En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Bükreş - Romanya


 


Saat Farkı: Yok
Türkiye'den ulaşım: THY ve Tarom'un (Romanya Havayolları) direkt seferleri vardır.
Uçuş Süresi: 1,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (4 hat), Hafif Raylı sistem, Tramvay, Otobüs, Troleybüs, Minibüs, Taksi
En iyi Sezonları: Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim
Nüfus: 1,931,838

Bükreş şu anda Açık hava,Sıcaklık 20 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Bükreş  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve az yağışlı, Kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer.

Ekonomi:


Görülmesi Gereken Yerler:
Lipscani - Biserica Stravrapoleos (kilise) - Palatul Poporului (hükümet sarayı) - Ateneul Roman (tarihi yapı / konser salonu) - Mogosoaia sarayı - Cismigiu bahçeleri - Bucharest Mall (alışveriş merkezi) - Snagov manastırı - Casino Palace - Opera binası - Piata Revolutiei (devrim meydanı) - Cercul Militar (askeri merkez) - Gradina Botanica (park) - Zafer Anıtı - Muzeul de Istorie a Mun.Bucuresti (kale) - Unirii meydanı - Palatul Cotroceni (hükümet binası) - Palatul Parlamentului (Parlamento binası)

Müzeleri:
Muzeul Satului (tarih müzesi) - Muzeul Taranului (tarih müzesi) - Ulusal sanat müzesi - Muzeul National de Istorie a Romaniei (ulusal tarih müzesi) - Muzeul de Istorie al Comunitatilor Evreiesti din Romania (musevi müzesi) - Muzeul George Enescu (tarihsel müze)


ROMANYA VIDEOShare |Otelleri:
JW Marriott Bucharest Grand (5*) - www.marriott.com
InterContinental Bucharest (5*) - www.intercontinental.com/bucharest
Athenee Palace Hilton (5*) - www.hilton.com
Carol Parc Hotel (butik) - www.carolparchotel.ro
Rembrandt Hotel (butik) - www.rembrandt.ro
Casa Capsa (butik) - www.capsa.ro
El Greco (butik) - www.hotelelgreco.ro
Le Boutique Hotel Moxa (butik) - www.hotelmoxa.ro
Hotel Michelangelo (butik) - www.hotelmichelangelo.ro
Sofitel Bucharest (4*) - www.sofitel.com
Novotel Bucharest City Centre (4*) - www.novotel.com
Hotel Unique (4*) - www.hotelunique.ro
Ramada Majestic Hotel (4*) - www.majestic.ro
Howard Johnson Grand Plaza (4*) - www.hojoplaza.ro
Phoenicia Grand Hotel (4*) - www.phoenicia.ro
Golden Tulip (4*) - www.goldentulipbucharest.com
NH Bucharest (4*) - www.nh-hotels.com
Crowne Plaza Bucharest (4*) - www.ichotelsgroup.com
K+K Hotel Elisabeta (4*) - www.kkhotels.com


Genel Bilgi:
Bükreş, Romanya'nın başkentidir. Romanya Ovasının ortasında, Tuna Irmağının bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuştur. Günümüzde şehir son derece planlı ve konut surununun yaşanmadığı bir şehirdir. Romanya'nın ticaret merkezidir.

Bükreş, Avrupa'nın en gözde şehirlerinden biridir. Orta çağa ait, neoklasik ve özgün tarihi yapıları, komünist dönemden kalma eserleri ve çağdaş binaları barındıran mimarisi, modern park ve bahçeleri, kilise ve heykelleri, müzeleri, anıtları ve muhteşem ulaşım ağıyla tarih kokan bir kenttir.

Orijinal adı House of People (Casa Poporului-İnsanların Evi) olan Palatul Parlamentului (Parlamento Sarayı), komünist dönemden kalma bir saraydır. Eski Komünist Parti Lideri Nicolae Ceausescu tarafından inşa edilen bu yapı Pentagon'dan sonra dünyanın ikinci en büyük idari binasıdır. Bina 350.000 m2'lik bir alan üzerinde yükselir.

Piata Revolutiei (Devrim Meydanı), komünist lider Ceausescu'nun ölümünü ve komünizmin 1989'da yıkılışını temsil eden bir yerdir. Meydanda bulunan beyaz balkon, komünist liderin iktidarının sona ermesine ve ölümüne tanıklık etmiştir. Nicolae Ceausescu, bu balkonda konuştuktan sonra eşiyle bir helikoptere binip kaçmaya çalışmış ancak yakalanıp öldürülmüştür. O günlerde Merkezi Komite binası olan bu yer şu anda Romanya Senatosu'na ev sahipliği yapmaktadır.

Catedrala Patriarhala (Patrik Katedrali), 17. yüzyıldan kalma Rumen Ortodoks Kilisesi'nin genel merkezidir. Bükreş'in koruyucu azizi, kilisenin sol köşesinde gömülüdür.

Unification (Birleşme) Bulvarı (daha önceki adıyla Sosyalist Zafer Bulvarı) üzerinde yükselen Centrul Civic (Civic Merkezi), çağdaş binalardan meydana gelen bir komplekstir. Bütün bu yapılar eski dönemdeki kamu binalarının modernleştirilmesiyle meydana gelmiştir.

