En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 GÜNEY KORE

GÜNEY KORE

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 49,044,790
Yüz ölçümü: 99,646 km²
Para birimi: Won (KRW)
Telefon kodu: 82
Başkent: Seul
Yönetim Biçimi: Başkanlık Sistemi
Önemli şehirleri: Pusan, Incheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Ulsan
Komşuları: Kuzeyde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Batıda Sarıdeniz, Doğuda Japon Denizi, Güneyde Doğu Çin Denizi
Ekonomi: Elektronik, Otomotiv, Kimya, Gemi, Çelik, Tekstil, Giysi, Ayakkabı, Gıda, Balıkçılık
Voltaj: 110 Volt
Dil: Korece
Din: Hristiyan, Budist

Güney Kore  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Dört mevsimin yaşandığı ülkede, yılın sıcak dönemine kıtasal iklim, soğuk dönemine ise muson iklimi hükmetmektedir.


GÜNEY KORE VIDEOShare |Genel bilgi:
Birçoğu UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen hisarlar, tapınaklar ve saraylar, ülkenin en önemli turizm değerleri arasında yer alır. Güney Kore'nin bulunduğu coğrafya, dünyanın en dağlık bölgelerinden biridir. Ülkenin batıdan Sarı Deniz, güneyden Kore Boğazı ve doğudan Doğu Denizi boyunca uzanan sahili, mükemmel plajlar ile bezenmiştir.

Güney Kore'nin özellikle batı ve güney bölümleri, çok sayıda adaya sahiptir. Ülkenin güneyinde bulunan Mokko Limanı'nın 115 km açıklarında yer alan Hongdo Adası, Hallyeo Ulusal Deniz Parkı'nı içine alan Oedo Cennet Adası ve ülkenin ikinci büyük adası olan Geojedo Adası, en popüler olanlarındandır.
Başkent Seul'de bulunan Gyeongbokgung, Deoksugung ve Changdeokgung sarayları ile Kyeonggi-do'da yer alan Suwonhwaseong hisarı, ülke sınırları içerisinde yer alan çok sayıda saray ve hisarın en önemlileri arasındadır.

Sayısız halk köyü, Güney Kore'nin en göze çarpan ve özgün sosyal yaşamından yansıyan özelliklerindendir. Gyeonggi-do'da yer alan Kore Halk Köyü, Gyeongsangbuk-do'da yer alan Andong Hahoe Köyü, Seul'de bulunan Namsangol Hanok Köyü ve Gyeonggi-do'da yer alan Icheon Seramik Köyü, ülkenin bu tür yerleşim alanlarına en güzel örneklerdir.

Ülke coğrafyasına yayılmış olan göl ve mağaralar, insanı büyüler. Gyeongsangbuk-do'daki Jusanji Gölü, Gangweon-do'da bulunan Gyeongpoho Gölü, Chungcheongbuk-do'da yer alan Gosudonggul Mağarası ve Jeju-do Adası'nda'ki Manjanggul Mağarası, mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır.

Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarların etkisindedir. Kışın ülkede kar nadiren yağarken yağmur görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer.

Ülke yazları Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgarlarının etkisi altına girer. Yıllık yağış ortalaması 1270 mm’dir. Güneyde Eylül ayında ülke genelinde ise Temmuz ayında sık sık tayfunlar görülür. Temmuz ayı bütün ülkede çok yağışlı geçer.

Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiler. Muson rüzgarları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alır. Ülkede en düşük sıcaklık ortalaması -25°C, en yüksek sıcaklık ise 38°C’dir. Ülkede tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok düşüktür.


Ülke Mutfağı:
Kore Mutfağı kendine özgü, zengin bir mutfaktır ve Kore halkı geleneksel yeme alışkanlıklarını korumuştur.

