En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 İTALYA

İTALYA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 59,337,888
Yüz ölçümü: 301,318 km²
Para birimi: Euro
Telefon kodu: 39
Başkent: Roma
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Milano, Venedik, Floransa, Napoli, Cenova
Komşuları: Avusturya, Fransa, Vatican, San Marino, Slovenya, İsviçre
Ekonomi: Turizmin ekonomideki payı önemlidir. Tekstil, seramik, kimyasal ürünler, gıda, makine, demir ve araba üretimi ülkenin önemli ekonomik faaliyetleridir.
Voltaj: 110 Volt
Dil: İtalyanca
Din: Hristiyan (Katolik)

İtalya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
7 ayrı iklim görülmektedir. Ama genel olarak ılıman hava hakimdir.


İTALYA VIDEOShare |Genel bilgi:
İtalya'nın çizme şeklindeki yarımadası, Alplerden Sicilya'ya kadar 1210 km uzunluğunda ve 170 ila 240 km genişliğindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü yaklaşık 300.000 km2'dir.

İtalya, Dogu, Batı ve Güney tarafından Ligure Denizi, Tiren (Tirreno) Denizi, Ionia (İyonya) Denizi ve Adriyatik Denizi ile yaklaşık 7400 km'lik sahil şeridi ile çevrilmiştir. Kuzeydeki Alp Dağlari ile kendisine karadan komşu olan ülkeler; Fransa, İsviçre ve Avusturya'dır. Apenin Dağları Kuzeydeki Alp dağlarından başlayarak Güneydeki Sicilya Adasına kadar uzanmaktadır. Sardinia (Sardunya), İtalya'nın bir başka büyük adası olup ülkenin batısında bulunmaktadır.

İtalya 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Kuzeyden Güneye bu bölgeler; Valle d'Aosta, Piemonte, Lombardia, Liguria, Veneto, Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Calabria, Basilicata, Sicilia (Sicilya), Sardenia (Sardunya) olup İtalya'da toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunmaktadır.

Her bölge birbirinden farklı ve her birinin kendi yöresel hükümeti bulunmaktadır; bazıları özel bir statüye ve belirli bir 'otonom'luğa sahiptir. Kuzeydeki dağ dorukları ve gölleri, oldukça geniş ve bereketli Po deltası, yuvarlak tepeleri ile Toskana ve Umbria bölgeleri, dik yamaçlı dağları ile Abruzzo bölgesi, son derece güzel ve uzun Napoli körfezi, portakal üretimi ile Sicilya, ormanlık dağları ile Sardenia ve İtalya'nın her yerinde uzun, güneşli, kumlu, çakıl taşlı ve kayalıklı sahilleri, 10 derece enlemini içine alan İtalya'nın cografyasını oluşturmaktadır.

Yüzölçümünün % 40'ını dağların oluşturmasına ve ovalarının çoğunlukla aşırı ıslak veya kuru olmasına rağmen İtalya, Batı Avrupa'nın en önemli tarım ürünü üreticilerinden birisidir. Yüzyıllar boyu süren yoğun denemeler ve yıllar süren islah, kurutma ve sulama çalışmaları bunu mümkün kılmıştır. Oldukca geniş ürün yelpazesi içerisinde tahıl, prinç, hayvan yemi, ve kuzeyden gelen meyveler bulunmaktadır.

Üzüm bağları hemen hemen her yerde bulunabilir. Zeytin ağaçları orta ve güney İtalya'nın tepelik bölgelerinde, turunçgiller özellilikle güneşli güneyde bol olarak bulunmaktadır. Yılın her sezonu için her türlü salatalık ve sebzeler ülkenin hemen her yerinde üretilmektedir.

II. Dünya savaşından sonra İtalya ekonomik bakımdan hızlı bir ilerleme gösterek Endüstrileşmiş ülkeler arasında kendisini ispat etmeyi bilmiştir. Endüstri, kuzeydeki Milano, Genova ve Torino'da yoğunlaşmış olmasına rağmen Toskana, Emilia Romagna ve Orta ve Guney İtalya'da da önemli merkezler bulunmaktadır. Hidroelektrik kullanımında Avrupa'nın birincisi olan İtalya'nın önemli endüstrileri; çelik, makine mühendisliği, kimyasallar, lastik, tekstil, cam ve petrol endüstrisidir. İtalya, Toskana bölgesindeki çok güzel, saf Carrara mermeri ile bütün dünyaca meşhurdur.

