En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Edinburgh - İskoçya


 


Saat Farkı: 2 saat geri
Türkiye'den ulaşım: British, KLM, Air France, Lufthansa vb ile aktarmalı olarak ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 5 saat
Şehir içi ulaşım: Tramvay, Otobüs, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Haziran, Temmuz, Ağustos
Nüfus: 448,624

Edinburgh şu anda Açık,Sıcaklık 14 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Edinburgh  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı. Gulf stream etkisiyle sıcaklıklar çok düşmez. Britanya geneline göre yağış ortalaması da yüksek değildir.

Ekonomi:
Eğitim, Sağlık, Bankacılık-Finans, Turizm, Basın-yayın, Elektronik

Görülmesi Gereken Yerler:
Edinburgh Castle (şato) - Royal Yacht Britannia (tarihi gemi) - Royal Botanic Garden (botanik park) - Scott Monument (anıt/heykel) - Royal Mile (kraliyet yolu) - Holyroodhouse Palace (kraliyet sarayı) - City of the Dead (hayalet turları) - Edinburgh Playhouse (tiyatro) - Holyrood Park - St. Giles Katedrali - Castle Rock - Blair Castle (şato) - Princes Street (alışveriş caddesi) - Parliament House - Greyfriars Bobby Memorial (köpek heykeli) - Scotch Whisky Heritage Centre - Dean Village (semt) - Charlotte Square (şehir meydanı) - George IV köprüsü - Edinburgh Dungeon (zindan) - Georgian House - Nelson Anıtı

Müzeleri:
Museum of Scotland - National Gallery of Scotland - Writers' Museum (yazarlar müzesi) - Scottish National Portrait Gallery - Loch Ness Discovery Centre - Scottish National Gallery of Modern Art (modern sanat müzesi) - Royal Museum (kraliyet müzesi) - Carson Clark Gallery - Huntly House (şehir müzesi) - Royal Scottish Academy - Scottish Gallery - The People's Story


EDINBURGH VIDEOShare |Otelleri:
The Howard (5*) - www.thehoward.com
The Glasshouse Edinburgh (5*) - www.theetoncollection.com
Sheraton Grand Hotel and Spa (5*) - www.starwoodhotels.com
Marriott Edinburgh (5*) - www.marriott.com
Hilton Edinburgh Caledonian (5*) - www.hilton.com
The Scotsman Hotel (5*) - www.thescotsmanhotel.co.uk
The Balmoral Hotel (5*) - www.thebalmoralhotel.com
Prestonfield (5*) - www.prestonfield.com
Radisson SAS Hotel (5*) - www.edinburgh.radissonsas.com
Channings Hotel (4*) - www.channings.co.uk
Dakota Forthbridge (4*) - www.dakotaforthbridge.co.uk
Royal Garden Apartments (4*) - www.royal-garden.co.uk
Barceló Edinburgh Carlton (4*) - www.barcelo.com
The Ben Doran (4*) - www.ben-doran.co.uk
Kew House and Apartments (butik) - www.kewhouse.com


Genel Bilgi:
Edinburgh, İskoçya'nın başkentidir. Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihi şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile'ye hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir.

Kutsal ve heyecan verici EDINBURGH, İskoçya’nın vitrin merkezi, tarihi, kozmopolit ve kültürlü bir şehirdir. Manzara çok çarpıcıdır: Şehir, eski volkanların ve Doğu ve Batı Britanya’nın iki kontluğunun düz manzarasından yükselen ve kuzeye doğru ilerleyen sığınaklarıyla yalçın kayalıkların üzerinde yer almaktadır. Sör Walter Scott bu kent için “Kendi romantik kentim” derdi. Bunun yanısıra başka bir yerli yazar olan ve belki de “sarp kent” duygusunu en iyi ele alan Robert Louis Stevenson, şunu ileri sürmüştür: “Hiçbir durum, krallığın başı için daha hükmedici olamaz; bu asil manzaranın daha iyisi seçilemez.”

Merkezin iki farklı bölümü vardır: Kale Kayası’nın gölgesi altında doğu- batı yönünde uzanan ve merkezi bölen Prenses Sokak Bahçeleri. Kuzeyde ağırbaşlı Eski Yunan tarzı Yeni Kasaba, şehrin durumunu geliştirme planı ilan edilene dek, Neden Çağı boyunca kusursuz kalmıştır. Öte yandan dolambaçlı vadileri ve avlularıyla Eski Kasaba, şizofrenik Deacon Brodie’nin yeraltı dünyası bilgisiyle popüler hayal gücündeki birleşmeyle, Stevenson’ın “Doktor Jekyll ve Bay Hyde” kitabına ilham kaynağıyla ve Burke ve Hare’in vücut parçalarıyla sürekli Ortaçağ’ı yansıtmaktadır. Edinburg, “Auld Reekie” takma adını Eski Kasaba’nın yüzyıllardır çok kiracılı ucuz apartmanların camlarından boşaltılan lağımlardan yayılan sis ve koku nedeniyle almıştır.

Yalçın kayalıklar üzerinde bulunan, yüksek peri masalı kalesinden büyük Holyroodhouse Sarayı’na kadar tüm bölgeleri çevreleyen Eski Kasaba, bir merkez olarak rolünü hatırlatan tüm anahtar notları muhafaza etmektetir ve ayrıca yeni meclis binası da sarayın karşısında yükselmektedir. Birkaç yüz metre ötede İskoçya manzarasının vahşi güzelliği gözünüze ilişir. Burası Holyrood Parkı’nda, sarayın ilerisinde yer almaktadır. Bu bölge, en büyük ve en etkili volkan olan Arthur’s Seat’in egemenliğinde, geniş bir kırsal bölgedir.
Ağustos’ta ve Eylül’ün başlarında, milyonlarca ziyaretçi Edinburg Festivali için şehre akın etmektedir. Aslında pek çok farklı festival dünyanın en büyük sanat savurganlıklarını ele almaktadır. Pek çok müze arasında yeni ve heyecan verici İskoçya Ulusal Müzesi; İskoçya Ulusal Galerisi ve kökleriyle İskoçya Modern Sanat Ulusal Galerisi, Britanya’nın en iyi iki tablosuna sahipken; İskoçya’nın on binlerce değerli sanat eserini barındırmaktadır.

Daha basit yönlerini ele alırsak çeşitli publarıyla, biracı gelenekleriyle Edinburg, mükemmel bir içki kentidir. Üç üniversitenin varlığı ve pek çok yüksekokul, yılın çoğunda burada genç bir nüfusun var olduğunu göstermektedir. Havasızlık, genellikle Edinburg’un en zayıf noktası olarak görülmektedir.
Şehir merkezinin ilerisinde en yaşanılası bölge Leith’dir. Burasıı şehrin Ortaçağ’a ait kesimidir ve mükemmel barlarla ve deniz mahsulu restoranlarıyla, ilk kraliyet yatı olan Britannia ile şu an ziyaretçilere açıktır.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
İskoçya

Ülkeye bağlı şehirler
 Aberdeen
 Edinburgh
 Glasgow
 Inverness
  


p p