En büyük yurtdışı gezi platformu Acentalar   |  Üyelik   |    Bize ulaşın   |    Acenta Girişi   
yurtdisigezi.com
Ana sayfa   Ülkeler rehberi   Gemiler rehberi   Vize rehberi   Sezon şehirleri   Gezi yorumları   Haberler    
Seyahat Rehberi
Paylaş
E-Dönüşüm


 ALMANYA

ALMANYA

Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    

 


Nüfus: 82,422,299
Yüz ölçümü: 357 031 km²
Para birimi: Euro (EUR)
Telefon kodu: 49
Başkent: Berlin
Yönetim Biçimi: Federal Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Frankfurt, Hamburg, Bremen, Hannover, Köln
Komşuları: Avusturya , Belçika , Çek Cumhuriyeti , Danimarka , Fransa , Lüksemburg , Hollanda , Polonya, İsviçre
Ekonomi: Demir - çelik, kömür, çimento, kimyasallar, makine, araç, makine parçaları, elektronik, yiyecek ve meşrubat, gemi yapımı, tekstil
Voltaj: 110 Volt
Dil: Almanca
Din: Protestan %34, Roma Katolikleri %34, Müslümanlar %3.7, diğer %28.3

Almanya  iklim bilgileri ve iklim grafiği sıcaklık grafiği

İklim:
Ilıman ve deniz iklimi; soğuk, bulutlu, rutubetli kışlar ve yazlar; ılık rüzgarlar yaygındırlar.


ALMANYA VIDEOShare |Genel bilgi:
Deniz kıyısındaki Avrupa ile kıtasal batı arasında yer alan Almanya'nın, Danimarka'ın güneyinde Baltık Denizi ve Kuzey Denizi'ne kıyısı vardır. Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Lüksemburg ve Polonya ile sınır komşusudur.

Almanya, 1949 yılında batılı müttefiklerin işgali altında Federal Almanya Cumhuriyeti ve Sovyetler'in işgali altında Demokratik Almanya Cumhuriyeti olarak ikiye bölünmüştür. Soğuk savaşın bitmesi ile 1990 yılının Ocak ayında yeniden birleşmiştir. Almanya, bölünmüş olarak geçen uzun bir tarihin doğal bir sonucu olarak kültürel ve tarihi açıdan insanı hayrette bırakan bir çeşitliliğe sahiptir.

Bunun yanı sıra coğrafik nimetler ülkeyi bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ülkenin başkenti olan ve yarım yüzyıla yakın bir süreyi bölünmüş bir kent olarak geçiren Berlin, bu çeşitliliğin en iyi yansımasıdır. Berlin'de yer alan ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken Brandenburg Gate Almanya'nın birleşmiş olmasının sembolüdür. Kaleler, manastırlar, ortaçağ köyleri, ülkenin şaraplarıyla ünlü köyleri, özellikle Ren Nehri Vadisi boyunca uzanan şarap bağları, Almanya'nın sahip olduğu kültür, eğlence, coğrafya ve tarihe dair zenginlikten birkaç örnektir. Ülkenin kuzeydoğu ve kuzeybatısında Kuzey Denizi ve Baltık Denizi boyunca uzanan ve 1.000 km'yi bulan plajlar, başta Tuna ve Ren olmak üzere çok sayıda nehir ve göl, ülkenin kuzeyinde yer alan adalar, muhteşem ulusal park ve bahçeler ülke coğrafyasının sunmuş olduğu tabiat hazinesinden birkaç örnektir.

Constance Nehri yakınlarında Ren Nehri boyunca uzanan Black Forest (Kara Orman) ve Berlin ile Batı Pomerania arasında yer alan göllerden ve nehirlerden beslenen ve benzersiz sandal gezintileri yapabileceğiniz su yolları sizleri büyüleyecektir. Bu bölgede yer alan ve 4000'i bulan nehir, göl, dere ve kanallar Avrupa'nın en çarpıcı su yolu sistemlerinden birini meydana getirir. Avrupa Birliği(AB)'nin en önemli üyelerinden biri olan Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahiptir. Ülke, aynı zamanda birliğin nüfusu en büyük üyesidir ve NATO'ya da üyedir.


Ülke Mutfağı:
Almanlara “Patates yiyenler” ya da "Patates Sevenler" denebilir. Patatesin her türlüsünü yerler. Püresi, kızartılmışı, köftesi, salatası, haşlanmışı vs. Almanların pastası, kekleri, börekleri de tanınmıştır. Kuru meyvelerden yapılan kekleri, yılbaşında yenir. Hamur işleri de Almanların sevdiği yiyeceklerdir.

Pastalar kurabiyeler çok yenir. Onun için şişmandırlar. Kırmızı lahanayı tatlandırıp yemeklerin yanında garnitür olarak yerler. İtalyan salataları çok popülerdir. Sebze de çok türetilir. Ekmek arası iri sosis yerler. Sebzeler haşlanmış yenir. Kendilerine özgü bir yemek kültürleri olmayıp, daha çok İtalyan, Polonya yemeklerinden etkilenmişlerdir.


Ülke Uydu Görüntüsü

Powered By Subgurim(http://googlemaps.subgurim.net).Google Maps ASP.NET

Büyükelçilik Bilgileri:
Telefon: 03124555100
Fax: 03124555333
Email: konsulankara@gmail.com
Web Adresi: www.ankara.diplo.de
Adres: Atatürk Bulvarı 114, Kavaklıdere - Ankara
Açıklama: Pazartesi - Perşembe 8:00-17:00 Cuma 8:00-14:00

Konsolosluk Bilgileri:
Telefon: 02123346100
Fax: 02122499920
Email: gk.istanbul@sim.net.tr
Web Adresi: www.istanbul.diplo.de
Adres: İnönü cad. 10, Gümüşsuyu - İstanbul
Açıklama: Pazartesi - Cuma 8:30-12:00 
Vize bilgileri  |  Turlar  |  Yorumlar  |  Favorilerime ekle  |  Yazdır    
Ülkeye bağlı şehirler
 Berlin
  


p p