En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri


 


Saat Farkı: 2 saat ileri
Türkiye'den ulaşım: THY, Singapore Airlines ve Emirates'in direkt uçuşları vardır. Gulf Airlines, Qatar Airways'in ise aktarmalı seferleri vardır.
Uçuş Süresi: 4 saat
Şehir içi ulaşım: Otobüs, Taksi, Metro (yapım halinde)
En iyi Sezonları: Ocak, Şubat, Mart, Kasım, Aralık
Nüfus: 1,492,000

Dubai şu anda Açık hava,Sıcaklık 36 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Dubai  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Çöl iklimi hakimdir. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları sıcaklıkların 30 derecenin altına indiği nispeten serin aylardır ve bu mevsimlerde nadiren yağış görülür. Geri kalan aylarda Dubai çok sıcaktır ve yağış görülmez.

Ekonomi:
Petrol, Doğalgaz, Jebel Ali serbest bölgesi, Turizm, Bankacılık-Finans, Hizmet odaklı işletmeler, Emlakçılık, Kongre, Seminer, Toplantı

Görülmesi Gereken Yerler:
Burj al Arab Oteli - Jumeirah Camii - Dubai Creek (haliç) - Burjuman Alışveriş Merkezi - Emirates Mall (alışveriş ve kayak merkezi) - Kapalı çarşı - Altın çarşısı, Baharat çarşısı - Jumeriah Plajı - Palmiye Adaları - Dubai Marinası - Madinat Jumeirah - Çölde Jeep Safari - Wild Wadi Waterpark

Müzeleri:
Dubai Müzesi - The Dubai Heritage Village - Shaikh Saeed Al-Maktoum's House


DUBAİ VIDEOShare |Otelleri:
Burj Al Arab (5*) - www.burj-al-arab.com
Al Maha Desert Resort (5*) - www.al-maha.com
Mina A' Salam at Madinat (5*) - www.madinatjumeirah.com
Le Royal Meridien (5*) - www.leroyalmeridien-dubai.com
Grosvenor House Dubai (5*) - www.starwoodhotels.com
Jumeirah Beach Hotel (5*) - www.jumeirahbeachhotel.com
Al Qasr at Madinat Jumeirah - www.madinatjumeirah.com
One & Only Royal Mirage (5*) - www.oneandonlyresorts.com
Dar Al Masyaf at Madinat Jumeirah (5*) - www.madinatjumeirah.com
The Ritz-Carlton Dubai (5*) - www.ritzcarlton.com
Kempinski Mall of the Emirates (5*) - www.kempinski-dubai.com
Jumeirah Emirates Towers (5*) - www.jumeirahemiratestowers.com
Le Meridien Mina Seyahi (5*) - www.starwoodhotels.com
Shangri-La Hotel (5*) - www.shangri-la.com
Park Hyatt Dubai (5*) - www.dubai.park.hyatt.com
Radisson SAS Hotel (5*) - www.dubai.radissonsas.com


Genel Bilgi:
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afrika ile Asya'nın bağlantı noktasında, Arap Yarımadası'nın güneydoğusundaki Basra Körfezi'ne yerleşmiş bir Ortadoğu ülkesidir. Ülke 7 emirlikten meydana gelir. Arap Yarımadası'nın doğusunda, Arap Körfezi'nin güneybatısında kurulu bulunan Dubai, söz konusu yedi emirlikten biridir. Dubai, BAE'nin en kalabalık ve yüzölçümüyle de 2. büyük kentidir. Petrol ve doğalgazdan gelen gelir, kentin toplam gelirinin %3'ünü oluşturur. Emirliğe ait gelirin büyük bir bölümü Jebel Ali Serbest Bölgesi (JASB) ve turizmden gelmektedir. JASB, Dubai'nin bir dünya iş merkezi haline gelmiş olmasının ana sebebidir.

Dubai iki yönüyle ön plana çıkar. Kentin bir yönü Persli tüccarlar tarafından şekillendirilmiştir. Diğeri ise 1971 yılında Dubai ve diğer altı emirliğin birleşerek BAE'ni oluşturmasıyla meydana gelmiştir.

Dubai'nin Hindistan'a giden yol üzerinde bulunmasının bir neticesi olarak, başta Hintliler olmak üzere, yabancı tüccarlar buraya yerleşmiş ve 1930'lara kadar kenti önemli bir ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüz Dubai'sinin eski yüzü, daha çok bu dönemlerde şekillenmiştir.

Modern Dubai 1971 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır. Kenti kuşatan gökdelenler, bu tarihten günümüze kadar geçen dönemin eseridir. Dubai, modern çağ ile tarihin iç içe geçtiği bir kenttir. Gökdelenler kentin modern yüzünü temsil ederken, rüzgar kuleleri ve tarihi camiler geçmişi yansıtmaktadır.

