En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 JAPONYA

JAPONYA

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 127,433,494
Yüz ölçümü: 377,873 km²
Para birimi: Yen (JPY)
Telefon kodu: 81
Başkent: Tokyo
Yönetim Biçimi: Meşruti Monarşi
Önemli şehirleri: Osaka, Kyoto, Kobe, Nara, Hiroshima, Yokohama
Komşuları: Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur.
Ekonomi: Yüksek Teknoloji (Hi-tech), Bankacılık, Sigortacılık, Ulaşım, Telekomünikasyon, Otomotiv, Elektronik, Makine, Gemi, Kimya, Tekstil, İşlenmiş Gıda
Voltaj: 110 Volt
Dil: Japonca
Din: Budizm, Shintoizm

Japonya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman iklim hakim olmakla beraber, değişik coğrafi bölgelerde 6 farklı iklim gözlemlenir.


JAPONYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Japonya uzun süre kendi kültürünü elinde tutmasına rağmen, 19.yy sonu 20.yy başında Batı teknolojisine ve kültürüne açılmaya başlamıştır.
II. Dünya savaşı yenilgisinden sonra, Japonya kendini çabuk toplamış, Dünya'nın belli ekonomik güçlerinden olmayı başarmış ve Amerika'nın sadık müttefiklerinden biri olmuştur. İmparator tahtını ulusal birliğin sembolü olarak tutmasına rağmen, asıl güç önde gelen politikacılar, bürokratlar, ve yüksek düzey iş adamlarının elinde bulunmaktadır. Otuz senelik benzeri görülmemiş bir büyümenin ardından, Japon ekonomisi 1990 lardan başlayarak büyük bir yavaşlama içerisine girmiştir.

Japonya'nın dört değişik mevsimide tam anlamı ile yaşamasını sağlayan birçok faktör bulunmaktadır. Adalalar topluluğunun önemli iklim geçiş bölgelerinde bulunması ayrıca Asya Kıtası ile Pasifik okyanusunun etkisi bu faktörlerin başlıcalarıdır. Soğuk ve yoğun yağışlı kışlar ile çok sıcak ve nemli yazlar belki dünyanın heryerinde olabilir fakat Japonya'da aynı dönemlerde büyük değişiklikler gözlemlenebilmektedir.

Snowboardçular ve kayakçılar tarafından sabırsızlıkla beklenen kar yağışları Hakuba ve Naeba gibi kar merkezlerine olan talebi yükseltmektedir, kış sporlarına olan ilgiyi de arttırmaktadır. Nagano' da yapılan kış olimpiyatları kış sporlarının popülerliğini daha da arttırmıştır. Her kış Şubat ayında Sapporo'da yapılan Yuki Matsuri (kar festivali) Japonya içinden ve dışından gelen bir çok turisti bölgeye çekmektedir.

İlk bahar ise Japonya'nın en çok beğenilen sembollerinden biridir. Sakura (kiraz çiçekleri) Mart ayı sonunda açmakta ve Nisan ayı boyunca özellikle Kyushu bölgesinde muhteşem manzaraların oluşmasını sağlamaktadır. Daha sonra hanami (çiçek sergileri) dönemi gelir ve binlerce insan bu festivallere katılarak sergilenen çiçekleri ilgiyle izlerler. Hanami geleneği Heian döneminden beri (794~1185) mevcuttur ve Japonların ne kadar doğayla iç içe olduklarının en önemli kanıtlarından biridir. Yetiştirilen çiçeklerin kısa zamanda kaybolan muhteşem görüntüleri insanlara dünya yaşamının ne kadar fani olduğunu hatırlatmaktadır.

Daha sonra dört mevsim içerisinde yer verilemeyecek Haziran ayı çok yağışlı geçmektedir ve bundan dolayı tsuyu (yağış mevsimi) olarak adlandırılmaktadır. Tabiki yoğun yağışlar sıcak ve bol nemli geçecek yazın ilk sinyallerini vermeye başlar.

Yazın hava sıcaklığı ortalama 30 derecenin üzerine çıkar ve yoğun nem havayı dayanılmaz kılar. Haftasonları, insanlar serinlemek amacıyla ya yüksek ve sıcaktan az etkilenen dağlara giderler ya da plajlarda serinlemeye çalışırlar. Yaz aynı zamanda matsuri (festivaller) ve hanabi (havaifişek) mevsimidir. Senenin en büyük festivali olan , Obon Ağustos ayında kutlanır. Her sene milyonlarca insan tarafından ilgiyle izlenen hanabi taikai (havai fişek gösterisi) Tokyo'da bulunan Sumida Nehri 'nde yapılmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında okullar kapalıdır.Yüksek okulların baseball takımları ise düzenlenen ulusal şampiyonada birbirleri ile karşılaşırlar.

