En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 FAS

FAS

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 33,757,175
Yüz ölçümü: 446,550 km²
Para birimi: Fas Dirhemi
Telefon kodu: 212
Başkent: Rabat
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Kazablanka, Marakeş, Fez
Komşuları: Doğuda Cezayir, Kuzeyde İspanya, Güneyde Moritanya, Batıda Atlas Okyanusu
Ekonomi: Kenevir, fosfat madenleri ve Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: Arapça ve Fransızca
Din: Müslüman

Fas  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimi

Genel bilgi:
Kuzey Afrika'da yer alan Fas’ın kuzeyinde, Atlantik Okyanusu'nu Akdeniz’e bağlayan ve Fas ile İspanya'yı birbirinden ayıran Cebelitarık Boğazı bulunur.

İKLİM

Dört mevsimin de yaşandığı bir coğrafyada bulunan Fas’ın Atlantik sahiline yakın bölgelerde kış mevsimi ılık geçerken yaz mevsimi sıcaktır.

Ülkenin güneyinde çok az yağmur görülürken, yaz mevsimi oldukça uzun ve kuru geçer.

Kuzey bölümlerinde ise Akdeniz iklimi hakimdir.

KÜLTÜR – SANAT

Ülkenin başkenti Raban, sahip olduğu tarihi eserler ile önemli bir turizm kentidir.

Ülkenin önemli tarihi eserleri arasında kentte bulunan Hasan Kulesi, Kasbah des Quadaias, Musée des Quadaias ve Arkeoloji Müzesi yer alır.

TURİZM

Fas; tabiatı, tarihi ve güneydeki Sahra Çölü ile insana benzersiz tecrübeler yaşatan bir ülkedir.

Sıcak kumlu plajlar, ihtişamlı dağ manzaraları, kraliyet sarayları, hayalleri süsleyen vahalar, yerel kültürün en güzel yansımaları olan köyler, farklı kültürel renkleriyle ön plana çıkan bir sosyal yaşam, Tangier, Casablanca ve Marrakesh gibi kentlerin insanın burnuna üflediği baharat kokusu ile turistik bir cennettir.

Kuzeyde Cebelitarık Boğazı'nda yer alan Tanger, ülkenin en Avrupai kentidir. Sahip olduğu eğlence yaşamı, sayısız çarşısı ve modern ulaşım sistemi, gezginlere birçok seçenek sunar.

Yine ülkenin kuzeyinde yer alan Fes kenti, dünyanın en önemli ve en büyük antik kentlerinden biri olma özelliğine sahipken, Kentin tarihi kapıları ve duvarları insanı büyüler. Burada bulunan El Kairaouine Camii, tarihi değeri büyük bir eserdir.

Ülkenin Atlantik Okyanusu sahiline yakın bir bölümünde yer alan Marrakesh kenti ise Atlas Dağları'nı gören bölgeleriyle, büyüleyici manzaralara sahiptir.

Fas'ın batısındaki okyanus plajları ve kuzeyindeki Akdeniz tatil yöreleri, her yıl binlerce turistin akınına uğrar.


Ülke Mutfağı:
Fas mutfağı gerek çeşni gerekse çeşit açısından çok zengin, kendine özgüdür. Taze ve kuru meyvelerin kullanıldığı bu mutfak şekerle tuzun karıştığı ilginç lezzetler sunar.

Fas Mutfağı genelde ete, balığa ve sebzeye dayanır. Et olarak kuzu, koyun, tavuk ve güvercin eti tüketilir.

Faslıların sabah kahvaltıları hafiftir. Kahvaltıda, genel olarak, tereyağı, ekmek, reçel ve bal yerler. İçecek olarak ise çay, kahve veya sütlü kahveyi tercih ederler.