"İtalya" ismi oldukca eskilere dayanmaktadır; Eski yunanlılar bulunduğu yöne dayanarak Esperia yani Batı Ülkesi olarak adlandırmışlardır. Zamanla bu ismin yerini bugünkü ismi olan İtalya'ya bırakmıştır. İtalia (anlamı dana olan Latince vitilus kelimesinden türemiş olabilir) kelimesi önceleri sadece Calabria bölgesinde kullanılıp danaların bulundugu ülke veya büyük bir ihtimalle danalara tapılan ülke anlamına gelmekteydi. Daha sonraları Romalıların ülke sınırlarını genişletmesiyle bu isim bütün yarımada için kullanılmıştır.

İtalya tarihi Antik Roma döneminde ilk altın çağını yaşamıştır. Roma İmparatorluğunun çökmesiyle İtalya'da irili ufaklı devletler ortaya çıkmıştır. Venedik Cumhuriyeti,Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Lombard Birliği, Napoli Krallığı ve Floransa Cumhuriyeti gibi bu devletler kendi aralarında ve diğer ülkelerle savaşmışlardır. Ayrıca İtalya'nın tarihinde güney bölgesinde kurulmuş Müslüman bir Sicilya Emirliği dönemi de vardır.

15. yüzyılda Rönesans İtalya'da doruğuna ulaşmıştır. 1861 yılında İtalya Krallığı kurulunca İtalya Roma döneminden sonra ilk defa tek bir ülke haline gelmiştir. Bundan sonra diğer Avrupa ülkeleri gibi kolonileşme yoluna giden İtalya Osmanlı Devleti'na karşı yaptığı Trablusgarp Savaşı'nı kazandı. Libya, Etyopya ve Somali gibi bazı Afrika ülkelerini işgal etti. Ayrıca I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'ye ait Oniki Adaları eline geçirdi.

1922-1943 yılları arasında İtalya Benito Mussolini'nin liderliği altında Faşizme yöneldi. II. Dünya Savaşı'nda yenilmesinden sonra büyük bir çöküntü yaşadı. İtalyan halkı 1 Ocak 1948 tarihinde yeni bir anayasayı onaylayarak cumhuriyeti ilan etti. 4 Nisan 1949 tarihinde NATO'nun, 25 Mart 1957 tarihinde de Avrupa Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Para birimi eurodur. Nominal USD baz alındığında dünyanın en büyük altıncı ekonomisi, satın alma paritesi göz önüne alındığında ise dünyanın yedinci en büyük ekonomisidir. En yakın ticaret bağlantısı Avrupa Birliği ülkeleridir. AB ile yaptığı ticaretin toplam ticaretteki payı %59dur. Ayrıca OECD, AB ve G8'e üyedir. Ülkede yoksulluk snırı altında yaşıyan nüfus toplam nüfusun %12sidir.(2002 verileri) 2006 enflasyon oranı %2,6dır. İşgücü ise 24,6 milyondur. Ayrıca işsizlik oranı %7dir.

TURİZM

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya, Unesco Dünya Miras Listesine sahip bölge ve eserleriyle ön plandadır.

Roma : İtalya'nın ve geçmişte Roma İmparatorluğunun başkenti
Bologna : Ülkenin önemli üniversite şehri, tarih, kültür ve yemek konusunda söz sahibi
Floransa : Rönesans şehri, mimari ve sanat konusunda dünyaca meşhur
Cenova : Ortaçağın en önemli liman şehri, bugün tarihin izlerini halen taşımakta
Milano : Dünyanın en önemli ticaret, moda ve iş merkezlerinden
Napoli : Batı Dünyasının en eski yerleşim yerlerinden
Venedik : Kanallarıyla meşhur kentin eşi benzeri yok