Koreliler genellikle üç öğün yemek yerler. Kırsal kesimde halk sabah kahvaltısında pirinç, çorba ve kızartma yer. Bugünkü Kore'de şehir yaşamında kahvaltıda süt ve ekmek yenir. Korelilerin öğle yemekleri çok hafiftir. Bu öğünde genellikle pirinç makarnası veya kızarmış pirinç yerler. Akşam yemeğinde ise. çorba, pirinç, et ve balık kızartmaları yenir. Koreliler bir öğünde pek çok çeşit yemek yerler. Çorba ve pirincin yanında çeşitli yan ve ana yemek yer alır. Aynca bu yemeklere özel bir de masa düzeni vardır. Eskiden erkeklere yemek servisi yapılırken yemekler küçük masalara konuldu. Her erkeğin kendine özgü yemekleri vardı ve onlara bu özel yemekler tek tek hazırlanırdı. Şimdi de yine masaya yemekler Batı'da olduğu gibi sırayla tek tek getirilmeyip, hepsi birlikte masanın üzerine konur. Yemek yiyenin önünde, çorbası, yanında da kendi sevdiği diğer yiyecekler yer alır. Bu yiyecekler, acı turşu, balık, kırmızı sebze, yeşil sebze ve soya sosudur. Tabii yanında da temel yemekler bulunur. Temel yemek genelde dumanı tüten bir yahni ya da Prugoki gibi çok ince kesilmiş et kavurmalarıdır.

Kore Mutfağı önceleri büyük ölçöde sebzeye dayanırdı. Şimdi ise et ve sebze hemen eşit ölçüde kulanılmaktadır.

Kore yemeklerınde sarımsak, zencefil, soya sosu, kızarmış kımızı biber, susam ve susam yağı çok kullanılır. Kore yemekleri genellikle ızgara, haşlama, buğulama, kavurma ve kızartma yöntemleri ile pişirilir. Ama en sık kullanılan yöntem tavada kızartma ve kavurmadır.

Kore'nin güneyinde yemekler daha tuzlu, daha acı ve baharatlıdır. Pişirme yöntemleri de daha farklıdır.

Korelilerin milli yemekleri "Kim chi" denilen baharatlı bir turşudur. Bu turşu karda ve donda insanı tok tutan ve ısıtan bir besin maddesidir. Bu baharatlı turşu hemen her yemeğin yanında olur.

Sebze turşuları genelde tüm yıl boyunca Kore yemeklerinin yanındadır. En yaygın olanı Kim chi, beyaz lahana yapraklan ile yapılan bir turşudur. Beyaz lahana sonbahar sonunda toplanır ve kış için hazırlanır. Genelde cam veya seramik bir kaba lahana yapraklan üst üste sıralanarak yerleştirilir. Yaprakların arasına tuz, aroma verecek baharat ve bitki kökleri konur. Bunlar, kıyılmış sebzeler, kırmızı acı biber, sarmısak ve bazen de tuzlu karidestir. Daha sonra mayalanınca turşu taşmasın diye sebzelerin üzerine küçük bir naylon örtü örtülüp bir kapakla kapatılır Kapağın üzerine, sebzeleri bastırması ve suyun üste çıkmasını sağlamak için ağırlık yapacak bir taş konur ve kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Koreliler hazırladıkları turşulan kışın donmasın diye toprağa gömerler. Hazır olduğu zaman, aynı anda ekşi ve acı olan bu turşu hem mineral hem de "C" vitamini açısından çok zengindir ve kışın taze sebzenin yerini tutar.

Kore tatlıları genellikle pirinçle yapılan hafif tatlılardır. Ayrıca siyah ve sarı susamdan yapılan kurabiyeleri de kendilerine özgüdür.

Korelilerin en önemli sıcak içecekleri "Gingseng çayı"dır. Kaynamış suya gingseng tozu, bal, çam fıstığı ve kuru hurma katılarak hazırlanır.

Kore Mutfağı komşuları olan Japonya ve Çin'den aldığı yemekleri, aslına uygun olarak hazırlamıştır. Bu nedenle kendi öz mutfağı herhangi bir değişikliğe uğramamış, geleneksel yapısını korumuştur.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Seul
  


p p