En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 HİNDİSTAN

HİNDİSTAN

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 1,125,000,000
Yüz ölçümü: 3,287,590 km²
Para birimi: Rupi
Telefon kodu: 91
Başkent: Yeni Delhi
Yönetim Biçimi: Parlamenter Federal Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Bombay, Jaipur, Kalküta, Varanasi, Bangalore, Udaipur, Agra
Komşuları: Kuzeyde Çin, Nepal ve Bhutan, Doğuda Myanmar ve Bangladeş, Batıda Pakistan, Güneyde Hint Okyanusu
Ekonomi: Tarım; Pirinç, buğday, pamuk, hint keneviri, çay, şekerkamışı, patates. Çiftçilik, Tekstil, Mücevherat
Voltaj: 110 Volt
Dil: Hintçe
Din: Hinduizm %83, Müslümanlık %12

Hindistan  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Kuzeydeki Himalaya Sıradağları tüm ülke için mükemmel bir meteorolojik bariyer oluşturmaktadır. Ülkenin büyüklüğüne ve farklı kabartısına rağmen musonları mevsimsel etkisi tüm ülkede belirgindir. Kuzey Hindistan’ın büyük bir bölümü tropikal bölgeninin dışında kalsa da tüm ülkede yüksek sıcaklık ve kuru kışın hakim olduğu tropikal iklim etkilidir.


HİNDİSTAN VIDEOShare |Genel bilgi:
Asya’da bulunan ve yüzölçümü bakımından dünyada yedinci, nüfus bakımından ikinci sırada yer alan devlet. Kuzeyinde Keşmir ve Çin, kuzeydoğusunda Nepal ve Bhutan, doğusunda Bangladeş ve Birmanya, güneydoğusunda Seylan, güneyinde Hint Okyanusu, kuzeybatısında Pakistan bulunur. Üçgene benzeyen Hindistan yarımadası, ülkenin en büyük kısmını kaplar. Ülkenin kapladığı alan 3.287.590 km2 olup, kuzey-güney uzunluğu 3200 km, batı-doğu uzunluğu ise 2400 kilometredir.

Güneyde tropikal muson'dan kuzeyde sıcak bir iklime varan iklim değişikliklerinin yaşandığı bir coğrafyada yer alır. Aralık ve Şubat ayları arasındaki dönemde en serin iklim yaşanır. Bu dönemde gün içinde hava güneşli geçer. Mart ve Mayıs ayları arasındaki dönemde oldukça sıcak, kuru ve tozlu bir hava hakimdir. Yazın, Haziran ve Eylül ayları arasındaki dönemde, ülkenin büyük bir bölümünde Muson yağmurları görülür.

Dünya nüfusunun yaklaşık altıda birine sahip Hindistan, yeryüzünde karşılaşabileceğiniz her türlü tarihi, kültürel, mimari ve tabii zenginliği bünyesinde barındıran bir ülkedir. Ülkeyi ziyaret etmek, hayal sınırlarını olabildiğince genişleten beklenmedik tecrübelere yelken açmakla eşdeğerdir.

Hinduizm'in ve çok kültürlülüğün şekillendirdiği sosyal yaşam, tapınaklar, saraylar, nehirler, on binlerce km'lik sahilin barındırdığı mükemmel plajlar ve tatil yöreleri, uzun ve zengin bir tarihin miras bıraktığı abideler ve eserler, kuzeyin görkemli Himalaya Dağları, ülkenin batısında uzanan kutsal Ganj Nehri, dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz hayvan türleri ve botanik bahçelerini barındıran muhteşem ulusal parklar, ülkenin efsaneleriyle bilinen kuzeybatı çölleri... Yaşanmamışları ve hiçbir zaman başka bir yerde yaşanamayacakları yaşamak için mutlaka Hindistan'a gelmelisiniz.

Hindistan'ın Altın Üçgen (Golden Triangle) bölgesi gezmeniz gereken yerlerin başında gelir. Bu bölge, sizi tarihi ve mimari eserleriyle insanı büyüleyen kentlere götürecektir. Üçgenin merkezinde başkent Delhi yer almaktadır. Başkentin antik ve modern yapıları, Agra'daki Taj Mahal Sarayı, Jaipur'un sarayları ve hisarları, benzersizdir. Bölgenin doğusundaki Bhubaneswar, Puri ve Konark tapınak kentleri, fazlasıyla etkileyicidir.

Hindistan'ın plajları dünyaca ünlüdür. Bombay'daki Juhu ve Chopatti plajları, Goa'daki plajlar, dünyanın ikinci büyük plajı olan ve ülkenin güneydoğusundaki Chennai liman kentinde yer alan Marina Plajı, Kovalam'ın ünlü plajı, ülkenin sahip olduğu sayısız muhteşem plajdan birkaç örnektir.