Yazın sona ermesi ve son baharın başlangıcı Pasifik okyanusundan gelen büyük fırtınalar, tayfunlar ve hortumlarla anlaşılır. Çoğu büyük tayfun ilk olarak Kyushu bölgesini etkiler buradan tüm ülkeye yayılır. Sobahar'da meydana gelen şiddetli tayfun ve fırtınalar günümüze kadar bir çok insanın yaşamlarını kaybetmelerinin sebebidir. Eylül ayı tsukimi (ay) festivalinin kutlandığı aydır aynı hanami festivali gibidir fakat günümüzde popülerliğini yitirmiştir. Hava Ekim ve Kasım ayları boyunca gitgide soğur, ve birdenbire her yer kırmızı, kahverengi, sarı, ve yeşil renklerden oluşan örtüye bürünür. Koyo (kızıl yapraklar) özellikle Fuji Dağı'nın eteklerinde ve Kyoto'daki tapınaklarda muhteşem manzaraların oluşmasını sağlarlar.

PARA

Yen, 1871 tarihinden günümüze Japonların ulusal parası olarak kullanılmaktadır. En ismi bundan önce kullanılan demir paraların yuvarlaklığından gelmektedir. Bin yen sen olarak adlandırılmakta, ve finansal piyasalarda daha çok bu şekilde kullanılmaktadır. Japonya merkez bankası ilk banknotu 1885 yılında basmış ve yürürlüğe sokmuştur. Japonya dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir.. Genelde sebze, meyva, ekmek ve buğday ürünleri , dana ve koyun eti aşırı pahalıdır.

KONAKLAMA

Kısa süreli konaklama için, çeşitli oteller, Japon tarzı ryokan , pansiyonlar (B&B), minshukular (aile konaklama evleri), kapsül oteller ve motellerden istifade edebilirsiniz. Uzun süreli konaklama için ise : gaijin evleri (yabancı evleri) veya kiralama olanaklarını kullanabilirsiniz. Gaijin evleri kiralama yöntemine göre çok daha ucuza mal olmaktadır anlaşmalar aylık olarak yapılmaktadır. Bir çok kişi uzun süreli konaklamada ilk önce gaijin evlerini tercih etmektedir ileride daha fazla kazanç elde ettiklerinde eve çıkmaktadırlar.

RYOKAN, Geleneksel Japon tarzı dekore edilmiş ve Japon yemeklerinin sunulduğu konaklama yerlerdir. Odaların zemini tatami kaplıdır. Tüm Japonya'ya yaklaşık 90.000 Ryokan bulunmaktadır bunlardan yaklaşık 2.000'i Batı tarzı dekore edilmiştir. Kişi başı konaklama ücreti YP için 6.000 yen ile 60.000 yen arasında değişmektedir.
Ryokan'larda tatami zemine basılmaz ve ayakkabılar çıkarılır, girişte geleneksel çay seremonisi ile karşılanabilirsiniz, restoranlarında ise Japon mutfağının eşsiz lezzetlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz, ayrıca konaklama için Yukata lar da odanızda hazır bekletilmektedir.

Kapsül Oteller, sadece Japonya'ya özgü otellerdir. Her kapsülde bir odada olan çoğu hizmet mevcuttur, örnek olarak TV, air-condition, telefon çoğu kapsül otelde standarttır. Banyolar ise ortak alandır, Fiyatları ise gecelik 5.000 yen civarındadır.

ULAŞIM

Kısa süreli bir seyahat için havayolları iyi ama pahalı bir tercih olabilir. Uzun süreli bir seyahat ve ülkenin bir çok yerine ulaşım için ise trenler büyük kolaylık sağlamaktadır. Trenler için 7,14 ve 21 günlük pass kartlar da almak mümkün. Pass kart fiyatları yetişkinler için kullanılan sınıf ve süreye göre değişkenlik göstermektedir, buna göre 28.300 yen ile 79.600 yen arasında isteğinize göre pass kart bulabilirsiniz, 12 yaşından küçük çocuklara %50 indirim uygulanmaktadır.

