En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm

Barcelona - İspanya


 


Saat Farkı: 1 saat geri
Türkiye'den ulaşım: THY'nın direkt seferleri var.
Uçuş Süresi: 3,5 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (9 hat), Otobüs, Tramvay, Taksi, Bisiklet
En iyi Sezonları: Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim
Nüfus: 1,605,602

Barcelona şu anda Parçalı bulutlu,Sıcaklık 26 ° C.

(Sıcaklık bilgileri 2 saat ara ile güncellenmektedir)

Barcelona  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Çok nadir kar görülür.

Ekonomi:
Liman Ticareti, Tekstil, Kimya, Farmakoloji, Elektronik, Basın Yayın, Telekomunikasyon, Bilişim, Lojistik, Turizm, Kongre ve Fuarcılık

Görülmesi Gereken Yerler:
Parc Guell (Gaudi'nin tasarladığı park) - Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (Sagrada Familia Katedrali) - Las Ramblas caddesi - Barri Gotic (Eski şehir semti) - Palau Reial (kraliyet Sarayı) - Palau de la Musica Catalana (Konser sarayı) - Casa Mila ve Casa Batllo (Gaudi'nin eseri binalar) - La Boqueria (sokak pazarı) - Plaça de Catalunya (şehir meydanı) - Nou Camp futbol stadı - L'Eixample District (eski şehir bölgesi) - Parc de la Ciutadella (park) - Placa Reial (şehir meydanı) - Cathedral de la Seu (katedral) - Parc Zoologic de Barcelona (hayvanat bahçesi) - Port Vell (liman / eğlence semti) - Castell de Montjuic (kale) - Arc de Triomf (zafer anıtı) - Casa de la Ciutat (şehir meclis binası) - Paseo de Garcia (cadde) - Kristof Kolomb Heykeli

Müzeleri:
Museu Nacional d`Art de Catalunya (Tarih ve Sanat müzesi) - Casa Museu Gaudí (Gaudi müzesi) - Museu Picasso (Picasso müzesi) - Fundacio Joan Miro (sanat galerisi) - Museu Frederic Mares (sanat galerisi) - Museu d'Historia de la Ciutat (tarih müzesi) - Museu de Cera (balmumu müzesi) - FC Barcelona President Nunez Museum (Futbol müzesi) - Museu d'Art Contemporani de Barcelona (Modern sanat müzesi) - Museu Maritim (denizcilik müzesi) - Museu Arqueologic de Catalunya (arkeoloji müzesi) - Museu Textil i d'Indumentaria (tekstil ve moda müzesi) - Museo Militar (askeri müze)


BARCELONA VIDEOShare |Otelleri:
Arts Hotel Barcelona (5*) - www.ritzcarlton.com
Casa Fuster Hotel (5*) - www.hotelcasafuster.com
Eurostars Grand Marina (5*) - www.grandmarinahotel.com
Hotel Claris (5*) - www.derbyhotels.com
Majestic Hotel (5*) - www.hotelmajestic.es
Hotel Rey Juan Carlos I (5*) - www.hrjuancarlos.com
Le Meridien Hotel (5*) - www.starwoodhotels.com
Casa Camper Hotel Barcelona (butik) - www.camper.com
Hotel Pulitzer Barcelona (butik) - www.hotelpulitzer.es
Hispanos 7 Suiza (butik) - www.hispanos7suiza.com
Hotel Montecarlo (4*) - www.hotelmontecarlobarcelona.com
Hotel 1898 (4*) - www.hotel1898.com