KÜLTÜR

Dünyada çok az ülke Hindistan kadar eski ve farklı bir kültüre sahiptir. Hint hayat tarzına adapte olan çeşitli göç dalgaları kesintisiz 5000 yıllık bir tarihe sahip olan Hindistan’da kültürü zenginleştirmiştir. Bu çeşitlilik Hindistan’ı farklı kılan bir özelliktir. Hindistan’da konuşulan dillerde olduğu gibi fiziksel özellikler, din ve ırklarda da yoğun bir çeşitlilik yaşanmaktadır. Bu farklılığın altında Hint medeniyetinin ve sosyal yapısının ta eski zamanlardan bugüne kadar devam eden sürekliliği yatmaktadır. Modern Hindistan’ın ortaya koyduğu farklılık içinde birlik örneğinin tarihte benzeri yoktur.


DİN

Din Hindistan’da bir hayat tarzıdır. Bütün Hint geleneklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Birçok Hintli için din, günlük işlerden eğitim ve politikaya kadar hayatın her safhasına nüfuz etmiştir. Laik Hindistan, Hindu, İslam, Hıristiyanlık, Jainizm, Sihizm ve diğer sayısız dini geleneğe ev sahipliği yapar. Hindu en yaygın dindir ve nüfusun %80’i tarafından uygulanır. Hinduların yanında Müslümanlar önde gelen dini gruptur ve Hint toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Hindistan Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Hindistan’da tüm dinlerce kabul edilen ortak uygulamalar vardır ve her yıl çeşitli müzik ve dans festivalleri tüm topluluklarca kutlanır. Her birinin kendi hac yerleri, kahramanları, efsaneleri ve hatta mutfak alışkanlıkları vardır ki bu toplumun temel özelliği olan özgün farklılık içinde karışır gider. Hinduizm: Bir dini gelenekler dermesi Hinduizmin temelini belirleyen inanışları tanımlamak pek kolay değildir. Hindistan nüfusunun büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu bu inancı şekillendiren tek bir felsefe yoktur. Hinduizm belki de bu şekilde hem teorik alanda hem de uygulamada farklılıklar içerdiğinden dolayı dinler müzesi diye anılabilecek tek dini gelenektir. Bu dinin bir kurucusu ya da kutsal kitabı yoktur. Rig Veda, Upanishads ve Bhagwad Gita, Hinduların kutsal metinleri olarak gösterilebilir.


KIYAFET

Turistler açısından Hindistan’ı cazip kılan özelliklerden biri de halkın çok renkli ve çok farklı kıyafetidir. İpek sariler, parlak çoliler, renkli lehangalar ve geleneksel şalvar-kamiz yüzyıllar boyunca birçok gezgini büyülemiştir. Sari, bir tek kumaş olarak mevcut kıyafetler içinde en çok yönlü olanıdır. Kadınlar tarafından giyilen birçok geleneksel kıyafetten biridir ancak her nasılsa Hint kadının milli kıyafeti haline gelmiştir. Sari, dikdörtgen şeklinde yaklaşık 3,5 x 4,5 metre boyutlarında bir kumaştır. Bu kumaşın stili, rengi ve dokusu değişkenlik gösterir ve keten ve ipek gibi çeşitli insan yapımı maddeden imal edilir. Herhangi bir ölçüye göre dikilmeyen sarinin eskimeyen bir güzelliği vardır. Her ölçüye uygundur. Çeşitli şekillerde giyilebilen bu harika kıyafet ayrıca giyiliş şekli, rengi ve dokusuyla giyen kişinin sosyal statüsü, mesleği, bölgesi ve dini hakkında bilgi verir. Sarinin altına giyilen dar ve kısa bluzun adı cholidir. Choli bir kıyafet olarak milattan önce 10. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve ilk önceleri sadece vücudun ön kısmını örterdi. Rajasthan eyaletinde bu tip choliler hala yaygındır. Hindistan kadınlarının kullandığı diğer bir kıyafet şalvar-kamizdir. Keşmir ve Pencab’da kullanılmaya başlayan bu rahat ve saygın kadın kıyafeti şimdilerde Hindistan’ın tüm bölgelerinde yaygındır. Şalvar pijamaya benzeyen bir pantalondur ve belden ve bileklerden sıkıca içeri çekilir. Kadınlar şalvarın üzerine kamiz adı verilen uzun ve bol bir ceket giyerler. Bazen şalvar yerine churidar giyen kadınlara da rastlanabilir. Bunun üzerine, kurta adı verilen yakası da olabilen bir ceket giyilebilir. Hint kadınlarının çoğunluğu geleneksel kıyafetler giyiyorlarsa da, erkekler daha modern batı kıyafetleri içindedir. Gömlek ve pantolon tüm Hindistan’da giyilmektedir. Ancak köy erkekleri kendilerini kurta, lungi, dhoti ve pijama gibi geleneksel kıyafetler içinde daha rahat hissederler. Güneyde ortaya çıkan lungi bugün hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilmektedir. Bele giyilen küçük uzunlukta bir kumaştır. Dhoti, lunginin uzunudur. Lenga ise köylülerin giydiği pijamaya benzer bir pantolondur. Hint kıyafet şekilleri dini ve bölgesel bir çok farklılık gösterir ve Hintlilerin giymiş olduğu kıyafetlerde bir renk, doku ve stil zenginliği göze çarpar.