1964 Tokyo Olimpiyat oyunları ile hizmete açılan Shinkansen hızlı trenleri Japonya'nın en önemli sembollerinden biridir ayrıca en güvenli ulaşım araçlarıdır hizmet vermeye başladıkları tarihten günümüze ölümcül bir kaza meydana gelmemiştir. Bu trenler JR Doğu ve JR Batı olarak iki ayrı işletmeye bölünmüş JR (Japon Demir Yolları) tarafından idare edilmektedir. Ana hızlı tren hatları şunlardır Tokyo'dan Osaka'ya Tokaido hattı, aynı hat oradan San-yo hattı ile Kyushu'da bulunan Hakata'ya devam etmektedir; Tohoku hattı Morioka'ya,Joetsu hattı ise Niigata'ya ulaşımı sağlamaktadır. JR Doğu Yamagata, Akita ve Nagano hatlarının yapımını 1990'da tamamlamıştır.

Metrolar Japonya'nın yoğun nüfus ve küçük yüzölçümüne rağbetle büyük kolaylık sağlayarak, şehir içi ulaşımı çok rahatlatmaktadır. Tokyo, Yokohama, Nagoya, Kyoto, Osaka ve Sapporo gibi şehirlerde metro hatları özel şirketler tarafından işletilmektedir. En büyük dezavantajları ise gece yarısından sonra sabah 05:00'a kadar hizmet vermemeleridir. Tokyo metrosunu iki firma işletmektedir, Eidan ve Toei ve toplam 12 hattan oluşmaktadır. Hatlar renklerle gösterilmiştir fakat en zor olan kısım sadece kanji harfleri ile bilet satan gişelerden bilet almaktır. En kısa mesafe 160 yen tutarındadır ve trenlere göre biraz pahalıdır.

Taksi fiyatları geçmiş yıllara oranla rekabetten dolayı daha ucuzdur. fakat halen en pahalı ulaşım araçlarıdır başlangıç 600 yen'dir ve her 400 metrede bir 80 yen artış göstermektedir. Gece 11'den sonra ise hizmet %20 daha pahalıdır. Yani en son treni kaçırırsanız pahalı bir dönüşe hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Kırmızı işaret boş olduğunu yeşil işaret ise dolu olduğunu ifade etmektedir. Kapı otomatik olarak beyaz eldivenli şoför tarafından açılır ve kapanır, Japonya taksileri temizlik ve servis açısından dünyada önde gelir. Özellikle istasyonların önünde taxi-noriba (durak) larını bulabilirsiniz, geceleri veya yağışlı günlerde taksi bulmak biraz daha güçleşmektedir.


Ülke Mutfağı:
Japon yemekleri mevsimleri takip eder ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Görünüş çok önemlidir. Lezzetin yanında, sebzelerin kesimi, tabağa yerleştirilmesi ve yiyeceklerin hep birlikte bir manzara teşkil etmesi çok önemli. Japon mutfağının en önemli özelliği çok sağlıklı olması. Japonların uzun ömürlü olması da sağlıklı yeme alışkanlığına dayanıyor. Balık ve tofu (fermente edilmiş soya fasulyesi) gibi kalorisi düşük gıdalar çokça tüketiliyor. Yemeklerde çok yağ kullanılmıyor. Daha çok haşlama, buharda pişirme, ızgara gibi yöntemler tercih ediliyor. Baharat da fazla kullanılmıyor. Tuz, bazen şeker, soya sosu gibi tatlandırıcılar kullanılıyor.

Türkiye'de ekmek neyse, Japonya'da da pirinç aynı şey. Japon mutfağında ekmeğin yerini pirinç pilavı alıyor. Hatta 'yemek yemek' yerine Japonya'da 'Pirinç yemek' deyişi kullanılıyor. Türkiye'nin bazı yörelerinde kullanılan, 'Ekmek yemek', yerine kullanılan 'Pirinç yemek', öğün anlamına geliyor. Buna rağmen sabah kahvaltısında ekmek yiyenlerin sayısı da çok. Öğlen yemeklerinde genelde makarna çeşitleri ve spagettiye benzeyen udon yeniliyor. Uzun erişteye benzeyen udon, sulu veya susuz olarak kâsede servis ediliyor, soslu olarak da yenebiliyor. Yaz aylarında soğuk olarak da yeniyor. Akşam yemeklerinde pilav ve çorba tercih ediliyor. Hemen her yemekte pirinç pilavı bulunuyor. Yemeklerin ardından tatlı yeme alışkanlığı pek yok. Tatlı daha çok 10.00 veya 15.00 saatlerinde yeşil çayla birlikte yeniliyor. En yaygını da Azuki (kırmızı fasulyenin haşlanıp şekere batırılmasıyla hazırlanan tatlı). Bunun dışında Wagashi denilen ufak nişastalı şekerlemeler var. Wagashi'nin temel özelliği mevsimlere göre şekil ve renk değiştirmesi. Sonbaharda krizantem çiçeği, ilkbaharda kiraz çiçeği, kışın kar, yazın daha canlı renklerde yapılıyor.