Amalfi Sahili : Olağanüstü güzellikteki kayalık sahil, özellikle yaz aylarında çok popüler
Capri — Napoli körfezinde meşhur ada, tarih boyunca Roma İmparatorlarına bile ev sahipliği yapmış
Cinque Terre : Liguria bölgesindeki bu şirin ve küçük beş köy, Unesco Miras Listesine dahil edilmiş
Como Gölü : Muhteşem doğası ve birbirinden güzel yerleşim yerleri ile ülkenin gözbebeği
Garda Gölü : İtalya'nın en büyük gölü, aynı zamanda en popüler turistik destinasyonlardan bir tanesi
Pompeii : Vezüv yanardağının lavlarının altında tarih olan yerleşim
Praja a Mare : İtalya'nın en iyi saklanmış sırrı
Vatican City : Katolik kilisesinin başı ve Papa'nın evi


Ülke Mutfağı:
Basitliği, herkes tarafından hoşa gidilerek sevilmesi ile dünyaca meşhur olan italyan mutfağı en sağlıklı mutfaklardan birisidir.

Coğrafi konumu itibariyle Avrupa'nın harikulade bir yerinde olan Italya, uygun iklimi ile sizlere zeytinyağı için zeytin, şarap için üzüm, makarna ve ekmek için buday gibi doğal ürünleri, sebze çeşitlerini, balık ve dana eti, tavşan, kümes hayvan etleri gibi beyaz et türlerini sunan Akdeniz mutfağının en iyisi ve dünyaca meşhur olanı olması itibariyle bir gurur kaynağıdır.

Dünyaca bir üne sahip İtalyan mutfağının çeşitli örneklerini tatmanın mümkün olduğu ülke çapında hizmet veren uluslararası ün yapmış restoranların yanısıra, daha ekonomik seçenekler ile lezzetli yemeklerin sunulduğu “trattorie” ve “rosticceria” adı ile bilinen küçük lokantaların binlercesi bulunmaktadır. “pizzeria” isimli pizzacılar yine aynı grup içerisinde geç saatlere kadar hizmet vermektedirler.

Şehir merkezlerinde yine çeşitli yerel lezzetlerin ekonomik olarak bizzat restoran sahipleri tarafından yapılıp sunulan “ev yemeği” yapan küçük aile restoranları bulunmaktadır.

İtalya’nın her yöresinde kendine özgü özel yemeklerin bazıları özel isim veya yerler ile meşhur olmuştur. Napoli tarafında (burada doğmuş olması nedeniyle) “pizza”, Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği”, Siena’nın sadece su ve undan ibaret makarnası “pici”, Roma’nın baharat soslu makarnası “arabbiata” ile yumurta, jambon ve karabierli makarnası “carbonara”, Milano’nun safranlı pilavı, ve kuzey bölgesinin daha çok kışın yenilen tanınmış “polenta” sı (mısır unu peltesi), Sardunya adasının genç domuz etinden kızartılarak yapılan meşhur “prochutto”su, Pulia’nın sadece un ve su katılarak el ile yapılan ve şalgam-yeşilliği ile terbiye edilen taze bukle makarnası “orecchiette alla cirne di rape” ve diğer bölgelerde bulunan sayısız diğer yöresel yemekler bunların arasında sayılabilir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124274416
Fax: 03124574280
Email: ambasciata.ankara@esteri.it
Web Adresi: www.italian-embassy.org.ae
Adres: Atatürk Bulvarı, 118 Kavaklıdere Ankara
Açıklama: Çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09.00 ile 13.00 ve 15:00 ile 17:30 arası

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02122431024
Fax: 02122525879
Email: consolatogenerale.istanbul@esteri.it
Web Adresi: www.consistanbul.esteri.it
Adres: Tom Tom Kaptan Sokak No:15 Boğazkesen, Beyoğlu, İstanbul
Açıklama: Çalışma saatleri: Pazartesi - Perşembe; 08:30 ile 13:00 ve 13:30 ile 16:30; Cuma; 08:30 ile 14:30 arası 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Floransa
 Milano
 Napoli
 Roma
 Sicilya
 Siena
 Venedik
  


p p