Ülke Mutfağı:
Doğu'nun kalabalık ve gizemli ülkesi Hindistan... Kendine özgü yaşam tarzıyla her zaman merak uyandıran bu büyülü diyar, baharat temeline dayanan mutfağıyla ilgi çekiyor. Hindistan'a baharat ülkesi dememizin bir nedeni var elbette. Bu ülkenin mutfağında yer alan her yemeğin kendine özel bir kaç baharat çeşidi var. Bir karışım olan köri, siyah kimyon ve hardal taneleri, tarçın çubukları ve zencefil çok sık kullanılan baharlar. Özel bir karışım olarak adlandırabileceğimiz körinin bilinen kesin bir reçetesi yok. Tüm dünyada olduğu gibi Hindistan'da da çok sevilen bu baharatın aileden aileye değişen formülleri var. Bir gelenek halinde kuşaktan kuşağa aktarılan bu formüllerin her biri farklı aromaya sahip. Körinin yanı sıra Garam masala da bir baharat karışımıdır. Garam masala 5-6 baharın karışımıyla elde edilir.

Hindistan mutfağını bir bütün olarak değil de bölgelere göre incelemek daha doğru bir yaklaşım. Kuzeybatı bölgesinin mutfağı yemek çeşidi zenginliğiyle dikkat çekiyor. Bunların arasında en çok bilinen Biryani, pilav ve kuzu etinden yapılır. Garam masala da özellikle bu bölgenin vazgeçilmezleri arasında. Kuzeyin diğer olmazsa olmazları; yoğurt ve sarımsak. Yoğurtla birçok çeşit baharlı içecek de hazırlanır. Doğu Hindistan yani Bengal bölgesi, hardal gibi sert aromalı baharlarıyla bilinir. Yemeklerde ağırlıklı olarak sıvıyağ kullanan Bengalliler kırmızı et yerine deniz ürünlerini tercih ederler. Güney Hindistan ise çok tüketilen hindistancevizi ile tanınır. Bölgede hindistancevizi ile hazırlanan o kadar çok yemek var ki adeta tuz niyetine kullanılıyor. Buğdayın yerini burada pirinç alıyor.

Yemeklerin bölgelere göre farklılık göstermesinde iklimin yanı sıra farklı dinler de rol oynuyor. Örneğin; Hindular sığır eti, Müslümanlar domuz eti, Budistler ise hiçbir et çeşidini tüketmiyor. Bu da onların yemek kültürü eğilimlerini belirliyor. Dine göre belirlenen et seçimi bir anlamda sebzenin ön plana çıkmasını sağlamış. Sebzeler her bölge ve mevsimde farklı. Sebzeyi pişirme şekli yanında hangi yemekle sunulduğuna bağlı. Mercimeğin tüm ülkede kullanımı çok yaygın ve bölgesel tercihlere göre farklılık gösterir.

Hindistan'da birçok din bulunmasına rağmen Hint yemek alışkanlıklarında etkisi olan kültürler, Hindu ve Müslüman gelenekleridir. Her yeni göç dalgası kendi mutfak alışkanlıklarını da beraberinde getirmiş. Ancak her yeni grup zaman içinde Hint yemek özellikleri ve pişirme yöntemlerini benimsemiş ve bu sayede daha iyiye doğru bir sentez oluşturmuşlar. Portekizliler, Farslar ve İngilizler Hint mutfağına önemli katkılar yapmışlar. Çoğu Hindu bugün et yese de, Hindu vejetaryen geleneği Hindistan'da oldukça yaygın. Mughlai yemekleri, kebaplar, kormalar ve köfteler, bir pilav ve et yemeği olan Biryani, rogan josh, kil fırınlarda yapılan tandır et ve tavuk yemekleri Hindistan'da bulunan Müslümanların ülke mutfağına olan katkıları. Hindistan'ın İngilizlerle uzun yıllar süren ilişkisi Hint mutfağının tüm dünyada tanınmasında büyük rol oynamış. Hintlilerin aperatife olan düşkünlükleri de onlara İngilizlerden miras kalmış olsa gerek.