Yaklaşık 200 yıl öncesine kadar dini inanışlar gereği dört ayaklı hayvanlar yenmediği için daha çok balık, tavuk ve soya fasulyesi gibi yiyecekler Japon mutfağının temel besinlerini oluşturuyor. Japonya'da balık ve tavuk etinin yanında kırmızı et de bazen kullanılıyor. Ancak Japonya'da koyun eti kullanılmıyor. Çünkü koyun eti bulunmuyor. Pastırma kadar ince kesilen dana eti tavada, çok az sosla ve sebzelerle pişiriliyor ve çırpılmış çiğ yumurtaya batırılarak yeniyor. Haşlanarak hazırlanan çeşidine 'Shabushabu'; fondue'de pişirilenine ise 'Subiyaki' deniyor. Kızartmalarda mısır özü yağı ve susam yağı kullanılıyor. Soya fasulyesi dışında başka bakliyat çeşidi kullanılmıyor. Yalnızca, barbunyaya benzeyen kırmızı fasulye haşlanıp şekere batırılarak tatlı olarak yeniliyor (Azuki).

Salatalarda sebzeler yalnızca çiğ olarak kullanılmıyor. Sebzelerin haşlanmış olarak da salatada kullanılması yaygın. Salata mayonezli veya çeşitli soslarla yeniyor. Yemeklerde ise sadece soya sosu kullanılmıyor.

Japonya’daki lezzetlerden bir kaçını şöyle sıralayabiliriz:

SUKIYAKI, ince kesilmiş etin çeşitli sebzeler, tofu ve pirinç şehriyesi ile bir arada pişirilmesiyle hemen servis masasının üzerinde hazırlanır.

TEMPURA, büyük karides, mevsim balıkları ve sevzelerin yumurta, su ve unlu bir karışıma bulandıktan sonra kızgın yağda kızartılmasıyla yapılır.

SUSHI, bir parça çiğ deniz ürününün bir topak sirkeli pilavın üzerine yerleştirilmesiyle yapılır. Başlıca malzemeleri ton balığı, mürekkep balığı ve karidestir. Salatalık, tuzlanmış turp, ve şekerli yumurta omleti ile de servis yapılabilir.

SASHIMI, soya sosuyla yenilen dilimlenmiş çiğ balıktır.

KAISEKI RYORI, Japon mutfağının en zarif lezzetlerinden birisi olarak görülmektedir. Yemekler genelde, sebze ve balık ile yapılıp, çeşnilerin temelini deniz yosunu ve mantarlar oluşturur ve tatlılarının sadeliğiyle karakterize edilmektedir.

YAKITORI, küçük parçalarda tavuk eti, karaciğer ve sebzelerin bambu şişine dizildikten sonra sıcak kömür ateşinde pişirilmesiyle yapılır.

TONKATSU, ekmek kırıntılarına bandırılarak derin yağda kızartılan domuz pirzolasıdır.

SHABU-SHABU, önce yemek çubuklarıyla tutup kaynar suya ve daha sonra da sosa batırılarak yenen yumuşak ve ince kesilmiş sığır etidir.

SOBA & UDON, Japon eriştesinin iki çeşididir. Soba, kara buğday unundan, Udon ise buğday unundan yapılır. Genellikle çorba içinde ya da sosa batırılmış olarak servisi yapılan soba ve udonun bunların dışında birbirinden leziz yüzlerce farklı sunum şekli mevcuttur.

Eğer bir Japon yemeği yiyorsanız büyük ihtimalle HASHI (Çubuk) ile yiyeceksinizdir. Hashiler masada Hashioki (çubuk dayanağı) üzerine ve ucu sol tarafa gelecek şekilde yerleştirirler. Hashiyi sağ eliniz ile alıp ucunu sol elinizin avucunda sabitledikten sonra tutma pozisyonuna geçiniz. Hashiyi ortasından veya ince ucundan değil kalın ucuna yakın yerinden tutunuz.

Japon mutfağının temel malzemeleri :

* Soya sosu, zencefil, karabiber
* Mirin (tatlı pirinç sosu)
* Miso (soya fasulyesi ezmesi)
* Shichimi togarashi (baharat karışımı)
* Wasabi (yeşil ve çok acı turp ezmesi)
* Katsubushi Kombu (bir çeşit yosun)


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124460500
Fax: 03124371812
Email: ryoji@jpn-emb.org.tr
Web Adresi: www.tr.emb-japan.go.jp
Adres: Reşit Galip Caddesi, No:81, Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama: Haftaiçi 09:30–12:30 , 14:30–17:00
 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Hakone
 Kyoto
 Osaka
 Tokyo
  


p p