En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 DANİMARKA

DANİMARKA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 5,475,791
Yüz ölçümü: 43,094 km²
Para birimi: Danimarka Kronu (DKK)
Telefon kodu: 45
Başkent: Kopenhag
Yönetim Biçimi: Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Odense, Aalborg, Esbjerg, Herning
Komşuları: Güneyde Almanya, Kuzeyde Kuzey Denizi
Ekonomi: Gemi Taşımacılığı ve Ticareti, Makine, Elektronik, Bira, Balık, Kimya, Mobilya, Deri, Şeker
Voltaj: 110 Volt
Dil: Danimarkaca
Din: Hristiyan (Luteryen)

Danimarka  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman bir iklimi vardır. Bulutlu ve bol yağış alan bir ülkedir. Kısa bir yaz ve uzunca ve bir kış iklimi hakimdir. Kuzey konumu nedeniyle kışın günler kısa geceler uzundur, yazın ise tam tersidir.


DANİMARKA VIDEOShare |Genel bilgi:
Kuzey Avrupa'da yer alan Danimarka, en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesidir. Jutland Yarımadası ve çok sayıda adayı içine alan topraklar üzerinde bulunur. Baltık Denizi ve Kuzey Denizi boyunca uzanan ülkenin tek kara sınırı güneyinden Almanya iledir. Bornholm, Sjaelland ve Fyn, toprakları içerisinde bulunan büyük adalardan birkaçıdır.

Genelde ılıman bir iklimin hakim olduğu ülkede kışlar yumuşak ve rüzgarlı geçerken, yazları serindir. Aralık ve Mart ayları arasındaki dönem, yılın en soğuk geçen bölümüdür. Haziran, Temmuz ve Ağustos yaz aylarında ise serin bir hava hakimdir.

Jutland Yarımadası ve yarımadayı çevreleyen yüzlerce adadan oluşan Danimarka, Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biridir. Egzotik köyler ve kasabalar, tarihi kaleler ve eserler, küçüklü büyüklü vahalarıyla kentler, her biri ayrı bir tabiat ve tarih hazinesi olan adalar. Suyu ve yemyeşil toprağıyla her türlü aktivitenin merkezi bir ülkeyi ziyaret etmek hayatta en çok istenen şeylerden biri olsa gerek. Ülkenin on binlerce km'lik sahili; geniş plajlardan irili ufaklı koylara, sevimli fiyortlardan (Danimarka kıyılarında buzulların oluşturdukları dik yamaçlı, derin ve eski buzul koyaklarının aşağı kesimlerinin deniz altında kalmasıyla oluşan körfezler) rüzgar türbinlerine kadar fazlasıyla değişken bir görüntü sergiler. Ülkedeki plajlar, bütün kentlere çok yakındır.

600 yıldır ülkeye başkentlik yapan Kopenhag; göğe yükselen kiliseleri ve gökdelenleri, tarihi eserleri, sahili, limanı ve Strøget gibi Avrupa'nın en büyük yaya gezi yerleri ile insanı hayran bırakan bir metropoldür. Yemyeşil bahçeler ve parklar, tabiatın kente sunmuş olduğu cömertliğin en güzel ürünlerindendir. Hamlet'in Elsinore Kalesi, Kronborg Kalesi, Kraliyet Tiyatrosu, Kraliyet Danimarkası Balesi, Mermaid Heykeli (Little Mermaid), Amalienborg Sarayı ve Ulusal Müze, kentin gezilmesi gereken tarihi ve kültürel varlıkları arasında yer alır. Kopenhag limanı, Avrupa'nın en iyi ve işlek limanı olarak gösterilmektedir.

Baltık Denizi'nde yar alan Bornholm Adası, Kopenhag'dan feribotla 7 saat uzaklıktadır. Fotoğrafik balıkçı köyleri, uzayıp giden güzel plajları ve değişken coğrafyası ile önemli bir tatil noktasıdır.
Danimarka, kristal sulu nehirleri ile de dikkat çeken bir ülkedir. Zealand'da yer alan Susaen Nehri ve Jutland Yarımadası'ndaki Gudenaen Nehri, muhteşem manzaraları ve su sporlarına elverişli olmalarıyla cazip alanlardır.


Ülke Mutfağı:
Danimarka mutfağı denince akla ilk gelen tereyağlı ekmek ve çeşit çeşit sandviçlerdir.Danimarka yemekleri daha çok et,balık ve patates ağırlıklıdır.

Tipik yemekler arasında kızarmış domuz eti,tuzlanmış,dereotu ile marine edilmiş ve hardal sosu ile servis yapılan somon balığı ve patates ve baharat ile haşlanmış olan sığır eti ile hazırlanmış güveç vardır.

Birçok ülkede Danish olarak bilinen hamur işine Danimarka’da Vienna ekmeği denir ve her adım başında fırınlar size ağızınızı sulandıracak seçenekler sunar. Danimarka’nın Calsberg bira fabrikası mükemmel biralar üretir ve dünyaca ünlüdür. Bira,şarap ve diğer içecek türleri birçok kafe, restoran ve marketlerde bulunur.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124466141
Fax: 03124472498
Email: ankamb@um.dk
Web Adresi: www.ambankara.um.dk/tr
Adres: Mahatma Gandhi Caddesi 74, Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama:
 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Kopenhag
  


p p