünü kaplayan orta bölümdeki düzlüklerin etrafında daha yoğun bitki örtüsüyle kaplı ve fazla nüfus barındırmayan dağlık alanlar bulunur. Kamboçya'daki baskın coğrafi sistemler geniş ve hemen her yere ulaşan Tonle Sap (Büyük Göl), Bassac Nehir Sistemleri ve ülkeyi kuzeyden güneye geçen Mekong Nehri'dir. Bu alanlarda Fil Dağları, güneybatıda ve batıda Cardamom Dağı, Tayland'ın Korat platosuyla bağlantılı Kuzeydeki Dangrek Dağları; Vietnam'ın Orta düzlükleriyle birleşen doğudaki Rattanaki Platosu ve Chhlong Yaylası bulunmaktadır.

Kamboçya'nın en büyük nehri olan Mekong Nehri ülkenin su rejimini belirler. Nehir, Çin anakarasından kaynaklanır ve Kamboçya'ya girmeden önce Myanmar, Laos ve Tayland'dan geçer. Phnom Penh'de güneyden gelen Basaka Nehri ve Tonle Sap gibi çeşitli kollarla birleşip yine aynı ada sahip Tonle Sap'a bağlanır. Nehir güneydoğuya doğru inerek Vietnam'daki aşağı deltasına ulaşır ve buradan Güney Çin Denizi'ne dökülür.

TARİH

Birçok Kamboçyalı, kendisini Khmer olarak tanımlıyor. Khmer'lerin Angkor İmparatorluğu, Güneydoğu Asya'nın büyük bölümüne yayılmış ve 10. ve 13. yüzyıllar arasında en parlak dönemini yaşamıştı. Daha sonra, Tayland ve Cham, yani günümüzde Vietnam tarafından yapılan saldırılar imparatorluğu zayıflatıp uzun bir gerileme döneminin başlamasına yol açmıştı.

Bu dönemi takiben 1863 yılında, dönemin Kamboçya kralının ülkeyi Fransız mandasına sokması ile 1887 yılında ülke Fransız Hinduçin'in bir parçası oldu. II. Dünya Savaşı'nda Japon işgalinin ardından, Kamboçya, 1949 yılında Fransız Birliği'nin içerisinde bağımsız hale geldi ve 1953 yılında tamamen bağımsız oldu. Beş yıl süren bir mücadeleden sonra, Komunist Khmer Rouge kuvvetleri Phnom Penh'i 1975 Nisan'ında ele geçirdi ve tüm şehirlerin ve kasabaların tahliye edilmesini emretti. POL POT başkanlığındaki Khmer Rouge rejimi sırasında, en az 1.5 milyon Kamboçyalı idam, şiddet ya da açlık gibi nedenlerle hayatını kaybetti. Aralık 1978'deki Vietnam müdahalesi ile Khmer Rouge kırsal kesime sürüldü ve 10 yıl süren Vietnam işgali başladı ve 13 yıl boyunca devam eden iç savaşı tetikledi. 1991 Paris Barış Anlaşması demokratik seçimleri ve Khmer Rouge tarafından tam olarak uyulmayan ateşkesi zorunlu kıldı. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen seçimler, denge dönemi görüntüsünün yenilenmesine yardımcı oldu ve Khmer Rouge'un son üyeleri 1999 yılının başlarında teslim oldu. Hizip savaşı, 1997'de ilk koalisyon hükümetininin sona ermesine neden oldu, ama 1998 yılında ikinci tur ulusal seçimler sonucu başka bir koalisyon hükümeti kuruldu ve politik istikrarı yeniledi. 2003 Temmuz'unda yapılan seçimler oldukça rahat geçti, ancak koalisyon hükümetinin kurulmasından önce fikirleri çatışan siyasi partiler arasındaki müzakereler bir yıl boyunca sürdü. Ülke çapında yerel seçimler ise 2007'de, ulusal seçimler ise 2008'de gerçekleşecek.

