En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Dublin - İrlanda


 


Saat Farkı: 2 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt seferleri var.
Uçuş Süresi: 4,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (yapım halinde), Tramvay (Luas), Tren (Dart), Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim
Nüfus: 1.120.000

Dublin şu anda Açık hava,Sıcaklık 17 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Dublin  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman iklime sahiptir. Yazlar ılık ve nemli, kışlar serin geçer.

Ekonomi:
Biracılık, Bilişim, Finans, Radyo-Televizyon, Turizm

Görülmesi Gereken Yerler:
Christ Church Katedrali - Dublin Castle (şato) - Temple Bar Semti - Old Jameson Distillery (viski damıtımevi) - Guinness Storehouse (bira fabrikası) - Trinity College (kolej) - St. Patrick's Katedrali - St. Stephen's Green (park) - Timepiece Antique Clocks (antikacı dükkanı) - James Joyce Cultural Centre - National Botanic Gardens (botanik park) - The Irish House Party (müzik ve dans gösterisi) - National Library of Ireland (kütüphane)

Müzeleri:
Kilmainham Gaol Historical Museum (tarih müzesi) - Collins Barracks - National Gallery of Ireland - Dublin Writers Museum (yazarlar müzesi) - Hugh Lane Municipal Gallery of Modern Art (modern sanat müzesi) - National Museum of Natural History (doğal tarih müzesi) - James Joyce Museum


DUBLİN VIDEOShare |Otelleri:
Four Seasons Hotel Dublin (5*) - www.fourseasons.com/dublin
Dylan Hotel (5*) - www.dylan.ie
The Shelbourne (5*) - www.marriott.com
Merrion Hotel (5*) - www.merrionhotel.com
Fitzwilliam Hotel (5*) - www.fitzwilliamhotel.com
Conrad Dublin (5*) - www.conrad-international.ie
Marine Hotel (4*) - www.marinehotel.ie
Comfort Inn Smithfield (4*) - www.choicehotels.ie
Bewley's Hotel Ballsbridge (4*) - www.bewleyshotels.com
Brooks Hotel (butik) - www.brookshotel.ie
Buswells Hotel (4*) - www.quinnhotels.com/buswells.html


Genel Bilgi:
Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan İrlanda, çok sayıda ada ile çevrili olan ve İrlanda Denizi ile Britanya’dan ayrılan büyük bir adadır. Adanın en büyük kenti olan Dublin, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupa’nın nüfusu en hızlı büyüyen kentlerinden birisidir. İrlanda’nın idari, ekonomi ve kültür başkentidir. Dublin, dünyaca ünlü edebiyatçıları ve edebiyatı ile tanınan bir kenttir. Ünlü müzisyenler çıkarmış olan bu kent, Avrupa’nın eğlence partileri başkentidir.

Dublin canlı kültürünün yanı sıra sahip olduğu tarihi alanlar ve yapılar, fotoğrafik köyleri, harikulade sahil şeridi, görkemli kaleleri ve değerli kültür merkezleriyle yüzbinlerce turisti cezbeden kentlerden biridir.

Başkent, adeta eski bir uygarlığın gülümseyen yüzlerinden biridir. Christchurch Katedrali, Dublin’in en eski ve en önemli yapısıdır. 1030 yılında inşa edilen kilise; özgün el yazmalarına, tarihi eserlere ve gümüş eşyalara ev sahipliği yapar. Drimnagh Kalesi, feodal dönemden kalma mükemmel bir yapıdır. Akan bir su hendeğiyle çevrili tek İrlanda kalesidir. Ardgillan Kalesi, Balbriggan ve Skerries arasındaki sahil bölümünde parklar arasına yerleşmiş muhteşem bir mimaridir. Buradaki Dublin parklarına dair manzaralar, insanı afallatan bir güzelliğe sahiptir. Dublin Kalesi, Aras an Uachtarain (Başbakan’ın ikametgahı) ve Whitefriar Caddesi Kilisesi, kentin diğer tarihi mimarilerindendir.

Liffey Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlayan Ha’penny Köprüsü, kentin en eski yayalara ayrılmış köprüsüdür. 1816 yılında inşa edilmiştir.

Dublin’de çok sayıda güzel parkın varlığına rastlarsınız. Blessington Caddesi’nde yer alan Dublin’s Secret Bahçesi, kent yabani hayatının en güzel bölümüdür. Özel mülkiyet olan Fernhill Bahçeleri; park alanları, ormanlık alanlar ve su bahçeleri bulunduran muhteşem bir bölgedir. Glasnevin’de bulunan Ulusal Botanik Bahçeleri, 1795 yılında kurulmuştur. Bu çarpıcı bölge; taş bahçeler, büyük havuz, öğrenci bahçesi ve dekoratif bitkiler barındırır.