Fas'ta en önemli yemek öğle yemeğidir. Faslılar günümüzde bile öğle yemeği yemek için evlerine dönerler. Öğle yemeği giriş, temel yemek ve tatlıdan oluşur. Giriş yemeği çorba veya çeşitli salata ve mezelerdir. Ana yemek beyaz veya kırmızı et ve sebzeden oluşur.

Tatlılar ise genelde badem ezmesi veya cevizle yapılan tatlılardır. Meyve her yemekten sonra mutlaka yenir.

Akşam yemeği hafif bir yemektir. Genellikle bu öğünde, nohut, mercimek veya bakla ile yapılan çorbalar içilir. Arkasından da krep veya börek gibi hamur işi veya kuskus yenir. bu kuskusun yanında et ve sebze yoktur.

Kuzeybatı Afrika Ülkelerinde yalnızca Fas'ta yapılan Tavada, ızgarada, fırında ve tencerede değişik tekniklerle pişirilen balık ve deniz ürünleriyle kuskus vardır.

Aslında Fas'ta en az 6–7 değişik şekilde kuskus yapılır. Kuzu etli, tavuk etli, sebzeli ve kuru üzüm ve tarçınla yapılan tatlı kuskus bunlara örnektir.

Faslılar kuzu ve koyun etini, tavuk etini taze ve kuru meyvelerle pişirir. Bu yemeklere şeker de ilave edilir.

Taze meyve olarak en çok ayva kullanılır. Çok kullanılan kuru meyveler ise kara erik kurusu ve kuru üzümdür.

Kara erikli tavuk veya kuru üzümlü kuskus Faslıların en özgün yemeklerindedir.

Çok çeşitli ve bol sebze yetişirken, Faslılar sebzeyi et, tavuk ve balık ile pişirdikleri gibi yalnızca soslu sebze olarak da tüketirler.

Faslılar çok ekmek yerler. Özellikle kara ekmek tüketen Faslılar, bayramlarda ve özel günlerde beyaz ekmek yerler.

Fas Mutfağı'nın en ünlü yemeklerinden biri "Pastilla"dır. Bu baklava hamuru ile yapılan bir nevi tatlı ve tuzlu börektir. Geleneksel olarak yalnızca bayramlarda ve özel günlerde yapılır. Bu özel tatlı börek, çekilmiş badem, kuru üzüm, tarçın, bal, maydanoz ve güvercin veya tavuk eti ile yapılır.

Bunun yanında salatalık, patlıcan, dolmalık biber, turp, karnabahar ve kabak gibi çeşitli sebzelerden çiğ olarak hazırladıkları çeşitli salatalar ve mezeler de çok lezzetlidir..

Zeytin her Akdeniz kıyılı ülke gibi Faslıların hem yemeklerinde hem de salatalarında kullandıkları çok önemli bir besin maddesidir.

Tatlılar Fas'ta genelde çeşitli "kuru pasta" hatta Kurabiye de diyebileceğimiz bu tatlılar iki çeşittir. Çay ile yenen içi badem ezmesi ile doldurulan "Kaab elghzal" denen çeşitlerle, üzerine bal dökülerek daha tatlı olarak hazırlanan ve kahve ile yenen tatlılardır.

Tabii badem tüm Magrib Ülkelerinde olduğu gibi, Fas'ta da tatlıların en vazgeçilmez temel malzemesidir.

Aslında Kuskus Fas’ta bizim ülkemizde bilinen yuvarlak haliyle değildir. Kuskusun ana maddesi irmiktir ve Kuzey Afrikalılar irmiği ıslatarak elleri ve un ile çalışarak özel bir yöntemle yumuşatır ve değişik irilikte kuskus elde ederler.

En iyi kuskus en ince olandır. Artık kuskus geleneksel şekilde yalnızca evlerde yapılmamakta, aynı zamanda sanayide de üretilmektedir. Aynı zamanda kuskus, Batı Avrupa Ülkeleri pazarlarında bol miktarda bulunmaktadır.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Casablanca
 Fez
 Marakeş
  


p p