Burj El Arab kent sınırları içerisinde yer alan ve dünyanın en iyi otellerinden biridir. Dünyadaki ilk 7 yıldızlı oteldir.

Pazar yerleri kentin başlıca turistik mekanlarıdır. Bur Dubai'de yer alan Bud Dubai Çarşısı kent pazarlarının bulunduğu yerlerdendir. Kemeraltı ve rüzgar kulelerinin gölgesi altında çok sayıda tekstil, elbise ve antika mağazası yerini almıştır. Deira Baharat, Perfume ve Deira Altın Çarşıları diğer başlıca yerel pazar merkezleridir.

Dubai çok sayıdaki, büyüleyici camileriyle dikkati çeker. Jumeirah Camii, İslam Mimarisinin en büyük ve en güzel örneklerinden birini temsil eder. Bu cami, kentin en beğenilen ve en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biridir. Büyük Camii (Grand Camii) kentteki diğer ihtişamlı yapılardan biridir.

Jumeirah'daki Jumeirah Arkeoloji Bölgesi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yer alan en büyük ve en önemli arkeolojik kalıntıdır.

Bastakiya ilçesi Dubai'nin geçmişe bakan yönünü yansıtır. Burada bulunan rüzgar burçları olağanüstü bir görüntüye sahiptir.

Bur Dubai'de yer alan Sheik Saeed al-Maktoum Evi, Dubai Müzesi, Jumeirah'taki Jumeirah Plajı ve Creek yakınlarındaki Bait Al Wakael kentin görmeniz gereken başlıca yerleri arasındadır.

Kent kültürü BAE'nin ulusal kültürünü yansıtır. İslam kültürü günlük yaşamın tüm dokularına hakimdir. Kent insanının yabancılara karşı olan konukseverliği ve hoşgörüsü çok yüksektir.

Arap ulusal kıyafeti bölgedeki iklim koşullarına bağlı olarak şekillenmiştir. Kandoura/Dishdasha (Beyaz, bileklere kadar uzanan bol bir elbise), erkeklerin giysisidir. Abayah, kadınlar tarafından giyilen elbisedir. Mücevher kent insanının gözde takıları arasında yerini alır. Özellikle altın ve gümüş bileklikler, yüzükler, alın tezyinatları ve bilezikler Dubaililerin popüler takı ve süslerdir.

Dubai at yarışları tüm dünyada ünlüdür. Bu yarışlar kent kültürünün önemli bir parçasıdır. Dubai Equestrian Merkezi ve Jebel Ali Oteli Yarış Ahırı kentin başlıca at yarışları merkezleridir. Bay ve bayanlar, Dubai at yarışlarında özel giysiler giyer, çok şık şapkalar takarlar. Kentte ayrıca, deve yarışları da oldukça yaygındır.

Parklarda, alışveriş merkezlerinde, sinemalarda, eğlence merkezlerinde sunulan sayısız alternatif kentteki eğlenceyi çok yönlü bir hale getirir.

Kentin kültürel çeşitliliği kendisini kent mutfağında da hissettirmektedir. Çok sayıda restoran ve lüks otel lokantaları, dünya mutfağından nefis örnekler sunar. Morokko, Mısır, Afganistan, Lübnan ve Tunus mutfakları oldukça popülerdir.

Fuul (Limon suyu, sarımsak ve baharatlı fasulye) ve felafel/shwarma (Kızartılmış tavuk ya da kuzu eti) kent mutfağının başlıca yemekleridir. Satıcılar caddelerde shwarma satar. Houmos Dubai mutfağının diğer bir önemli yiyeceğidir.

Pizza, pasta, salata, biftek, Hindistan mutfağı, fast food kent restoranlarında sunulan popüler yiyecekler arasında yerini alır.

Kentte çok çeşitli meyve suları içme şansı sunulur. Bütün kent restoranlarında ananas, muz, mango ve karışık kokteyller bulunur. Alkol sadece lisanslı yerlerde satılır.

Alışveriş merkezleri, yerel çarşılar, mücevher, altın tasarımlar, Arap sanatı ve el işlemeleri, batı tarzı giysiler, butikler, tasarım elbiseler ve kentteki alışveriş dünyasını meydana getirir. Dubai, Ortadoğu'nun alışveriş merkezidir. Bur Dubai'de yer alan Burjuman, kentin en önemli alışveriş merkezidir.

Deira'da yer alan Diera Kent Merkezi kentin en iyi alışveriş merkezlerinden biridir. Burada sayısız mağaza ve butiklere rastlayabilirsiniz. Halı, çok çeşitli hediyelik eşya ve el sanatları dükkanları, süpermarketler, yemek alanları ve sinemaların bulunduğu önemli alışveriş merkezlerinden biridir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Birleşik Arap Emirlikleri

Ülkeye bağlı şehirler
 Abu Dabi
 Dubai
  


p p