En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 BREZİLYA

BREZİLYA

Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 183.888.841
Yüz ölçümü: 8,514,877 km²
Para birimi: Real
Telefon kodu: 55
Başkent: Brasilia
Yönetim Biçimi: Federal Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Rio de Janeiro, Sao Paulo, Foz do Iguaçu, Belem, Fortaleza, Salvador de Bahia
Komşuları: Güneyde Uruguay, Arjantin, Paraguay, Batıda Bolivya, Peru, Kolombiya, Kuzeyde Venezuella, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası, Doğuda Atlas Okyanusu
Ekonomi: Kahve, Şeker, Soya, Portakal, Tekstil, Otomotiv, Ayakkabı, Petrol, Doğal Gaz, Etanol
Voltaj: 110 Volt
Dil: Portekizce
Din: Hristiyan

Brezilya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Kuzeyde sıcak yağışlı ekvatorel iklim, güneyde subtropikal iklim, orta kesimlerde ise ılıman iklim


BREZİLYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Dünyanın en büyük ve aynı zamanda en kalabalık 5. ülkesi olan Brezilya, satın alma gücü açısından da dünyanın 9. büyük ekonomisine sahiptir.

Dünyanın en geniş nehri Amazon, en uzun ikinci nehri Parana, en geniş şelalesi Iguassu Brezilya’ya aitken, Bayrağında sarı, topraklarının en büyük kaynağı altını, mavi denizini ve yeşil uçsuz bucaksız ormanlarını temsil eder.

TARİH

1500 yılında Portekizli denizci Pedro Alvares Cabral tarafından keşfedilen Brezilya, önce bir Portekiz kolonisi iken 1822 yılında bağımsızlık ilanından sonra Brezilya İmparatorluğu ve 1889 yılında da başkanlık sistemiyle yönetilen Brezilya Federe Cumhuriyeti şekline dönüştü.

KÜLTÜR – SANAT

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya halkının kendini adadığı ve dünya çapında başarılar elde ettiği alanlardır.

Ayrıca ülkenin simgesi haline gelen, bütün dünyada dikkat çeken folk etkinlikleri Capoeira ve Samba, Afrika kökenli kültürün benzersiz yansımalarıdır.

TOPLUMSAL HAYAT

500 yıllık geçmişinde tüm ırkların karışması nedeniyle Brezilya halkı dünyanın başka hiç bir ülkesinde rastlanmayan bir çeşitlilik ve renkliliğe sahiptir.

Portekizli, Fransız ve Hollandalı kolonicilerin eşleriyle gelmemesi nedeniyle yerli halk ile karışmasıyla başlayan ırk ve kültür çeşitliliği, önce Afrika’dan getirilen köleler sonra 20nci yüzyılda gelen Alman, İtalyan, Polonyalı, Japon ve Arap göçmenlerin de bu karışıma yeni öğeler katmasıyla bu günkü haline gelmiştir.

Bu ilginç karışım, kolonileştirilmiş diğer ülkelerde olduğunun tersine Avrupa kökenli olmayanlara karşı ırkçılığın çok daha az olması nedeniyle yalnız ten rengi düzeyinde kalmayıp günlük adetler, yemekler, müzik, danslar, el sanatları ve hatta çeşitli dinler gibi nice kültürel değerlerin hem korunmasını hem de birbirleriyle iç içe girmesini sağlamıştır.

Günümüzde hafif çekik gözlü esmer bir kişinin kumsalda bira içip içli köfte yerken samba yapması olağan bir görüntüdür. Tabii böylesine hoşgörülü, rahat ve her türlü önyargıdan uzak bir halkın keyifli ve eğlenceyi sever olmaması mümkün değildir. Buna bir de tropik iklimin getirdiği rahatlık da katılınca Brezilya’yı ziyaret eden kişilerin niçin her zaman hoşnut kaldıkları anlaşılabilir.


İKLİM

Ülkenin %92si Ekvator çizgisi ile Oğlak Dönencesi arasındadır. Bu nedenle Brezilya ikliminin çoğunlukla tropik olmasına rağmen %8 oranında ekvatoryel ve subtropikal kuşaktadır.
Rio de Janeiro’da yaz aylarında hava sıcaklığının 40ºC’ye kadar ulaştığı görülürken aslında yıllık ortalama hava sıcaklığı kuzey bölgesinde 28ºC, güneyde ise 20ºC civarındadır.

Ülke topraklarının çoğunun deniz seviyesine yakın olması da ortalama sıcaklığın 20ºC’den yüksek olmasına neden olur.


EKONOMİ

Brezilyada Visa, Mastercard, American Express ve Diners Club kartları geçmektedir.

Travellers Checks birçok yerde kabul edilmektedir ve döviz bürolarında ve bankalarda rahatça bozdurulabilir.