EKONOMİ

Kamboçya ekonomisi; bölgesel ekonomik kriz, terör ve politik dengesizlikler gibi bir çok olumsuz faktörün bir araya gelmesi ile 1997 – 1998 yılları arasında son derece dramatik bir yavaşlama sürecine girdi. 30 yıldan bu yana barışın hakim olduğu ilk dönem olan 1999'da ise hükümet ekonomik reformlara yoğunlaşma fırsatı buldu. Ana kaynağı tekstil ve turizm olan Kamboçya'daki büyüme oranı 2000-2004 döneminde yıllık bazda % 5 olarak seyretti. Hatta turizm sektöründeki büyüme oranı 2004 itibarı ile % 15 dolayında gerçekleşti. Kamboçya'da halen halkın % 75'i tarımla geçinmektedir.

NÜFUS

Nüfusun tahmini %85 - 90'lik bölümü kırsal alanlarda yaşamaktadır ve etnik olarak %90'ı Khmer, %5'i Çinli ve Vietnamlı ve kalan kısmı da dağ kabilelerinden oluşur. ( Chamlar ve Burmalılar )Ülkenin resmi dili Khmer'dir ve nüfusun %95'inden fazlası tarafından konuşulmaktadır, ikinci dil olarak Fransızca ve yaşlılar tarafından konuşulan Ian ile çoğunlukla gençler tarafından konuşulan İngilizce geçerli diller arasındadır. Kamboçya'nın nüfus yapısı birçok önemli özellik taşımaktadır. 1979'u takiben gelen nüfus patlaması sonrasında kimilerine göre nüfusun %50'si veya fazlası 18 yaşın altındadır. Yetişkin nüfus içerisinde kadınların oranı daha yüksektir, 18 yaşın üstünde olanların % 56'si kadındır. UNICEF'e göre, savaş sonrasında kadınlar tarafından yönetilen ailelerin sayısı nüfusun %25'ine tekabül etmektedir.

ULAŞIM

Phnom Penh ile yolları iyi durumda olan ve Phnom Penh ile bağlantısı bulunan diğer kentler arasında ulaşımı sağlayan birkaç otobüs firması bulunmaktadır. Tüm otobüsler klimalı ve videoludur. Otobüs yazı hanelerinin çoğu Phsa Thmey (Yeni Merkez Pazaryeri) civarında bulunmaktadır. En güncel tarifelerini ve kesin kalkış saatlerini öğrenmek için firmalara doğrudan ulaşabilirsiniz.

Phnom Penh ile Siem Reap arasında taşımacılık yapan sekiz, Phnom Penh ile Chau Doc arasında hizmet veren bir motor firması bulunmaktadır. Seyahat edenlerin sayısı az olduğundan motor firmaları gün gün sırayla çalışmaktadır. Saat 7:00 kalkış saatidir ve kalkıştan yarım saat önce gitmek gereklidir. Oturacak bir yer bulabilmek için bilet bir gün öncesinden alınmalıdır. Bilet motorun kalktığı yerden de alınabilir. Tüm motorlarda klima, tuvalet ve video donanımı bulunmaktadır. Motorun üst kısmında seyahat ederek yolculuğun tadına varabilir ve görülmeye değer manzaraları ve Kamboçya köylülerinin gerçek yaşantısını izleyebilirsiniz.

Taksimetreli taksi yoktur ve taksi ücretleri, şehir merkezine ya da şehir merkezinden 20-25 dakikalık bir seyahat için yaklasik 5 ile 7 USD arasındadır. Sadece 2 USD'a daha rahatsiz ama daha ucuz ve hızlı motorsiklet taksiler tutulabilir. Havalimanı otel transferleri tek yön için 8 ile 10 USD arasında olup, birçok otel ya da seyahat acentası aracılığıyla ayarlanabilir. Turistler üç tekerlekli motorlu bisikletler olan TUK TUK'ları tercih ederek kolayca ve ucuza seyahat ede bilirler. Sehir dışına giden taksiler Phsar Thmei ya da Phsar Deum Ker'de bulunabilir.

