En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 HIRVATİSTAN

HIRVATİSTAN

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 4,440,690
Yüz ölçümü: 56,542 km²
Para birimi: Kuna
Telefon kodu: 385
Başkent: Zagrep
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Split, Dubrovnik, Trogir
Komşuları: Slovenya, Macaristan, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan, Adriyatik Denizi
Ekonomi: Makine elektrik araç gereçleri, kimyasallar, yakıt ve yağlar, gıda maddeleri, kimyasallar ve plastik sanayi, makine parçaları, metal, elektronik aletler
Voltaj: 110 Volt
Dil: Hırvatça
Din: Hristiyan

Hırvatistan  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Kuzey Hırvatistan’da ılıman karasal iklim yaşanırken, merkezi ve yüksek bölgelerde dağlık iklim hakimdir. Adriyatik kıyısında tamamen Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Merkezi ve kuzey bölgelerde kışlar soğuk ve karlı geçerken, sonbahar ve ilkbaharda kıyı şeridi boyunca ılıman iklim hakimdir. Ocak ayında iç kısımlarda ortalama hava sıcaklığı -10’dan 5°C’ ye, Ağustos ayında ise 19’dan 39°C’ ye kadar değişiklik gösterir.


HIRVATİSTAN VIDEOShare |Genel bilgi:

Topografi
Coğrafi olarak dağınıktır; Macaristan sınırı boyunca düz toprak ovalar, Adriyatik kıyısı ve adaları yakınında alçak dağlar ve dağlık araziler mevcuttur. En büyükleri Krk ve Cres olmak üzere 1,246 adası bulunmaktadır. En yüksek noktası Dinara ise 1,830 m.’dir.

Tarih
Hırvatlar, 7. yüzyılın başlarında Balkanlara yerleştiler ve burada iki beylik kurdular: Panonya ve Dalmaçya. Trpimirov Hanedanı’nın 850 yılında Hırvat Dukalığı’nı taşıdığ Dalmaçya 925 yılında Panonya beyliği ile Kral Tomislav’ın idaresi altında krallık oldu. 1102 yılında, Hırvatistan Macar Krallığı ile birleşti. 1526’da gerçekleşen “döküntüler döküntüsü” Mohaç Meydan Muharebesinden sonra, Hırvatistan 1527 yılında Habsburg Hanedanlığı’nın bir parçası oldu. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I. Dünya Savaşı sonunda dağılana kadar, Hırvat toprakları Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. 1918’de Hırvatlar, Sırplar ve Slovenler; 1929 yılında Yugoslavya olarak tanınacak imparatorluğu kurdular. II. Dünya Savaşı’nın akabinde, Yugoslavya Marshal Tito’ nun güçlü eli altında bağımsız komunist bir devlet oldu. 1991 yılında, Yugoslav askeri 4 yıllık aralıklı; fakat kanlı süren savaştan sonra Hırvatistan’dan çekildiğinde, Hırvatistan bağımsızlığını ilan etti.
Sırpların son işgalinde olan doğu Slovanya bölgesi de, 1998’de Birleşmiş Milletler gözetimi altında Hırvatistan’a geri verildi. Savaş, yüzyıllardır Hırvatistan topraklarında yaşayan yerli Sırp azınlığının Bosna’ya ve Sırbistan’a toplu göçüyle sonuçlandı. Bağımsızlık savaşı öncesinde, Hırvatistan’ın Sırp azınlığı tüm nüfusun yaklaşık %11’ini oluşturuyordu. Şimdi Hırvatistan’ın en popüler şehirlerine giden ziyaretçiler, bu vahşetin küçük fiziksel kalıntılarını görebilir. Hırvatistan’ın özellikle kıyı bölgeleri oldukça çarpıcıdır ve Doğu Avrupa ile Akdeniz’in karma cazibesine sahiptir.

