En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 İSKOÇYA

İSKOÇYA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 5.094.800
Yüz ölçümü: 78.772 km²
Para birimi: Pound
Telefon kodu: 44
Başkent: Edinburgh
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Glasgow, Aberdeen, Inverness, Dundee
Komşuları: Güneyde İngiltere, Doğuda Kuzey Denizi, Batıda Atlantik Okyanusu
Ekonomi: Madencilik, Demir-Çelik, Bankacılık, Finans, Elektronik, Viski, Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: İngilize, İskoçça, Galce
Din: Hristiyan (Protestan, Katolik)

İskoçya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
İskoçya'nın iklimi, Britanya ortalamasına göre oldukça sert ve soğuktur. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama hava sıcaklığı 15-19 °C olarak seyreder.


İSKOÇYA VIDEOShare |Genel bilgi:
İskoçya, Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden biridir. Üçte birini kapladığı Britanya adasının en kuzeyinde yer alır.

İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir.

Başkent Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları, ve doğal güzellikleri olan bir şehridir. 843 yılında Kenneth MacAlpine’in krallığında kurulan İskoçya, dünyada varlığını sürdüren en eski ülkelerden biridir.

1707 tarihine kadar bağımsızlığını korumuş olan ülke daha sonra İngiltere Krallığı ile birleşip Büyük Britanya Krallığı’nı oluşturmuştur. 1707 yılında İngiltere ve İskoçya parlamentoları dağıtılmış ve bu iki parlamentonun tüm yetkileri Londra’da kurulan yeni Birleşik Krallık Parlementosuna verilmiş olsa da, İskoçya’da hukuki sistem ve kilise dahil olmak üzere birçok kuruluş o günden bugüne İngiltere’den ayrı olarak işlemeye devam etmiştir.

1997 yılında yapılan halk oylamasıyla İskoçya sonunda kendi parlementosunu kurmuştur. Fakat bu parlementonun yalnızca İskoçya’ya özgü belli konularda yetkisi vardır. Savunma ve uluslararası ilişkiler gibi önemli alanlarda yetkiyi elinde bulundurmasının yanısıra, Birleşik Krallık Parlamentosu teoride İskoçya Parlamentosunu dağıtma yetkisine de sahiptir. 2004 yılında yapılan bir araştırma, İskoç halkının %66’sının İskoçya Parlementosu’nun yetkilerinin arttırılmasından yana olduğunu ortaya koymuştur.

Coğrafı olarak İskoçya, kuzeyden güneye 3 ana bölgeye ayrılmıştır. Bunlar dağlık bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakın olan Central Belt ve tepelik bir araziden oluşan Southern Uplands’dir. İskoçya nüfusunun çoğu Edinburgh, Glasgow ve Stirling gibi en önemli şehirlerin içinde yer aldığı Central Belt bölgesinde yaşamaktadır. Bunun yanında İskoçya’ya bağlı 130’u yerleşim bölgesi olan 790 ada vardır. İskoçya, dağları, nehirleri ve gölleriyle zengin bir doğaya sahiptir. Bunlardan en ünlüsü şüphesiz yöre halkının Nessie adını verdiği efsanevi canavarla ünlü Loch Ness’tir.

İskoçya Harry Potter’in yazarı J. K. Rowling'le, erkeklerin giydiği kilt adı verilen eteklerle, viskisiyle, gayda adı verilen ulusal çalgısıyla, Cesur Yürek filminin efsanevi kahramanı William Wallace ile, Robert Burns’un şiirleriyle, penisilini keşfeden Alexander Fleming, telefonu icat eden Alexander Graham Bell ve daha nice önemli bilim adamıyla tanınır.


Ülke Mutfağı:
İskoç mutfağı, av eti, süt ürünleri, balık ve sebze ağırlıklı olup bunların yöresel damak zevklerine göre hazırlanma ve pişirilme yöntemlerine sahip yemeklerden oluşur. Basitliğin ön planda olduğu yemeklerde baharatlar önemli rol oynamazlar. Tarih boyunca ülkede hayvansal besinlerin çokca tüketilmesi istemeden de olsa kalp ve damar rahatsızlıkları ve obeziteye davetiye çıkarır.

Günümüzde ise İskoç halkı daha sağlıklı beslenme adına balık ve sebze ağırlıklı bir diyet uygulamaya yönelmiştir. Ancak dar gelirli kesim için hala geleneksel yemekler vazgeçilemez durumdadır.

İskoçların içki alışkanlıklarında viski (Scotch) dışında sarı "Lager" ve siyah "Ale" biralar, ana malzemesi malt viski olan Drambuie likörü gelmektedir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124553344
Fax: 03124553356
Email: britembcon@fco.gov.uk
Web Adresi: www.britishembassy.gov.uk/turkey
Adres: Şehit Ersan Caddesi No:46/A, Çankaya – Ankara
Açıklama: Pazartesi – Cuma 08:45-17:00

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02123346504
Fax: 02123346401
Email: VisaMail.Istanbul@fco.gov.uk
Web Adresi: www.britishembassy.gov.uk/turkey
Adres: Meşrutiyet Cad. No:34, Tepebaşı – İstanbul
Açıklama: Pazartesi – Cuma: 08:30–16:45 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Aberdeen
 Edinburgh
 Glasgow
 Inverness
  


p p