PARA

Kamboçya'da ulusal para olan Kamboçya Riel'inin yanısıra USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da kullanılmaktadır. Birçok otel, restoran ve mağazanın fiyatları USD üzerindendir. Küçük alışverişler genellikle Rielle yapılır. Motosiklet taksiler, basit yiyecekler ve diğer küçük harcamalar için yanınızda bir miktar Riel bulundurmanız gerekmektedir. Rieller 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10,000, 50,000 ve 100,000'lik birimler halindedir. Kırmızı rengiyle diğerlerinden kolayca ayırt edilebilen 500 Riel en sık kullanılan para birimidir. Kredi kartları ve seyahat çekleri çok kullanılmamaktadır ama giderek yaygınlaşmaktadır. USD cinsinden seyahat çeklerinin bozdurulması diğer dövizlere kıyasla daha kolaydır. Döviz büroları daha çok pazar yerlerindedir. Parayı almadan önce banknotları kontrol edin. Yıpranmış Riel'ler kullanılabilir ama Amerikan banknotları üzerindeki en ufak bir eskime bile onları değersiz hale getirir. Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Battambang gibi tüm büyük eyalet başkentlerinde bankalar bulunmaktadır. Bankalarda döviz bozdurulabilir, para transferi yapılabilir. Bazı bankalar seyahat çeklerini ve Visa kartlarını kabul etmektedir.

GİYİM

Sıcak Kamboçya güneşinin altında, insanların enerjilerini korumalarının en önemli anahtarı giysilerinin iklime uygunluğudur. Giysilerle sıcak altında rahat edilmediğinden Khmer halkı çalışırken ve oynarken rahat olmanın yolunu nesillerden beri bellerinin etrafına kromalar bağlayarak bulmuştur. Pamuk veya ipekten dokunan Khmer şalı çok eski zamanlardan beri vazgeçilemeyen bir aksesuardır. Bazı görüşlere göre başa ya da boyna sarılan bu şalın görevi yüzden teri almakken, bazılarına göreyse bu şal amerikalıların kravatı gibi yalnızca bir aksesuardır. Budist Gelenek ve Görenekleri Enstitüsü ise 1. yüzyıldaki Preah Bath Hun Tean döneminden beri Kamboçya'da kullanılmakta olduğunu belirtmektedir. Kromanın tam olarak hangi dönemde bu kadar yaygınlaştığını açıklamak pek kolay değildir ama çok eski zamanlardan beri Khmer krallığının ve halkının en önemli sembolüdür. Bugün fark arayan müşterilerin ve turistlerin talepleri nedeniyle tegâhını daha özenli ve renkli kromalar üretilmektedir.

Angkor Wat'dakiler de dâhil olmak üzere tapınaklar ve pagodalar ziyaret edilirken, şort ve tişört giyilebilir. Pagodaların girişinde genellikle ayakkabılar çıkarılır. Kraliyet Sarayının da içinde bulunduğu Gümüş Pagoda'ya yapılacak ziyaretlerde ziyaretçilerin daha ağırbaşlı giyinmesi arzu edilir. Erkekler uzun pantolon, kadınlar da etek veya yine benzeri şekilde uzun pantolon giymelidirler.

SAĞLIK

Kamboçya'ya giriş için yaptırılması resmi olarak mecbur tutulan aşılar bulunmasa da bu aşıların uygulanması şiddetle tavsiye edilir. Ülkeyi ziyaret edecek olanların seyahatleri öncesinde doktora başvurup sıtma, tifo, tetanos, hepatit A ve B hastalıklarına karşı gerekli önlemleri almaları önerilir. Ziyaretçiler kendileri için önemli ilaçları, söz konusu ilaçların Kamboçya'da bulunmaması ihtimalini göz önüne alarak, yanlarında getirmelidirler. Bol miktarda su için. Kaynatılmış bile olsa musluk suyu içmeyin; şişe suyu her yerde bulunabilmektedir.

Sivrisineklere karşı bir böceksavar kullanılmalıdır. Sivrisineklerce taşınan hastalıklardan korunmanın en emin yolu budur. Kamboçya sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip olduğundan basit ve hafif giysiler tercih edilmelidir. Doğal pamuklu kumaşlar en uygun tercihtir. Soğuk kış günlerinde veya aşırı klima çalıştırılan otellerde veya restoranlarda bir ceket gerekebilir. Açık havada yapılan turlarda güneşe karşı korunma amacıyla bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi tavsiye edilir.


Ülke Mutfağı:
Kamboçya mutfağı, Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarının güzel bir karışımıdır. Çorbalar, pirinç ve sebze yemeklerinin yanı sıra balık, tavuk, sığır ve domuz etleri yaygındır.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET


Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02123665086
Fax: 02123665085
Email: info@kambocya.org.tr
Web Adresi: www.kambocya.org.tr
Adres: Park Plaza, Eski Büyükdere Cad. No:22 Kat:17, Maslak İstanbul
Açıklama: 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Phnom Penh
 Siem Reap
  


p p