Dublin Hayvanat Bahçesi, ailelerin uğradığı en güzel yerdir. Zürafalar, zebralar, gergedanlar, su aygırları, şempanzeler ve daha birçok tür hayvana ev sahipliği yapar.

Dublin; dünyaca ünlü unsurları içerisinde barındıran renkli, dinamik ve oldukça çeşitli bir kültüre sahiptir. Edebiyat, müzik, galeriler ve müzeler, kentin en önemli kültür hazinelerindendir. Dublin, kent eğlence yaşamına gelince, dünyanın başlıca gece hayatı ve eğlence noktalarındandır.

Dünya edebiyatı, Dublin’in edebi birikimlerine çok şey borçludur. Kentin dünyaca ünlü edebiyat tarihi, dünya edebiyatının en önemli parçalarından olan şöhretli yazarlarıyla ön plana çıkar.

George Bernard Shaw (1856-1950), James Joyce (1882-1941), Samuel Beckett (1906-1989), William Butler Yeats (1865-1939), Oscar Wilde (1854-1900), Bram Stoker (1847-1912, “Dracula” romanının yazarı) gibi dünyada hayranlık uyandırmış edebiyaçılar, Dublin’de ortaya çıkmıştır. James Joyce Merkezi, Bernard Shaw’un Evi ve Oscar Wild’ın Evi gibi önemli mekanlar, bu isimleri tanımak için mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir.

Dublin’de çok sayıda müze, galeri ve kütüphane bulunur. İrlanda’nın en büyük müze ve kütüphaneleri bu kentte yer alır. İrlanda Ulusal Print Müzesi ve İrlanda Ulusal Kütüphanesi, bunların en önemli olanlarındandır. Chester Beatty Kütüphanesi, Dublin Yazarlar Müzesi, Ulusal Galeri, Hugh Lane Belediye Galerisi, Doğa Tarihi Müzesi, Trinity Koleji Müzesi ve James Joyce Müzesi, kentin diğer önemli kültür noktaları arasında yer alır.

Müzik kenti, dünyaca ünlü müzik değerleriyle övünür. Chieftains, U2, Boyzone ve Westlife, tüm dünyada bilinen Dublin müzik bandolarıdır. Kentte bulunan çok sayıdaki bar farklı müzik tarzlarının sahnelendiği en iyi eğlence mekanlarıdır.

Dublin, İrlanda’nın başkenti ve en büyük kenti olmanın yanı sıra ülkenin mutfak başkenti olma özelliğine sahiptir. Kentte, uluslararası mutfaktan lezzetlerin sunulduğu çok sayıda restoran bulunur. Çağdaş yerel mutfaktan en güzel örnekleri ve dünya mutfağından en gözde lezzetleri, bu restoranlarda bulabilirsiniz.

Temple Bar ve Trinity bölgeleri, uluslararası ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz en iyi yerlerdendir. Fransa, İtalya gibi mutfakların temsil edildiği bu restoranlar, kentin en gözde yerleri arasında yer alır.

Saint Stephen’s Green bölgesi, zarif bir şekilde servis edilen modern İrlanda lezzetlerini bulacağınız mekanlarla doludur. Burada bulunan şarap barları, oldukça kaliteli ve çeşitli bir şarap menüsüne sahiptir.

Dublin’in sahil bölgeleri, dışarda yemek yemek için mükemmel yerlerdendir. Deniz havası eşliğinde muhteşem bir balık yemeğinin tadına varmanın keyfini unutamayacaksınız.

Dublin, sürükleyici bir alışveriş dünyasına sahiptir. Alışveriş caddeleri, büyük alışveriş merkezleri ve muhteşem pazarları ile insana sınırsız alternatifler sunan bir kenttesiniz.

Grafton, O’Connell, Moor, Henry ve Grafton caddeleri, kentin en populer alışveriş caddelerinden bazılarıdır. Bu alışveriş noktaları; dünyaca ünlü markaları, özel butikleri, modaya uygun alışveriş mağazaları, antika dükkanlarını ve yerel hediyelik eşya satan mekanları bünyesinde barındırır. Temple Bar, yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar için mükemmel bir bölgedir.

George’s Caddesi Pasajı, Boor Pazarı, Cow Lane’s Moda ve Tasarım Çarşısı, Temple Bar Yiyecek Pazarı ve Temple Bar El Sanatları ve Mobilya Pazarı , dublin’in en popular alışveriş pazarlarındandır.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
İrlanda

Ülkeye bağlı şehirler
 Dublin
  


p p