Çok sayıda kulüp, bar, kafe ve restoranın yer aldığı Historic Center (Tarihi Merkez), kentin güzel yeridir. Kentteki en eski kilise olan Biserica Curtea Veche, Historic Center yakınlarında bulunur.

Kentte bulunan Muzeul Taranului Roman (Romanian Peasant Museum), Muzeul Satului (Village Museum), Muzeul National de Arta (National Art Museum) ve Zambaccian Müzesi kentin ve Romanya'nın zengin kültürünü yansıtan müzelerin başında gelir.

Ortaçağı ve komünizmi yaşamış, modern ve çağdaş bir kent olan Bükreş, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu durum özellikle sahne sanatlarında kendini gösterir. Sahne sanatları (opera, bale, senfonik müzik, tiyatro), görsel sanatlar (çok sayıda sanat galerisi) ve eğlence türleri (gazinolar, sinemalar, sirkler, festival ve etkinlikler, canlı müzik), kent kültürünün çok yönlülüğünü oluşturur. Son yirmi yıl içerisinde, Bükreş kültürü özellikle müzik ve tiyatroda büyük bir modernleşme süreci yaşamıştır.

Teatrul National (Ulusal Tiyatro), Teatrul Evreiesc de Stat (Ulusal Yahudi Tiyatrosu), Constantin Tanase Revue Tiyatrosu ve I.L. Caragiale Ulusal Tiyatrosu kentin başlıca sahne sanatları merkezlerindendir.

1888'de açılmış olan Romanian Athenaeum (Ateneul Roman), kent merkezinde yer alan bir konser salonudur. Bu muhteşem bina, Rumen George Enescu Philharmonic Orkestrası'na ev sahipliği yapar. Ayrıca, Ulusal Radyo Orkestrası ve Ulusal Odalar Orkestrası (National Chamber Orchestra), kentteki senfonik müziğin temsilcileridir.

1960 yılında kurulan Bükreş Globus Sirki ( Circul Globus Bucuresti), gösterişli ve eğlenceli preformanslarla her defasında 3500 izleyiciye hizmet verir.

George Enescu Klasik Müzik Festivali (Eylül), Uluslararası Cazz Festivali (Ekim), Uluslararası Müzik Festivali “Jeunesse Musicales” (Mayıs), Batı Hediyeleri Ulusal Sanat ve Zanaat Fuarı (Easter Gifts National Arts and Crafts Fair, Nisan), kentte düzenlenen en önemli kültürel organizasyonlardandır.

Kentin eğlence yaşamı merkezileşmemiştir. Eğlence mekanları kentin her tarafına dağılmıştır. Sayısız kulüp, bar ve disko çok çeşitli canlı müzik ve dans alternatifi sunar. Ulusal Tiyatro'nun yanı başında yer alan Laptaria Enache kentin en popüler müzik kulüplerindendir.

Et, balık, sebzeler, süt ürünleri, yumurta ve meyve, kent mutfağının en önemli malzemeleridir. Kentte uluslararası mutfaklardan ve Rumen mutfağından sınırsız lezzetler sunan, her kategoriden restoran bulmak mümkündür. Dans eşliğinde yemek yemek kent yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğu için, restoranların çoğunda dans pistine rastlarsınız. Zahana, Mustarli, Fish and Game, Brasseri (yiyecek ve içecek satan yerler) ve kafe bar restoranlar, ülkeye özgü tarzda mekanlardır. Kent şarabı oldukça ünlüdür. Uluslararası birçok yarışmada ödül almış bu şarap, tüm dünyaya satılmaktadır.

Kentte kahve mekanları oldukça popülerdir. Türk kahvesinin yeri ayrıdır. Ayrıca, neskafe, esspresso, cafea cu lapte (sütlü kahve) ve marghiloman (Rumen kahvesi) kentteki diğer popülar kahve çeşitleridir.

Kentte her bütçeye uygun çok sayıda alışveriş merkezi, sanat galerisi, kitapçılar, özel dükkanlar, uluslararası zincirler ve butikler bulunur. Antikalar, çömlekler, seramikler, kristal ve cam bardaklar, kentin başlıca el sanatları ve hediyelik eşyalarıdır.

Ünlü uluslararası markalara ait zincir mağazalar Calea Victoriei ve Bulevardul Magheru'da ve Piata Unirii yakınlarında toplanmıştır.

Bucuresti Alışveriş Merkezi, Plaza Romania Alışveriş Merkezi, Unirea Merkezi ve Mario Plaza kentin başlıca alışveriş merkezlerindendir.

Her türlü meyve (kente özgü meyveler de dahil), sebze ve bitkisel ürünün satıldığı çok sayıda kent pazarı mevcuttur. Str. Piata Amzei'de yer alan Piata Obor, bu günlük marketlerdendir.

Çömlekçilik ve antika gibi otantik eşyalar kentin en önemli sanat ve zanaat ürünlerindendir. Calea Victoriei ve Historical Center (Tarihi Merkez) yakınlarında bulunan sanat galerilerinden kente özgü antikalar bulabilirsiniz.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Romanya

Ülkeye bağlı şehirler
 Bükreş
  


p p