Genel Bilgi:
Barcelona şehri nüfus ve yüzölçümü bakımından ülkenin en önemli merkezidir. Barcelona merkez 1.600.000 nüfus barındırıken, bu sayı banliyölerle birlikte 4.200.000’e ulaşır. Yaklaşık 2200 yıllık bir geçmişe sahip şehirde resmi dil İspanyolca ve Katalanca olup nufüsün çoğunluğu tarafından konuşulmaktadır.
Barcelona dünyanın en çok ziyaretçi alan 16’ıncı, Avrupa’nın ise Paris, Roma ve Londra’dan sonra 4’üncü şehridir.
Akdeniz kıyısında kurulmuş en güzel şehirlerden biri olarak kabul görmüş Barcelona gerek tarihi gerekse modern şehir dokusu ve benzersiz mimarisi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. İklimi ve coğrafi yapısı, zengin kültürel, sanatsal ve tarihi mirası ile İspanya’nın turizm odağı konumundadır.
Trafiğe kapalı La Rambla caddesi şehrin kalbi niteliğinde olup cafeleri, restoranları, gece kulübü ve barları, alışveriş merkezleri, sokak müzisyenleri ve müzeleri ile cazibe merkezidir.
Eixample bölgesinde dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudi’nin muhteşem eserlerinden La Pedrera yada diğer adıyla Casa Mila bulunur. 1912 yılında tamamlanmış olan eser adeta gerçeküstü bir görüntü sergileyen pencere ve balkon formlarıyla dikkat çekmektedir. Gaudi’nin bu önemli yapıtı 1984 yılında Unesco Dünya Miras Listesine dahil edilmiştir.
Unesco Listesine dahil edilmiş bir diğer önemli Gaudi eseri olan La Sagrada Familia, şehrin en önemli dini yapılarından biridir. Esasen 1883 yılında yarı inşa vaziyette Gaudi tarafından devam ettirilmeye başlanan ve Gotik ile Art Nouveau detaylara kavuşan kilise günümüzde dahi natamam durumdadır. 1926 senesinde Gaudi’nin ölümüyle inşaatı duran sonrasında ise yavaş şekilde devam eden bu önemli eserin 2026 yılında (Gaudi’nın 100. ölüm yıldönümü) tamamlanması öngörülmektedir.
Kentin en çok turist çeken müzelerinden “Museu Picasso” 20.yy İspanyol sanatçısı Pablo Picasso’nun 3500’den fazla çalışmasını sergilemektedir. Montcada caddesinde yer alan müze birbirine bitişik beş ortaçağ sarayına yayılmış konumdadır. Müze 1963 yılında açılmıştır.
Montjuic’deki Ulusal Saray’ın (Palau Nacional) hemen altında, Plaça d’espanya’nın yanındaki görkemli fıskiye “Font Magica” şehrin bir diğer önemli ziyaret noktasıdır. 1929 Barcelona Expo için yaptırılan bu fıskiye mimar Carles Buigas tarafından dizayn edilmiştir. Ancak İspanya İç Savaş döneminde ciddi hasar gören yapıt daha sonradan restorasyon geçirerek 1955’te tekrar açılmıştır.
El Carmen Tepesinde bulunan Parc Güell, ünlü mimar Gaudi’nin bir diğer önemli eseridir. 1900-1914 yılları arasında yapım sürece devam eden bu park kompleksi yine Unesco Dünya Miras Listesine dahil edilmiştir.
Barcelona birçok önemli müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Katalonya Ulusal sanat Müzesi birçok önemli Romanesk sanat eserini bünyesinde barındırırken, Modern Sanatlar Müzesi ise 1945 sonrası Katalan ve İspanyol eserlerine ev sahipliği yapar. Bu önemli iki müze dışında Şehir Tarihi Müzesi, Katalonya Tarihi Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Denizcilik Müzesi, Mısır Müzesi, Bilim Müzesi (Cosmocaixa), Barcelona Erotik Müzesi diğer önemli müzelerdir.
Barcelona 68 belediye parkına sahiptir. Bunların 12’si tarihi, 5’i ise botanik parklardır. Nufüsa oranlandırıldığında şehirde kişi başına 18 metrekare park alanı düşmektedir. En büyük park, üzerinde bulunduğu dağ ile aynı adı taşıyan Montjuic’dir.
National Geographic’e göre Barcelona dünyanın en harika şehir plajlarından birkaçına ev sahipliği yapmaktadır. Sant Sebastia, Barceloneta ve Somorrosto plajları en büyük ve en popüler plajlarıdır.

YEME – İÇME
DOS PALILLOS RESTAURANT : C/ Elisabets, 9 Barcelona. Tel: +34933040513.
Geleneksel İspanyol Tapas’ları Asya lezzetleri ile buluşursa…
Çiğ balık, Tempura, Wok yemekleri, Buharda ve Izgarada pişmiş birçok değişik lezzet

MOMENTS RESTAURANT : Passeig de Gracia, 38-40 Barcelona. Tel: +34931518781
Mandarin Oriental Hotel’in içinde vazgeçilmez bir lezzet mabedi…
Katalan mutfağını yeniden yorumlayan Şef Carme Ruscalleda ve oğlu Raul Balam eski tarifleri kendi yöntemleriyle yepyeni lezzetlere dönüştürürken “1” adet Michelin yıldız ile ödüllendirilmişler.

AROLA RESTAURANT : Marina 19-21 Barcelona. Tel: +34934838090
Lüksün adresi “Arts” otelinin ikinci katında yer alan Arola’nın Şefi İspanyol Mutfağının yükselişteki yıldızlarından Sergi Arola özellikle deniz mahsulleri konusunda tüm hünerini sergiliyor. 900 şaraplık mahzeni oldukça iddialı. Degüstasyon menüsü için yaklaşık 50€ gibi bir ücret ödeniyor. A la carte alındığında ise ana yemekler 25-35€ seviyesinde…

CAN VALLES RESTAURANT : Arago 95, Barcelona. Tel: +34932260667
Şehrin küçük ama çok popüler restoranlarından birisi. Yemek kalitesi, detaycılık ve özeni ile Can Valles şehrin en pahalı ve lüks yeme içme mekanlarıyla boy ölçüşebiliyor. Taze ve uygun fiyatlı deniz mahsulü ziyafeti için birebir.

Şehir Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET
 
Vize bilgileri    |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
İspanya

  


p p