Hint mutfağındaki bu çeşitlilik ve renkliliğe tanık olup cazibesine kapılmamak mümkün değil. Hint mutfağının pilav ve köriden ibaret olduğunu düşünenler zengin bir kültürle karşılaşırlar. Çünkü pilav, sadece ülkenin belli bir bölümüne özgüdür. Tek bir pişirme tarzının olmadığı ülkede yemeğe konulan malzemeler ve pişirme yöntemleri 'evden eve' değişir desek abartmış sayılmayız. Hindistan'ın mutfak geleneklerinin bir kısmı Oudh ve Haydarabad'da bulunan Moğol saraylarında şekillenmiş. Keşmir bölgesinin mutfak temelini koyun eti oluşturur.

Hindistan'ın kıyı eyaletlerinden Goa ve Kerala'nın mutfak geleneklerinde balığın özel bir yeri var. Goa ve Kerala'da yapılan yemeklerde bol miktarda hindistancevizi de kullanılır. Goa'ya özgü deniz ürünleri olan yengeç, ıstakoz ve jumbo karidesin pişirilmesine şarap ve vermut eşlik eder. Bölge insanının gelişmiş bir damağı vardır. Kerala diğer güney eyaletleri gibi, gevrek börekleri ve ufalanmış pirinçle hazırlanan tartları ile tanınır.
Gujarat ve Tamil Nadu'da ise güçlü bir vejetaryen gelenek bulunur. Et, bu iki eyaletteki nüfusun ancak küçük bir kesimince tüketilir. Ancak binlerce yaratıcı tarzda pişirilen sebze ve mercimek yemekleri olağanüstüdür.

Ülkenin spesiyal lezzetlerinden biri olan Tandoori'yi unutmamak gerekiyor. Tandoori'nin pişirildiği 'Tandoor', içi yüksek ısılı kömürle dolu, duvarları çamurla sıvanmış basit bir Hint fırınıdır. Bu tür yemekler sunan lokantaların camla çevrili özel bölümlerinde Tandoori şefleri basit bir metal çubuk yardımıyla terbiye edilmiş bütün tavuk ve kuzu parçalarını pişirirler. Fırının özelliğinden dolayı kısa sürede pişirilen yemek Hint mutfağının geleneksel tadıdır. Yağ katılmayan Tandoori etlerinin geleneksel olarak yoğurtla ikram edilmesi kilosunu korumak isteyenler için ideal bir seçenek oluşturur. Ayrıca Hint restoranlarında değişik boylarda kaplara konmuş soslu, sossuz birçok çeşit et, tavuk, sebze, bakliyat yemekleri ve garnitür geniş bir tepside ikram edilir. Hindistan'ın diğer özel yemeklerinden kısaca bahsetmek gerekirse; Punjab'a özgü Sarson kasaag, kömür ateşinde bütün bir gece boyunca yavaş yavaş pişirilen yeşil hardal yemeğidir. Mevsimlik bir yemek olan Sarson kasaag, yalnızca kışın bir veya bir buçuk ay boyunca kalın mayasız mısır ekmeği ile tüketilir. Paubhaci, Bombay ve Gucarat'ta çok sevilen, tutulan yerel bir gıdadır. Haşlanarak hazırlanan sebzeler sokak tezgâhlarında çöreklerle birlikte satılır. Sokaklarda da satılan acı soslu küçük gevrek mezelere Bombay'da Bhelpuri, Delhi'de Chaat adı verilir.

Hint mutfağına özgü tatlılar genelde yağlı ve yağsız süt, lor peyniri ve şuruptan yapılır. Batılı damak tadına aşırı tatlı gelen Hint tatlıları ve şekerlemeleri, asıl bu özellikleri nedeniyle ağır bir Hint yemeğinden sonra sindirimi kolaylaştırmak amacıyla tercih edilir.

Hindistan'a özgü alkolsüz içkilerin başında ülke çapında sevilen Nimbu-pani gelir. Nimbu-pani, şekerli veya tuzlu su ya da sodayla karıştırılmış ekşi limon suyudur. Hint yemeklerinin yanında sık rastlanılan bir başka içecek, kuvvetlice çırpılmış yoğurt ve sudan yapılan bir çeşit ayran olan Lassi'dir. Tropikal bir meyve veya palmiye ağacından yapılan mayalı bir içki olan Feni'nin güçlü etkisi her içende farklı bir reaksiyon yaratır. Ülkede çayın özel bir yeri var. Ancak Hindistan insanı klasik çayı baharat, süt gibi malzemelerle tatlandırmayı seviyor. Aynı durum kahve için de geçerli.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124382195
Fax: 03124403429
Email: fscons@indembassy.org.tr
Web Adresi: www.indembassy.org.tr
Adres: Cinnah Caddesi No:77/A Çankaya - ANKARA
Açıklama: Pazartesi - Cuma 09:00-17:00
 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Agra
 Delhi
 Goa
 Jaipur
 Khajuraho
 Mumbai
 Udaipur
 Varanasi
  


p p