Ayrıca Brezilya’da en yaygın yabancı para birimi Amerikan Dolarıdır fakat Euro henüz fazla tanınmadığından her ne kadar döviz bürolarında kabul edilmekteyse de verilen kur düşüktür.


PÜF NOKTALARI

Amazon ormanları bölgesine gidecek yabancıların sarıhummaya karşı aşı olmaları tavsiye edilmektedir ancak herhangi bir mecburiyet yoktur.

Bu aşıyı Brezilya'ya giriş tarihinden en az 10 gün önce İstanbul ve İzmir Uluslararası havaalanlarında veya İstanbul’da Karaköy Limanındaki Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Sağlık Biriminde yaptırabilirsiniz.

Aşılandığınızda Uluslararası Aşı Belgesini almayı unutmayınız. Bu aşının etkisi 10 yıl boyunca devam eder.

Ülkenin her yerine otobüs seferleri bulunsa da yol şartlarının kötü olması ve seyahatlerin uzun sürmesi büyük bir dezavantajdır.

Brezilya’da tren ve gemi seferleri yük taşımacılığı dışında kullanılmamaktadır ancak Amazonlarda tekne ile turları düzenlenmektedir.

Sonuç olarak, Brezilya çok büyük bir ülke olduğundan şehirlerarası seyahatlerin uçak ile yapılması büyük zaman tasarrufu sağlayacaktır.


Ülke Mutfağı:
Genelde Portekiz, İtalyan, İspanyol, Avusturya, Afrika ve Rus Mutfaklarından etkilenen Brezilya mutfağı, ete, balığa, deniz ürünlerine ve pirince dayalıdır.

Kuzeydoğu’da ve kıyı şeridinde balık, ıstakoz ve karides gibi deniz ürünleri hem çok lezzetlidir, hem de çok boldur. Bu yüzden Brezilyada balık, ete göre daha çok tüketilir, İtalyan Mutfağı etkisi ile de çok makarna yenir.

Brezilyalılar sabah kahvaltısında kahve, süt, meyve suyu, özellikle portakal suyu içerler ve ekmek, tereyağı, meyve tercih ederler. Özellikle "papaya" sabah kahvaltısında meyve olarak önemli bir yer tutar.

Öğle yemekleri hafif olan Brezilyalılar, bu yemekte mutlaka siyah kuru fasulye, pirinç, et ve özellikle de bol miktarda sebze yerler. Özellikle Patates, taze sebzelerin yanında mutlaka yer alır. Yemek daima bir tatlı ile biter.

Akşam yemeği ise ailenin en önemli yemeğidir. Tüm aile aynı sofra başında toplanır ve hep birlikte yemeklerini yerler. Akşam yemeklerinde genellikle önce çorba içilir, daha sonra ise balık, et, tavuk eti, sebze ve tabii siyah fasulye ve pirinç yenir. Akşam yemeği de mutlaka bir tatlı ile biter.

Ayrıca Brezilya'da genelde meyve ile yapılan çok zengin bir pasta ve tatlı kültürü vardır.

Özellikle meyveden yapılan "mousse" yani köpüklü tatlılar çok yaygındır. Mango ve portakal "mousse"ları en tanınmış olanlarıdır.

Tatlı kültürü özellikle 18. yüzyılda ülkeye gelen Avusturyalıların etkisi ile başlayan ülkede, meyveli pudingler Brezilya Mutfağı'nın önemli tatlılarındandır.

Tabii Portekiz Mutfağı'nın tatlılara olan etkisi ve katkısı da çok büyüktür. Avusturya ve Portekiz etkisi ile yayılan pasta ve tatlılar Brezilya yerlilerinin de katkılarıyla özgünleşmiştir.

Brezilyalılar genellikle yemek pişirirken ızgara, sote, fırında, tencerede pişirme ve kaynatma tekniklerini kullanırlar.

Bu mutfakta özellikle Orta ve Güney Afrika Mutfaklarının büyük etkisi vardır. Brezilya'ya Portekizlilerle gelen Afrikalılar bu mutfağı çok etkilediler. Bugün Brezilyalıların adeta milli yemeği haline gelen "siyah fasulye" yemeği, Afrika Mutfağı’ndan gelmiştir. Hatta bu yemeği kuzeydoğuda yerliler, çeşitli kokulu otlar kullanarak çok değişik ve kendilerine özgü bir şekilde hazırlarlar.

Bunun yanında, Brezilya dünyanın en lezzetli etlerini üretir. Onun için Brezilyalıların bir diğer milli yemeği de "Chourasco" dedikleri mangalda ızgaradır.

Brezilyalıların en önemli içkisi, şeker kamışından yapılan milli içki "Kaşasa" dır.

Dünyanın en büyük kahve tüketicileri Brezilyalılar, kahve üretiminde ve ihracatında da birincidir. Hatta hemen her Brezilyalı günde en az 10-12 fincan sütsüz, sade ve çok sert olarak kahve içer.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

 
Vize istenmiyor  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
  


p p