En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 AVUSTRALYA

AVUSTRALYA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 21,260,000
Yüz ölçümü: 7,741,220 km²
Para birimi: Avustralya Doları (AUD)
Telefon kodu: 61
Başkent: Canberra
Yönetim Biçimi: Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi
Önemli şehirleri: Sydney, Melbourne, Perth, Brisbane, Adelaide
Komşuları: Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur.
Ekonomi: Doğal gaz, Kömür, Mineraller, Yün, Tarım ürünleri, Turizm
Voltaj: 110 Volt
Dil: İngilizce
Din: Hristiyan

Avustralya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
İç kesimlerinde Dönence doğrultusunda Çöl iklimi görülür, geri kalan kısmında ise Okyanusal iklim görülür.


AVUSTRALYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Anlamı Latincede güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türeyen Avustralya, güney yarımkürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Büyük Okyanusu arasında uzanan ve tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Başkenti Canberra, en büyük şehri Sydney’dir.


TARİH

Güneydoğu Asya'dan Kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek, adaya yerleşen Avustralya yerlisi Aborijin'lerin ataları, ilk Avustralyalılardır. Yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

TOPLUMSAL HAYAT

Avustralya modern anlamda yeni bir ülke olmasına rağmen, 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli bir halka sahiptir.

Avustralya Devleti “çok kültürlülüğünü” resmi bir politika ile benimsemiştir. Böylece Avustralya’da yaşamanız durumunda farklılıklarınız “yabancı” olarak algılanmaz, aksine çok kültürlü dokunun bir parçası olarak kabul edilirsiniz.

Nüfusu oldukça farklı etnik kökenlerden ve tam 200 ayrı ülkeden gelen insanlardan oluşan sahip bu ülke, son yılların yaşam standartları en yüksek olan devletidir.

Avustralya'da barbekü, ülke insanı için adeta bir gelenek olduğundan barbekü kültürü çok gelişmiştir. Özellikle yaz ve bahar aylarında et ve deniz ürünlerini ızgara yapmayı seven ve bahçeli bir eve sahip olan hemen her Avustralyalının evinden mis gibi kokular gelir.

TURİZM

Benzersiz hayvanları, bitkileri ve manzarası, büyük ve yavaş bir jeolojik sürecin eseri Avustralya, başka hiçbir yere benzemeyen bir karadır.

Avustralya’daki canlı türlerinin şayisinin bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir ve bunların çoğu sadece Avustralya’ya mahsus türlerdir.

Avustralya’ya özgü 60'in üstünde farklı kanguru türü vardır.

Koalaları milli parklarda ve güney sahili boyunca uzanan ormanlarda görmek mümkünken, Vahşi yaşam korunakları, ziyaretçilerin bu canlıları yakından gözlemlemesini sağlamakta ve bazı hayvanat bahçeleri de ziyaretçilerin tesislere girmesine bile izin vermektedir.


Ülke Mutfağı:
Avustralya, verimli üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şarapları ve dünya yemek kültürüne kazandırdığı ünlü şefleriyle ilgi çeker.

Aborjinlerin 'wattleseed' adını verdikleri bir bahar çeşidi ülke mutfağındaki hemen her yemekte bolca kullanılır.

Asya kökenli baharat, ezme ve soslar ülke mutfağına zenginlik katarken Tayland'ın kırmızı(kırmızı acı biber, sarımsak, limon otu, galangal ve zeytinyağı ile hazırlanıyor.), yeşil köri ezmeleri, bunların yanında Hindistan’a özgü vindaloo, madras ezmeleri ve diğer köri çeşitleri ülkenin lezzet kültüründe özel bir yere sahiptir.

Dünyanın en iyi zencefili burada yetişirken çalı domatesi, mersin ağacı yaprakları ve yeşil limon ülke insanın en çok tercih ettiği lezzetler arasındadır.

Avustralya'ya İtalyan göçmenlerin getirdiği tahmin edilen Patates, soğan, bezelye ve kabak ülkenin en sevilen sebzeleridir.

200 çeşit meyvenin yetiştiği Avustralya'da mango, paw paw, avokado ve guava en çok tüketilenlerdir.

Asya mutfaklarından Avustralya mutfağına geçen noodle en çok sevilen tatlardan biri olsa da en iyi makarna üreticilerinden biri olan Avustralya, durum buğdayından elde ettiği ünlü makarnalarını Queensland ve New South Wales bölgelerinde üretir.

Karides ve istiridye gibi kabuklu deniz canlılarının çok zengin olduğu Avustralya’da, Barbunya balığı en çok sevilen balık türüdür.

Burada 3 çeşit istiridye çeşidi vardır: Pasifik, Sydney kaya, yassı istiridye ve birde kuzey, doğu ve batı sularında yaşayan Avustralya kral karidesi.

Güney kıyılarında yaşayan John Dory, St. Pierre veya St. Peter’s gibi balık çeşitleri hafif tatlımsı ve ilginç bir lezzettedir.AVUSTRALYA ŞARAPLARI

1788'de Kaptan Philip'in Birinci Filo gemilerinden birinde getirdiği efsanevi ilk asma ile başlayan şarap macerası, bugün yaklaşık 820.000 dönüm ( 273.000 acre ) bağ alanı ve kıtanın her tarafına yayılmış 1.300 adet (kimine göre ise 1.700 adet) şarap imalathanesi ile dünyanın sekizinci büyük şarap üreticisi haline dönüşmüştür.

Avustralyalılar, yıllardan beridir şarabı günlük içkileri haline getirmişlerdir ve İngilizce konuşan ülkeler arasında, adam başı yılda 19,6 litre ( 5,2 galon ) tüketimle, ulus olarak bir numaralı şarap tüketicisidirler. Bu rakam, dünya çapında 18. sırada olsa da, ve yılda adam başı 60 litre ( 16 galon ) olan Fransa rakamının çok gerisinde olsa da, yine de, ABD rakamının iki katıdır.

Avustralya şarap endüstrisi muazzam şekilde büyümektedir: 1995 ile 2001 arasında beyaz üzüm üretimi % 50 artarken, kırmızı üzüm üretimi nerede ise dört kat artmıştır. Aynı dönemde toplam şarap üretimi, iki kattan fazla artmış, 458 milyon litreden ( 121 milyon galondan) 977 milyon litreye (258 milyon galona) yükselmiştir ve ihracatın da artması beklenmektedir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124599500
Fax: 03124464827
Email: immigration.ankara@dfat.gov.au
Web Adresi: www.turkey.embassy.gov.au
Adres: MNG Binası Uğur Mumcu Cad. No: 88 Kat: 3 B Blok, Gaziosmanpaşa - Ankara
Açıklama:

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02122431333
Fax: 02122431332
Email: immigration.ankara@dfat.gov.au
Web Adresi: www.turkey.embassy.gov.au
Adres: Asker Ocağı Cad. No:15, Elmadağ - İstanbul
Açıklama: 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Melbourne
 Sidney
  


p p