Kültürel Miras
Hırvatistan, muazzam gösterişli yerleriyle gezilmeye değer olmasından dolayı etkileyici bir tarihe sahiptir. Birçok kasabasında içerdiği tipik mimarisiyle tarihi bir merkez bulunmaktadır. Kıyı ve karasal kısımları arasında farklılıklar vardır bu yüzden iki tarafta gezilmelidir. Kıyısal mimarinin önemli örneklerinden en ünlü olanı Dubrovnik’dir, ancak bu görülmeye değer tek yer orası olduğu anlamına gelmemektedir. 1 milyon nüfusuyla önemi açısından Dubrovnik’e eşdeğer olan en geniş şehir başkent Zagreb’dir. Tüm özellikleri itibariyle modern bir şehirdir ancak rahatlık hissinide vermektedir. Doğuda Slavonija bölgesinde bulunan başkent Osijek ve savaştan zarar görmüş olan Vukovar büyüleyicidir. Bölgeye yayılmış olan üzüm bağları ve şarap mahzenleri gezilere tad veren en önemli sebeplerdendirler.Ülke Mutfağı:
Hırvatistan yemek alışkanlıklarına göre iki iklim bölgesine ayrılır. Bunlardan birisi Akdeniz iklimi, diğeri ise kara iklimidir. Akdeniz iklimine göre gelişmiş olan yeme alışkanlığı balık ve sebze ağırlıklıdır. Sebze olarak en çok Dalmaçya lahanası ve roka tüketilir. Sebzeler haşlandıktan sonra üzerlerine soğuk zeytinyağı eklenir. Genelde kıyı şeridinde ve adalarda yemeklerde zeytinyağı kullanılır.

Kara ikliminin hakim olduğu bölge mutfağında ise daha çok sığır, domuz veya çeşitli kümes hayvanları etleri kullanılır. Hırvatlar fazla koyun eti yemezler. Sadece ilkbaharda adalardan ve kıyı şeridinden gelen kuzu etini tüketirler. Ayrıca bu mutfakta inek sütünden yapılan taze peynir çok kullanılır. Hırvatlar bu taze tuzsuz peynirle hem tatlı hem de tuzlu yemekler yaparlar.

Hırvatlar fazla baharat kullanmaz. En çok kullandıkları baharatlar, acı ve tatlı kırmızı biber, karabiber ve kurutulmuş sebze tozlarından yapılan "Vegeta" dedikleri bir tür sebze tozudur. Aslında bu bir marka olup, daha sonra sebze tozunun simgesi ve ismi haline gelmiştir. Hırvatlar daha çok taze ot ve şimşir kullanırlar. Özellikle fırında pişirilen kuzu etlerini şimşirle hazırlarlar.

Hırvatların en ünlü ve karasal bölgeye ait olmasına rağmen, Hırvatistan'ın hemen her yerinde hazırlanan yemeklerinden biri " Strukle" (ştrükle) dir. Yufka ile yapılıp ocakta veya fırında pişirilen ve bir çeşit sufle olan bu yemeğin tatlısı ve tuzlusu yapılır. Tuzlu olarak, etlisi, peynirlisi ve lor peynirlisi gibi çeşitleri vardır. Kullanılan malzemeler her yerde aynı olmasına rağmen yapılış tarzı değişir ve yapıldığı bölgeye göre, "Zagorya ştrüklesi", "Mecimurya ştrüklesi" gibi isimler alır. Ştrükle genel olarak giriş yemeği veya tatlı olarak yenir ana yemek değildir.

Akdeniz Mutfağı'nın karasal mutfak üzerinde büyük etkisi olmuştur. Taze deniz balığını Hırvatistan'ın hemen her yerinde bulmak mümkündür. Deniz ürünleri Hırvatların vazgeçemediği ürünlerdir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET


Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 03124469460
Fax: 03124366212
Email:
Web Adresi:
Adres: Kelebek Sok. No:15/A Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama: 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Dubrovnik
 Split
 Zagreb
  


p p